"ME MALLIN E LULEVE"

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 6:04 pm

KOSOVA

Tankset bėnin tribunė

pas tyre korbat e zi

por shpirtin shqiptar

nuk e mposhtėn kurrė

me tėrė atė egėrsi

Kosova nuk vritej

nga urrejtja barbare

ajo ngritej flamur kuq e zi

nė secilėn zemėr shqiptare.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 6:05 pm

TOKĖ E SHQIPEVE

Kosova e plagosur rėndė

ndėr dhėmbė shtrėngonte dhimbjet

korbat ėndėrronin vetmevete

thoshin –ta marrim Lindoren

e ndajmė nė dysh

e kryqėzojmė nė kryq

dhe pastaj Tetovė e Ulqin

kėshtu tė lozin me gjakun tim

njė gjė nuk e kuptonin korbat

se tokat janė tonat

ngado ku sulen Shqiponjat.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 6:05 pm

KĖNGĖN QĖ E PRITA

E nisa kėngėn e ndaluar

mbi hirin e shtėpisė sime

ore zog i mirė

nesėr, sėrish do ngritet kulla

e ti eja, mbi pullazin tim

kudo i lirė

dhembjen nė palcė

dhembjet nė asht

do i shėrojmė patjetėr

kur kėndojmė bashkė.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 6:05 pm

ANOMALI

Si dje

si sot

mbjellin dhembje

nėpėr glob

vėrshojnė si lumenj

flasin nėpėr kongrese

ēmime Nobel

ndajnė pėr paqe


shtiren si shumė tė urtė

mbjellin kudo vdekje

pėrhapin kahdo luftė

si dje

si sot

mbjellin tragjedi

nėpėr glob.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 6:06 pm

PĖRGJIGJE NDAJ ATDHEUT

Rendin trimat

nga mėrgimi

nėpėr rrugėt

tė larė me gjak

bashkė me Xhevėn, Fehmi trimi

n’Dardani tė mbrojė ēdo prak

Fehmi Lladrovci jam unė

pushka top ju bėftė ju bisha

bėhen prush e digjen flakė

veē Atdheut t’i kthehet drita.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 6:06 pm

DROJĖ

Druaj se djalli

me xixa stralli

na vizaton yllin

mu nė mes balli

vijnė pastaj hijenat

tė grisin egėr pelenat

e foshnjeve t’palindura

kėta kėlyshė popi

soj sorollopi

qė pijnė gjak populli

shekulli dot s’i ngopi

nė kėtė rreth harkor

tė kėtij rrugėtimi mizor

vetėm lėmshi i fatit

na ka mbetur nė dorė.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 6:06 pm

AS NĖ JETĖ AS NĖ VARR

Mė humbi shoku i shpirtit

e zhdukėn pa gjurmė

cerberėt e ferrit

as nė jetė

as nė varre

s’ėshtė as kund

s’ėshtė mė as hija e tij

sepse tash ai ėshtė ēdokund

duke i dhėnė shpirt

gurit e drurit.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 6:07 pm

NJĖ DITĖ KUR TĖ KTHEHEM

Kur tė kthehem njė ditė

nga ky mall i ndyshkur

do tė mbjellė ca lule

pėrmbi varrin e gjyshit

nė male e nėpėr fusha

do tė bėj verime

do ta puth dhe baltėn

kudo nė tokėn time

do ta shfryej dhe mallin

qė gjatė mė dogji flakė

nė ndeja me babain tim

dhe me t’dashurėn, nėnėn plakė

ta shuaj etjen time

qė mė ka pėrvėluar

atje nėn hijen e shelgut

atje te ujėftohti krua

nė mes njerėzve tė mi

prore gjithmonė do qėndroj

kam me u djegė, me u shkri

dhe kurrė mė vendin s’e lėshoj.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 6:07 pm

AMANETI I ATDHEUT

Njėra-tjetrėn e shkelin stinėt

dhe vjen njė vit e shkel tjetrin

rrudhat nė ballė e kokėthinjur

bredhin rrugėve, mėrgimtarė

te praku lamė nėnat e motrat qyqe

zogjtė tė trembur bredhin vendeve tjera

shtėpitė atėrore dikund mbuluar n’ferra

fole lumturie

jashtė atdheut nuk ka

kjo tokė e premtuar

nė kokė na ka shpėrla’

koha e atdheut lėngon

me dhembje me rėnkim

dhe varret e t’parėve tanė

lėshojnė amanetin pėr kthim.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 6:08 pm

MALL PĖR T’MITĖ

Nė vetmi duke u errur

nė vetmi duke u gėdhirė

ndėrmend ju kam, njerėzit e mi t’mirė

se ē’po mė djeg njė mall pėr ju

si trung me zgavėr mbetur n’kėtė strehė

mendje e zemėr mė rrinė atje, nė atė fole

nė kėtė tokė s’po mė ngrohė as dielli

jetoj kohė tė trishtuar dhe tash sikur dje

mė ndihmoni t’kthehem pėrgjithmonė nė Atdhe.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 6:08 pm

ATY RRON VEĒ NĖNA

Pullazet e vjetėruara

vende-vende e lėshojnė pikėn

e vetmuar rron veē nėnė

jetėn e kalon bashkė me frikėn

tretė shikimin nė ara t’bukės

ato mbushur pėrplot kaēuba

e vetmuar rri pranė stufės

pa djemė e pa ēupa

ajo rron me shpresė, ne duke na prit’

numėron ditėt e pleqėrisė

i thotė zemrės sė vet, duro

qėndro edhe ndonjė ditė.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 6:08 pm

GJENIUT TĖ SKENĖS

(A.Moisiut)

Moisi i miri, Moisi or’ burrė

ti, aktori ynė i madh, s’tretesh kurrė

se nderė e nam t’dha nėna yte, Kavaja

aktor Europe me vepra zulm -mėdhaja

qė nga rinia aktrimin e deshe

erdhe nga Shqipėria mu nė mes Trieste

me vete more traditat e Durrėsit t’lashtė

ti gjeni i skenės qė studiove nė Grac

me Jozef Kaincin, aktor dhe mik

ti arrite kulmet e artit skenik

interpretove Hamletin, Fedian,Romeon

se harrove kurrė, veē e nderove Atdheun

Nė Vjenė, Berlin,Nju Jork

i trande skenat kudo aktrove

tashmė trupi nė Lugano pushton pėrjetė

Moisi, ti rrėnjė e shqipes, aktor i aktorėve.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 6:09 pm

KTHETRAT E VARFĖRISĖ

Plagė dhembjesh nė shpirtra

shpresa tė humbura n’ēdo stinė

cep mė cep trojeve tona

dhembje t’ashpra qė zemrat ngrinė

n’rendje drejt Evropės

me dorėn e shtrime

nė vend tė lėmoshės

tek ndeshesh me krime

ah, njomėz, moj varfanjake

me t’tėndin, eh, t’bukurin shtat

vetėm pėr hir tė njė kafshate

ti ndeshesh me ndotėsin nė shtrat

ata qė kėnaqin epshet

s’janė tjetėr veē njė qelbėsirė

sulen mbi shtatin tėnd tė freskėt

Ah, ē’tmerr ky, moj varfanjake e mirė.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 6:09 pm

PENDIM I THELLĖ

Ēdo lot qė ka derdhur, nėna pėr mue

janė ngrirė n’shkrepa, ndėr male e n’gurė

vėshtirė me prit’ ndonjėherė me u gėzue

sepse loti i nėnės s’tė lė tė qetė kurrė

sa male e fusha i kam kaptue

aq larg vendlindjes aq larg shtėpisė

me pas dit’ kėshtu se ka me u pendue

as njė hap jashtė portės unė s’e kisha nis’

vetėm zemra e nanės mundet me kuptue

sa ėshtė rropatur deri nė rritje t’djalit

e nė ditėt e pleqėrisė pranė mos me i qėllue

ndoshta s’mund t’ia gjej as gurėt e varrit.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 6:10 pm

DHEMBJE

Zemrat mbeten pa dashuri

nė thatėsi tokat prehen

plot bar tė egėr

janė mbushur arat

plot vite pa gjumė, jetėt

pleqėt tek kujtojnė me mall

kohėn e vjetėr e t’shkuar

fėmijėt rrisin shtatin

duke pritur n’takim t’atin

ndoshta t’gjitha kėshtu

fati i paska shkruar.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi