FEMRA SHQIPTARE NE PIEDESTALIN E PERSONALITETEVE BOTERORE

Shko poshtė

FEMRA SHQIPTARE NE PIEDESTALIN E PERSONALITETEVE BOTERORE

Mesazh  Orfe prej Tue Mar 09, 2010 2:12 am

FEMRA SHQIPTARE NE PIEDESTALIN E PERSONALITETEVE BOTERORE!


Jorastesisht jane afer njeratjetres keto dy data festive Dita e Mesuesit 7 Marsi dhe Dita e Femres, gruas, nenes, 8 marsi, jane Dy Ditet hyjnore te shenjta, sepse Mesuesi e Nena, jane Dy Formuesit e personalitetit te njeriut, me fillet e dukates e arsimit, si Dy Hyjni magjike te botes: nena linde femiun dhe i jep edukaten familjare e kombetare dhe Mesuesi zhvillon e rrite kopshtin e edukates dhe diturise, ku krejt fati i kombit mvaret ne keto dy Hyjni - dora qe perkunde djepin dhe dora qe shkruan dhe ia meson femiut Abecene e gjuhes Amtare, shih perseri lidhet me Amen!

Historia rrefen sikur te ishim populli ma i lashte i botes, anipse i mbetur si soj shqiponjash, ne numer mjafte te zgjedhur e te vogel, sepse kishim femra edhe perandore, si Teuta, tash e mbi dymijevjecare, kishim Dodonen, Tamaren e Tomorit, e deri tek Elena Gjika e Melina Merkuri, e nena e Botes - Nane Tereza, e deri tek Shote Galica, Nora e Kelmendit, Trina, e deri tek Bije Vokshi e Ganimete Terbeshi, e deri tek Ylfete Humolli e Xhevahire Lladrofci... kishte mijera femra shqiptare nga Burrneshat e deri tek heroinat e perandoreshat antike, kur te gjithe pushtuesit perrreth nesh, as kishin emer populli as emer kombi!

A nuk e ben gjith kjo histori, femeren shqiptare krenare neper shekuj? Anipse derisot nen pushtime barbare, roberi shekullore, per nje kohe kaq te shkurt edhe sot mund te krenohemi me femren shqiptare: bije heroike, nene, ushtare e lirise, intelektuale, universitare, pothuaj ne te gjitha profilet e inteligjencise, e edhe pasuniversitare, e deri tek kryetare parlamenti shteteror, si Jozefina Topalli!

8 Marsi, Dita e Femres: bijes, nenes, gruas, ku perfshihet konteksti i personalitetit te femres edhe si Dita Nderkombetare - Femren tone e ben madhore ne piedestalin e personalitetit te femres boterore - pra Urime!

(8 Mars, 2010)

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi