MESUES - URIME 7 MARSI MESUES!

Shko poshtė

MESUES - URIME 7 MARSI MESUES!

Mesazh  Orfe prej Mon Mar 08, 2010 1:16 am

MĖSUES, URIME 7 MARSI - MESUES!

Emri mėsues ėshtė emėr hyjnor, shenjtėria vet, qė tė mėson si tė jetosh, si ta fitosh lirinė, si tė bėhesh njeri me vetėdije kombėtare, si tė bėhesh atdhe, si tė bėhesh hero, si tė bėhesh pishtar i trollit trim, si tė bėhesh fuqi e kombit, si tė bėhesh komb i madh dhe i fuqishėm nė botė!

Por tė jeshė mėsues, duhet tė keshė psiko-fiziken e tė mėsuarit, mėsimdhėnies, tė keshė njohuri universale, tė dijsh tė veprosh me tė gjitha nivelet psikologjike tė fėmiut, ta ndėrtosh bazamentin e personalitetit, ta ndėrtosh themelin e kombit, kulturės e historisė kombėtare! Tė jeshė mėsues do tė thotė tė jeshė hero i gjallė universal edhe nė pamje edhe nė mendje nė inteligjencė edhe i guximshėm, ku ngjallė ndjenjen e lirisė nė shpirtin e fėmisė, rilindė luftėtarin e lirisė nė zemėr tė fėmisė!

MĖSUES HYJNOR JE!

Pėr tu arritur kėto komponente konspirative, sa punė e mund duhet tė ketė mėsuesi ynė, kur sot kremtohet njė shekull shkolle shqipe, tė njė shkolle fillore shqipe, kur tjerėt kremtojnė festa shumėshekullore universitare, e doktoranturash shkencore - kuptohet sa larg e mbrapa jemi me kohėn e shkencėn! E edhe kėshtu me kaq vonesė edhe mos ta pėrfillim procesin e tė mėsuarit - do tė ishte mjerimi vet!

Nxanės, student, bėhu rreze hyjnie, zhvillo dhanėtinė e Shqiponjes, tė pėrceptuarit, intuiten, psikėn e spikatur, rrezato me aftėsitė psiko-fizike si Shqiponje e vėrtetė!

MESUES - URIME 7 MARSI!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: MESUES - URIME 7 MARSI MESUES!

Mesazh  lutfi coka prej Sat Mar 05, 2011 7:47 pm

Orfe shkruajti:MĖSUES, URIME 7 MARSI - MESUES!

Emri mėsues ėshtė emėr hyjnor, shenjtėria vet, qė tė mėson si tė jetosh, si ta fitosh lirinė, si tė bėhesh njeri me vetėdije kombėtare, si tė bėhesh atdhe, si tė bėhesh hero, si tė bėhesh pishtar i trollit trim, si tė bėhesh fuqi e kombit, si tė bėhesh komb i madh dhe i fuqishėm nė botė!

Por tė jeshė mėsues, duhet tė keshė psiko-fiziken e tė mėsuarit, mėsimdhėnies, tė keshė njohuri universale, tė dijsh tė veprosh me tė gjitha nivelet psikologjike tė fėmiut, ta ndėrtosh bazamentin e personalitetit, ta ndėrtosh themelin e kombit, kulturės e historisė kombėtare! Tė jeshė mėsues do tė thotė tė jeshė hero i gjallė universal edhe nė pamje edhe nė mendje nė inteligjencė edhe i guximshėm, ku ngjallė ndjenjen e lirisė nė shpirtin e fėmisė, rilindė luftėtarin e lirisė nė zemėr tė fėmisė!

MĖSUES HYJNOR JE!

Pėr tu arritur kėto komponente konspirative, sa punė e mund duhet tė ketė mėsuesi ynė, kur sot kremtohet njė shekull shkolle shqipe, tė njė shkolle fillore shqipe, kur tjerėt kremtojnė festa shumėshekullore universitare, e doktoranturash shkencore - kuptohet sa larg e mbrapa jemi me kohėn e shkencėn! E edhe kėshtu me kaq vonesė edhe mos ta pėrfillim procesin e tė mėsuarit - do tė ishte mjerimi vet!

Nxanės, student, bėhu rreze hyjnie, zhvillo dhanėtinė e Shqiponjes, tė pėrceptuarit, intuiten, psikėn e spikatur, rrezato me aftėsitė psiko-fizike si Shqiponje e vėrtetė!

MESUES - URIME 7 MARSI!

lutfi coka

Numri i postimeve : 20
Registration date : 26/02/2011

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Halit coka deshmore i luftes ne Kosove

Mesazh  lutfi coka prej Thu Mar 10, 2011 10:34 pm

Halit Coka ,nga Kukesi,Ra deshmore ne luften e Kosoves me 3 prill1999 ne Decan te Kosoves.Prandaj ndjej pergjegjesi dhe obligim te sjell ne mendje dhe te perkulem me respekt ndaj vepres se tij heroike.Moshen e re rinore ja dhurroi lirise ,pavaresise dhe mbroijtjes se popullit te KOSOVES
Prandaj ai mbetet nje hero modern i koheve moderne....Ai eshte perfaqesues i rinise shqipetare ne luften e Kosoves,dhe meriton te zeje vendin e nderit ne piedestalit te nderit te trimerise Kosovare, \

Lavdi per jete o Halit Coka biri i Shqiperise....Perfaqesues i trimerise dhe i atdhetarise se rinise shqipetare...
Lutfi coka Tirane

lutfi coka

Numri i postimeve : 20
Registration date : 26/02/2011

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

lutfi coka/ Fjale nga jeta

Mesazh  lutfi coka prej Sat Nov 15, 2014 10:26 pm

]Lutfi coka / fjale nga jeta.

Shqiptaret jane si macet ne thes.
Po ti mbyllesh ca mace ne nje thes
a ne nje vend
Nuk shqyejne thesin per te dale jashte
Po zihen nder vete
Duke ngrene njeri tjetrin….

Djemte e shqiperise
Tani si zogjt e qyqes.
Neper bote sillen
Si lypes!...

Kush nuk ka besim
Te tjetrin njellos,
Kush nuk ka moral
tjetrin perdhos..

Njeriu ushqehet
Me ushqime plot,
Bisha ushqehet
Me turi ēka rrok!.Njeriu vleresohet
Nga mendja ne koke,
Ai gjithemone ka afer
Ate qe e kupton.


Zemra eshte
Si pompe gjaku,
Po ke kujdes
Nga infrakt.!

Emisaret shetisin
Boten.
Spekulojne me goje
Sa ndyjne token.

Struktura shtet banal
Kur gomari behet mbret,
Me ushqimin vital
Na gjeti ne te shkrete.Thika ther vendimin,
Ther artin edhe fjalen.
Por..mos harro ,
Ther djalin e vajzen.

Ne Demokraci
Ne leter Liria,
Degjenerim i njeriut
Shkaterrohet rinia.Lufta per pushtet
Tmerresish zhvillohet,
Barkmedhenjte flagrant
Kudo zgjerohen.

As gje mos vendos
Mire pa e sqaruar,
Ndryshe s’je i meēur
Ke per te gabuar.
Une jam i menēur,
Jam i shkathte,
Jam trim
Jam shume i afte,,,Trim e i menēur eshte Ai:
Kur meson ,Kur punon,
Atdhe ,komb e baba
Me zemer e nderon.

Lufta mes territ e drites
Eshte fundi i jetes.
Prandaj bijte e nenes
Largoni terrin e nates.Pse duhet detyra?
Pse duhet puna?
Nje here t’ju shfrytezojne
Pastaj vjen dhuna…..Syri ne drite,
Koka ne terr,
Me elektroshop
Per ide te ben terr.
Betimet e bera
Nuk shuhen,
Ne zemrat e heronjeve
Jetojne…..

Njeriu ka te drejte
Per ēdo gje te dyshoje,
Pa te verteta ,pa fakte
Asnje te mos denoje.

Burgu i syrit---Mungese e drites se diellit.
Terri i syrit—Varri apo burgu.
Mungesa e drites---terr i syrit,
Tirania eshte tmerr i shpirtit.Drita e diellit te ben
Te shohesh shohesh rrugen.
Te hapesh hapin
Pa liri te ndal vrapin..

Fuqia e njeriut eshte
ne ate qe beson,
Per liri te Kombit,
Kosiderat krijon.

Vlera e njeriut
Ne ate qe krijon,
Ndergjegje e plot
Per Atdhe krijon.

Gjarperin e dhelpren
E sjell shejtani,
Thumin mbrapa kem
Dreqin e ke mren….

Dhuna mbi varre,
Eshte roberi.
Digjet si zjarr
Kerkon Liri.Ne roberi skllaverohet jeta,
Ne rini s’ka vlere puna.
Per ne qendron dhuna,
Nuk dihet si eshte vepra.

Te luftosh.
Ke fitu guximin.
Te veprosh
Ke sjell ēlirimin.

Te jetosh
Si dete ngre valet.
Te veprosh
Shterngo radhet.

Te mendosh…
I forte kuptimi..
Te llogjikosh..
I forte Besimi…
Kur fjala te mungon,
Eshte plumbi qe shpeton.
Kur gishti nuk guxon..
Eshte tmerri e jete.Trimeria e njeriut
Ate e nderon.
Aftesia e njeriut
Eshte zjarri qe e mbron.

Tradita e njeriut
Eshte ajo qe e flakron.
Shkathtesiae tij
Eshte e drejta qe fiton.

Guximi i njeriut
Kur armikun lufton.
Jehona e tij
Kur armikun rrezon.
Truri i njeriut
Perhere te edukohet,
Se pastaj me vone
Ne shkretetire coptohet.

Kur punohet mire
Aty nuk mbin bari..
Rinia pasurohet
Gezohet fshatari.
Ēfare eshte --dhimbja?
Ēfare eshte dashuria?
Ēfare eshte malli?
Ēfare eshte vetmija?
Nuk pranohen pa ardhe Liria…

Njeriut qe kur lind
Duhet t’I qesh fetyra!
Pavaresia e Liria,
Jane drita.


Padituria te helmon
Gjakun e idealet.
Shpirtin e trurin,
Enderrat e deshirat,

Shpresen e djersen…
Perpjekjet e mundin…..

Njeriu qe vuan per Atdhe
Loti syrin ia verbon!
Koka e tij ferre zjarri..
Zjarri lin e nga ai vlon.

Rini shkollohu
Merr guxim e puno!
Degjo e behu trim
Lufto per liri e begatilutfi coka

Numri i postimeve : 20
Registration date : 26/02/2011

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Halit Coka Hero modern i kohes moderne.

Mesazh  lutfi coka prej Sat Nov 15, 2014 10:38 pm

[qLogo Balli Kombėtar
Faqe kryesore
Dekalogu - Programi
Arkivi i artikujve
Historia e Shqipėrisė
Historia e Ballit Kombėtar
Mithat Frashėri
Abas Ermenji
Botimet Balli i Kombit (BBK)
Projekt - Studimi : Balli Kombėtar 1939-1990
T H I R R J E
Kryesia e PBK
Kontakt PBK
Redaksia
Dokumente
Statusi i PBK
Platforma e PBK
Faqe kryesore arrow Arkivi i artikujve arrow Ēeshtja Kombetare arrow Halit Coka - Hero modern i kohės moderne
Halit Coka - Hero modern i kohės moderne
PDF Print E-mail
21 Korrik 2013
Kosova ka qene vendi me luftra te panderprera,ka perballuar stuhi e agresione te pa numerta.Ne keto kushte ne Kosove kane lindur trima ,luftetare,deshmore e patriot,heronje e komandant legjendar…Veprimtaria heroike e burrave te Kosoves ,lindi ne lufte dhe vetem ne lufte ,sa here armiku eshte futur ne vend,kur ka filluar te plackis,te vras e te masakroje njerezit e pafajshem.Ne keto kushte te veshtira ishte domosdoshmeri qe ky popull te mbrohej nga dikush. Heroizmi i burrave te Kosoves lindi nga sulmi direkt i armiqeve te tij,pamundesia per t’ju shmangur ketyre masakrave,prodhuan trima e heronje per te perballuar situaten ne keto kohe te veshtira.

Humanizmi i ketyre trimave lindi si rezultat,per mbrojtjen e nderit, dinjitetin,te njerezve te tyre me te afert te gjakut,fshatit apo krahines,nga pushtuesi,qe kerkonte te vriste plackiste e te masakronte njerezit e pafajshem.

Atdhetarizmi e patriotizmi i tyre lindi si rezultat i bashkimit te popullit per t’I bere ball sulmeve gjakatare te armiqve,per te ruajtur territorin dhe njerezit e tyre ne keto kushte teper te veshtira.Ne vendin tend cdo gje te bukur ,-je i detyruar ta shijosh me kenaqesi te madhe.

--Cdo gje te keqe ,je i detyruar ta perballosh sa do e veshtire qe te jete ajo.

- Cdo sulm sa do barebare qe te jete ndaj vendit e njerezve te tu, ---je i detyruar ta perballosh me cdo cmim.

--Ate vend ku te ka ra koka ,--je i detyruar ta duash dhe ta mbrosh me cdo kusht.

Duke analizuar sa me larte,ai qe gjykon, mendon,arsyeton,del ne pah se heroizmi,humanizmi,patriotizmi ,i Halit Cokes ,ka dicka te vecante nga keto cilesi te burrave te Kosoves.Baza e ketyre cilesive tek Halit Coka eshte vullnetarizmi,ndjenja e thelle qe buronte nga shpirti i tij sa human aq dhe patriot..

E per keto cilesi Halit Cokes ,i takon shume me teper,per t’ja lartesuar sejcilen prej tyre dhe, keto percaktime te miat nuk mjaftojne per ti plotesuar sa duhet.

- Humanizmi me ideal i takon , --vetem Halit Cokes..

-Trim mbi trimat , --eshte Haliti.

-Patriot dhe atdhetare,qendron me larte –eshte Halit Coka

--Hero dhe me kryelarte per kombin eshte ,--- Haliti..

Keto cilesi burrerore ,nuk ia dhuroi askush,nuk ia imponoje as vendi,se nuk jetonte ne Kosove,as sulmet armike;se ishte larg tyre,as lufta per tu vetembrojtur,pasi nuk ekzistonte nje mundesi e tille,por.. ndjenja e thelle qe buronte nga zeri i ndegjegjes,nga thellesia e shpirtit luftarak shpalosi:

--Humanizem te thelle per njerezit e pa mbrojtur.

--Heroizmin e pashembullt,per te mbrojtur,te masakruarit,nga barbaria shekullore qe mbiu ne zemer te Kosoves.

.—Nacionalizmin demokratik,per njerezit qe vuajne nga turturat misterioze e te papara..

--Atdhetarizem e patriotizem shembullor gjer atje ku ka kembe Shqipetari dhe merr sa do pak fryme atje ku jeton.ishte me zemer dhe me shpirte Haliti…

Jeta e dhuruar ,nga Haliti,si gjeja me e shtrejte dhe e pazevendsueshme,ne ne vendin ku ai nuk ka lindur,por atje ku kan lindur e luftuar herojte me me ze te Kosoves…

- Heroizmi i Halit Cokes, pushon nen hijen e shpates se Millosh Kopiliqit qe hodhi ne toke koken e Sulltan Mehmetit….

--Heroizmi i Halit Cokes pushon ne gjoksin e Mic Sokolit, qe i vuri gjoksin topit te turkut…

----Heroizmi i Halit Cokes rrezaton drite ne majen e lisit te Sef Koshares,te varura nga forcat turke..

--Pushon afer Hasan Prishtines,degjon zerin e Shote e Azem Galices,….

Me ne fund herizmi I Halit Cokes,lindi mbi gjoksin e vendosur tankut,qe si nje egersire e terbuar kerkonte te shtypte ,trimin qe se mposhte as termeti me i fuqishem,!!!

Po,heroizmi i Halit Cokes ,u largua nga transheja per tu bashkuar me herizmin e Adem Jasharit,dhe me heroizmin e pesedhjete e gjashte trimave te kulles se” Jasharajve”.

Ne kete kulle buroi trimeria ,heroizmi….

Ne kete kulle e ka folene liria Kosoves.

E ketu ,ne kete kulle ,pushon dhe herizmi i Halit Cokes…..

Pushka e Halitit ishte pushka e dyte ,pas pushkes se “jasharave”

E lavdishme e krenare do te jete Kosova,me njerez e trima te tille si Halit Coka qe u fut ne kauzen e trimave me te medhenje te Kosoves martire!....E prehet se bashku me ta ne perjetesine e nderit te kombit Shqipetare!...

Nuk ka as psikolog qe te shpjegoje dhe te zberthej ,cilesite e karakterit te Halitit,Ne nje moshe kaq te re,me prekupacione,qe mund te kete cdo i ri ,te triumfoj ne ndergjegjen e tij ,humanizmi njerezore,mbi deshirat dhe aspiratat qe mund te kete nje moshe te tille!...?

Humanizmi I tij lindi si nevoje shpirterore per te pare njerez te qeshur e te gezuar,pa lot nder sy,pa brenga ne shpirte,pa dhimbje e fatekeqesi,prandaj zgjodhi pushken,per te luftuar anti humanizmin qe podhonte dhimbje ,lot,gjak e varre masive,ne Kosoven martire..

Ndonese heroit e kosoves u gjenden per balle situatave sa te veshtira aq dhe te domosdoshme,ishin te detyruar qe te perballonin me lufte e gjak situate te tilla,ndersa Halit Coka jashte cdo rreziku te tille,e qujti obligim,dhe mori vendim sa historik aq dhe patriotik per te luftuar ne krah te popullit te Kosoves.Ketu qendon maja me e larte e heroizmit,patriotizmit,nacionalizmit dhe e atdhetarizmit te Halit Cokes,qe populli i Kosoves eshte me mirenjohes se bijve te tyre,pasi ky ka bere rruge me te gjate ,ne kushte te veshtira shpirterore ,e klimaterike, luftoi me vetemohim deri sa dhuroi dhe jeten per Kosoven.. Nje obligim me shume! …. Nje nderim me i vecante!....

E neqoftese ka ndonje piramide e ndertuar me burra dhe heronjet e Kosoves,nje vend me me rendesi,kulmi i saje, i takon ,djalit nga Shqiperia,vullnetarit humanist,patriotit shembullor,nacionalistit demokratik,Halit Riza COKA!!!...

Veprimtaria dhe lufta e pa epur e Halit Coka,ne trojet e Kosoves,larteson me shume se kurre,nje heroizem,qe kalon kufirin e Atdhetarise,duke qendruar patriot me i madh,nacionalist modern i kohes moderrne,humaniste shembullor i shekullit modern,nje trimeri e rrall e gershetuar me zgjuaresine beri qe trimeria te shkelqeje fort dhe vetem fort!……Vendosmeria e patunder,iniciativa e madhe,per ideale te larta njerezore e shume te rralla qe ndodhin po rralle, e ben qe Halit Coka te jete nje hero i kompletuar,me veti te rralla,qe shkelqyen ne front te luftes , qe Kosovaret te gezojne,qeshin,e te shijojne te ardhmen e tyre me plot optimizem,me plot endrra te mira e te gezushme!!!..

Shume u thane , por duhet nje roman qe te shkruaj nje jete te shkurter me heroizem kaq te madh!..... Ky hero e ka emrin HALIT COKA!

Ai vrau vdekjen e tij per ti dhene drite,liri,pavaresi,dhe shtet te forte ne Kosoven martire…..

Lutfi coka
lutfi coka

Numri i postimeve : 20
Registration date : 26/02/2011

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Halit Coka Hero modern i kohes moderne.

Mesazh  lutfi coka prej Sat Nov 15, 2014 10:58 pm

lutfi coka shkruajti:Halit  Coka ,nga Kukesi,Ra deshmore ne luften e Kosoves me 3 prill1999 ne Decan te Kosoves.Prandaj ndjej pergjegjesi dhe obligim te sjell ne mendje  dhe te perkulem me respekt ndaj vepres se tij heroike.Moshen e re rinore ja dhurroi lirise ,pavaresise dhe mbroijtjes se popullit te KOSOVES
Prandaj  ai mbetet nje hero modern i koheve moderne....Ai eshte  perfaqesues i rinise shqipetare ne luften e Kosoves,dhe meriton te zeje vendin e nderit ne piedestalit te nderit te trimerise Kosovare,   \
     
Lavdi  per jete o Halit   Coka biri  i Shqiperise....Perfaqesues i trimerise dhe i atdhetarise se rinise shqipetare...
                           Lutfi   coka  Tirane

lutfi coka

Numri i postimeve : 20
Registration date : 26/02/2011

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: MESUES - URIME 7 MARSI MESUES!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi