FATKEQĖSITĖ QĖ SOLLI DARVINIZMI PĖR NJERĖZIMIN

Faqja 3 e 3 Previous  1, 2, 3

Shko poshtė

Re: FATKEQĖSITĖ QĖ SOLLI DARVINIZMI PĖR NJERĖZIMIN

Mesazh  Nimfa prej Thu Nov 25, 2010 1:36 am

Mao Ce Duni: ambasadori i
Darvinit dhe i Marksit nė Kinė

Ndėrkohė qė Stalini zbatonte regjimin e tij totalitar, njė tjetėr regjim komunist, i cili e shihte Darvinin si mbėshtetjen e tij shkencore, u vendos nė Kinė. Komunistėt, nėn udhėheqjen e Mao Ce Dunit, erdhėn nė pushtet nė vitin 1949 pas njė lufte tė gjatė civile. Maoja krijoi njė regjim shtypės dhe gjakatar, njėlloj si aleati i tij, Stalini, i cili e pėrkahu mjaft. Kina u bė skena e ekzekutimeve tė panumėrta politike. Nė vitet qė do tė vinin, militantėt e rinj tė Maos, tė njohur si "Rojet e Kuqe", do ta fusnin vendin nė njė atmosferė tmerri tė vėrtetė.
Maoja shpalli hapur bazėn filozofike tė sistemit qė krijoi, duke thėnė: "Socializmi kinez mbėshtetet te
Darvini dhe teoria e evolucionit."94

Duke qenė marksist, ateist dhe ndjekės besnik i evolucionit, Maoja dha urdhėr qė materialet e leximit qė do tė pėrdoreshin nė institucionet arsimore gjatė kėsaj periudhė fillestare, tė pagėzuar me emrin "Hapi i madh pėrpara", tė ishin shkrimet e Ēarls Darvinit, si dhe materiale tė tjera qė pėrkrahnin paradigmėn e evolucionit.95
Kur komunistėt kinezė erdhėn nė pushtet, ata pėrdorėn teorinė e evolucionit si bazė pėr ideologjinė e tyre.
Nė fakt, intelektualėt kinezė e kishin pranuar teorinė e evolucionit kohė mė parė.
Gjatė shekullit XIX, Perėndimi e konsideronte Kinėn si njė gjigand tė fjetur, tė izoluar dhe tė zhytur nė
traditat e lashta.

Pak evropianė e kuptuan se me sa etje i thithėn intelektualėt kinezė idetė darviniste evolucioniste dhe panė tek ato ide njė nxitės shpresėdhėnės pėr pėrparim dhe ndryshim. Sipas shkrimtarit kinez Hu Shin ("Living Philosophies:", 1931), kur nė vitin 1898 u botua libri i Thomas Huxley, "Evolucioni dhe Etika", ai u brohorit dhe u pranua menjėherė nga intelektualėt kinezė. Tė pasurit sponsorizuan botime tė lira nė gjuhėn kineze, nė mėnyrė qė ato tė pėrhapeshin nė masat e gjera tė popullit.96
Kėshtu, njerėzit qė u kthyen kah Komunizmit dhe udhėhoqėn revolucionin komunist ishin ata intelektualė

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: FATKEQĖSITĖ QĖ SOLLI DARVINIZMI PĖR NJERĖZIMIN

Mesazh  Nimfa prej Thu Nov 25, 2010 1:36 am

qė ishin "ndikuar thellė" prej ideve darviniste.

Nuk ishte e vėshtirė pėr Kinėn, pavarėsisht nga historia dhe besimet e saj tė forta panteiste, tė hynte nė darėn e Darvinizmit dhe Komunizmit. Nė njė artikull nė revistėn "New Scientist", filozofi darvinist kanadez Michael Ruse thotė nė lidhje me Kinėn e fillimit tė shekullit tė njėzetė:
Kėto ide zunė rrėnjė menjėherė, sepse Kina nuk i kishte pengesat e natyrshme intelektuale e fetare pėr
evolucionin qė shpesh ekzistonin nė Perėndim. Dhe me tė vėrtetė, nga disa anė, Darvini ngjante pothuajse si
kinez! Mendimi taoist dhe neokonfucian gjithmonė kishte theksuar "sendėsinė" te qeniet njerėzore. Fakti qė ne
kemi gjėra tė pėrbashkėta me kafshėt nuk pėrbėnte ndonjė tronditje tė madhe… Nė kohėn e sotme, filozofia
zyrtare ėshtė Marksizėm-Leninizmi, por pa mėnyrėn materialiste laike tė Darvinizmit (qė tani pėrbėn
filozofinė e gjerė sociale), nuk do tė ishte pėrgatitur terreni pėr Maon dhe revolucionarėt e tij qė tė
mbillnin farėn e tė vilnin tė korrat e tyre.97

Siē thotė mė lart Michael Ruse, me ngulitjen e ideve darviniste, Kina e pėrqafoi pa probleme Komunizmin. Populli kinez, i mashtruar nga idetė darviniste, rrinte e bėnte sehir kur kryheshin tė gjitha masakrat e Mao Ce Dunit, njė prej vrasėsve mė tė papėrmbajtur tė historisė. Jo vetėm nė Kinė, por edhe nė shumė vende tė tjera, Komunizmi ishte shkaku i pėrleshjeve, akteve tė pėrgjakshme, terrorizmit dhe luftės civile. Turqia ishte njė prej tyre. Nė vitet ‘60 dhe ‘70, grupet qė rrėmbyen armėt kundėr shtetit, me ėndrrėn qė tė zhvillonin njė revolucion komunist nė vend, e futėn Turqinė nė njė atmosferė tė errėt terrorizmi. Pas 1980-ės terrorizmi komunist u bashkua me rrymėn e separatizmit, duke u bėrė shkaku i vdekjes sė dhjetėra mijėra turqve, policėve e ushtarėve nė krye tė detyrės.

Ideologjia komuniste, qė solli gjakderdhje nė botė nė kėtė mėnyrė pėr 150 vjet rresht, u gjend gjithmonė krah pėr krah me Darvinizmin. Edhe sot e kėsaj dite, komunistėt janė pėrkrahėsit mė tė flaktė tė Darvinizmit. Sa herė qė njeriu hedh sytė nga qarqet qė e mbrojnė me kokėfortėsi teorinė e evolucionit, gati nė ēdo vend tė botės, shikon marksistėt ne rreshtin e parė, sepse siē ka thėnė Karl Marksi, teoria e evolucionit pėrbėn bazėn e ideologjisė komuniste nga aspekti i shkencės natyrore dhe i siguron pėrkrahjen mė tė rėndėsishme shkencore mungesės sė besimit fetar tė komunistėve.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: FATKEQĖSITĖ QĖ SOLLI DARVINIZMI PĖR NJERĖZIMIN

Mesazh  Nimfa prej Thu Nov 25, 2010 1:38 am

Baza e aleancės midis Darvinizmit
dhe Komunizmit: Urrejtja pėr fenė

Siē e shpjeguam mė sipėr, arsyeja kryesore qė materialistėt dhe komunistėt u kapėn fort pas Darvinizmit ėshtė pėrkrahja qė siguron Darvinizmi pėr ateizmin. Filozofia materialiste ka ekzistuar gjatė gjithė historisė, por, deri nė shekullin XIX, shumica e filozofėve nuk kishin shkuar mė tej se librat e teorisė. Shkaku kryesor pėr kėtė ishte se deri nė atė kohė shumica e njerėzve tė shkencės besonin nė Zot dhe nė realitetin e krijimit, por nė shekullin XIX, filozofia materialiste dhe teoria e Darvinit filluan tė zbatoheshin nė shkencat natyrore. Darvinizmi ishte baza mė e rėndėsishme pėr kulturėn materialiste jofetare, e cila vuri vulėn e saj nė shekullin XIX, por e tregoi fytyrėn e vėrtetė kryesisht nė shekullin XIX. Ideologjitė qė lindėn nga kjo kulturė materialiste, siē e kemi shqyrtuar, u bėnė shkaku i dy luftrave botėrore, i luftrave civile tė panumėrta, i akteve terroriste, i genocidit, i shfarosjeve dhe barbarizmit. Pėr shkak tė kėtyre katastrofave, dhjetėra milliona njerėz humbėn jetėn, ndėrsa qindra miliona u shtypėn paturpėsisht dhe provuan mbi kurriz keqtrajtimet mė barbare. Shembja e

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: FATKEQĖSITĖ QĖ SOLLI DARVINIZMI PĖR NJERĖZIMIN

Mesazh  Nimfa prej Thu Nov 25, 2010 1:39 am

qindra kishave dhe xhamive nga Stalini ėshtė thjesht njė tregues i urrejtjes sė Komunizmit ndaj fesė. Nė librin e
tij "Lufta e gjatė kundėr Zotit", Henry Morris pėrshkruan lidhjen nė kėtė mėnyrė:

Pavarėsisht nga mangėsitė shkencore, karakteri, gjoja shkencor i evolucionit ėshtė pėrdorur pėr tė justifikuar tė gjitha llojet e sistemeve dhe praktikave jofetare. Mė i suksesshmi prej tyre, deri tani, duket se ėshtė Komunizmi. Ithtarėt e tij kudo nė botė janė mashtruar tė besojnė se Komunizmi duhet tė jetė i vėrtetė, pasi bazohet nė shkencėn e evolucionit.98

Armiqėsia qė ushqente komunizmi dhe materializmi pėr fenė e tregoi veten gjatė kryengritjes bolshevike. Kishat dhe xhamitė u shembėn dhe ndėr kategoritė e atyre qė u pėrjashtuan nga "shoqėria e re socialiste", besimtarėt zinin njė vend tė rėndėsishėm. Pavarėsisht nga fakti se pjesa mė e madhe e shoqėrisė ishte fetare, ata u penguan tė kryenin detyrat fetare. Me qėllim qė tė evitohej e djela, kur tė krishterėt shkonin nė kishė, u hoq koncepti i njė dite pushimi pėr tė gjithė. Ēdo njeri do punonte 5 ditė, por dita e pushimit mund tė ishtė njė ditė ēfarėdo. Kjo masė u mor nga komunistėt "pėr tė lehtėsuar luftėn pėr eliminimin e fesė".99 Pas kėsaj, nė vitin 1928 dhe 1930, taksat qė paguanin besimtarėt u rritėn 10 herė, u hoqėn triskat e tallonat e ushqimit dhe ata nuk mund tė pėrdornin mė shėrbimet shėndetėsore, qė do tė thotė se ata nuk gėzonin mė tė drejta qytetare. Ata shpesh arrestoheshin, shkarkoheshin nga postet qė kishin dhe internoheshin. Nė vitin 1936 rreth 65% e xhamiave dhe 70% e kishave ishin shkatėrruar.

Masa tė dhunshme kundėr fesė u morėn edhe nė Shqipėri. Udhėheqėsi komunist i Shqipėrisė, Enver Hoxha, nė vitin 1967 e shpalli Shqipėrinė si vendin e parė "tė pafe". Besimtarėt u arrestuan pa asnjė arsye e disa prej tyre u vranė kur ishin nė arrest. Nė vitin 1948 dy peshkopė dhe 5.000 besimtarė u qėlluan. Edhe muslimanėt u trajtuan nė tė njėjtėn mėnyrė. Revista letrare mujore "Nėntori" njoftoi se 2169 xhami dhe kisha ishin mbyllur, nga tė cilat 327 ishin vende adhurimi katolike.

Shkaku i kėtyre veprimeve ishte, pa dyshim, qėllimi i Komunizmit pėr tė formuar shoqėri qė do tė mohonin ekzistencėn e Zotit dhe do tė besonin e vlerėsonin vetėm materien. Nė fakt, ky ishte njė prej objektivave kryesore tė Komunizmit, sepse udhėheqėsit komunistė e dinin qė ata do tė mund tė sundonin si tė donin vetėm mbi njerėz tė pandjeshėm tė shndėrruar nė makina, qė nuk e njihnin frikėn ndaj Zotit dhe qė kishin prirjen tė kryenin vrasje e shtypje sa herė tė urdhėroheshin.

Pretendimet e Darvinizmit, tė cilat i siguruan mbėshtetje ateizmit dhe justifikuan tė gjitha llojet e shtypjes dhe barbarisė, inkurajuan nė kėtė mėnyrė tė gjitha ideologjitė qė sollėn gjakderdhje dhe e cilėsuan jetėn njerėzore si diēka tė pavlerė. Kjo ėshtė arsyeja pse shekulli i fundit kaloi i mbushur me luftra tė tejzgjatura, masakra, akte dhune e armiqėsi.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: FATKEQĖSITĖ QĖ SOLLI DARVINIZMI PĖR NJERĖZIMIN

Mesazh  Nimfa prej Thu Nov 25, 2010 1:39 am

Shtypja dhe dhuna qė i sollėn
botės komunistėt darvinistė

Anarkia dhe terrori janė dy prej veglave tė domosdoshme tė Marksizmit dhe Komunizmit. Prirja e Marksizmit pėr terrorizėm e dhunė u shfaq nė eksperimentin e Komunės sė Parisit, kur Marksi ishte ende gjallė. Terrorizmi u bė njė pjesė e domosdoshme e ideologjisė komuniste pėr Leninin, sidomos nė kohėn kur ai po e kthente nė praktikė teorinė e Marksit. Siē do tė shihet nė faqet nė vijim, nė kohėn tonė, udhėheqėsit komunistė mbahen mend pėr shtypjen dhe vrasjet qė kanė kryer. Megjithatė, pavarėsisht nga kjo, disa qarqe ende mbulojnė

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: FATKEQĖSITĖ QĖ SOLLI DARVINIZMI PĖR NJERĖZIMIN

Mesazh  Nimfa prej Thu Nov 25, 2010 1:40 am

muret me fotografitė e kėtyre vrasėsve tė pamėshirshėm, qė i kanė duart tė lyera me gjak, dhe ende i pranojnė
kėta sadistė si mėsuesit e tyre.

Sado qė disa komunistė pretendojnė se dhuna dhe terrorizmi nuk janė praktika komuniste dhe se ato janė shfaqur vetėm nė disa mėnyra tė zbatimit tė Komunizmit tek individė tė caktuar, e sado qė tė pėrpiqen pėr ta shfajėsuar Komunizmin, ka njė tė vėrtetė tė pamohueshme: Themeluesit e Komunizmit personalisht e
mbronin dhunėn dhe terrorizmin dhe i shihnin si thelbėsorė pėr ideologjinė e tyre. Analisti politik
amerikan Samuel Francis ka thėnė kėshtu lidhur me kėtė ēėshtje:
Marksi dhe Engelsi ishin, nė pėrgjithėsi, specifikė kur kėmbėngulnin se revolucioni gjithmonė do tė
ishte i dhunshėm dhe se revolucionarėt duhet tė pėrdorinin dhunėn kundėr sunduesve e, madje nė disa raste,ata
e shprehėn vėrtet pėrkrahjen e tyre ndaj terrorizmit.100

Karl Marksi ka thėnė: "Kryengritja ėshtė njė art, po aq sa edhe lufta." Ai pranoi si parim tė vetin kėto fjalė tė Dantonit, njė prej emrave mė tė shquar nė "politikėn revolucionare": "De l’audaēe, de l’audaēe, enēore de l’audaēe" (Guxim, guxim, gjithmonė guxim!)101
Ka deklarata tė qarta nga Lenini nė lidhje me domosdoshmėrinė e ushtrimit tė terrorit nė mėnyrė
sistematike. Ja disa prej tyre:

Nė tė vėrtetė, shteti s’ėshtė gjė tjetėr, veēse njė makinė pėr shtypjen e njė klase nga njė tjetėr. Diktatura ėshtė rregull qė mbėshtetet drejtpėrdrejt te forca dhe qė nuk kufizohet nga ligjet… Diktatura revolucionare e proletariatit ėshtė rregull i fituar dhe i mbajtur nėpėrmjet ushtrimit tė dhunės nga proletariati kundėr borgjezisė, rregull qė nuk kufizohet nga ndonjė ligj.102
Ne nuk jemi aspak kundėr vrasjeve politike… Vetėm nė lidhje tė drejtpėrdrejtė e tė menjėhershme me
lėvizjen e masės, mund dhe duhet tė jenė tė vlefshme aktet terroriste individuale.103
Pėr t’u shndėrruar nė forcė, punėtorėt me ndėrgjegje klasore duhet tė fitojnė shumicėn nė anėn e vet. Pėr
sa kohė qė nuk pėrdoret dhunė kundėr njerėzve, nuk mbetet rrugė pėr tė ardhur nė pushtet.104
Duke folur nė njė mbledhje tė punėtorėve, Lenini lėshoi njė deklaratė tė tmerrshme pėr tė treguar se sa i
domosdoshėm ishte pėr ta terrorizmi:

Nė qoftė se masat e popullit nuk ngrihen spontanisht, kjo s’tė ēon asgjėkundi… Sepse pėr sa kohė qė ne nuk arrijmė t’i trajtojmė spekullatorėt ashtu siē e meritojnė - me njė plumb kokės - nuk do tė arrijmė asgjėkundi.105
Njė prej udhėheqėsve mė tė rėndėsishėm tė Revolucionit tė Tetorit nė Rusi, Trocki, thotė kėtė pėr tė
konfirmuar fjalėt e Leninit:
Por revolucioni i kėrkon klasės revolucionare qė tė arrijė qėllimin e saj me tė gjitha mėnyrat e
disponueshme, po tė jetė nevoja, me kryengritje tė armatosur; po tė kėrkohet, edhe me terrorizėm.106
Trocki, nė njė tjetėr fjalim, shkon edhe mė tej:
"Rrugėzgjidhja jonė e vetme tani ėshtė lufta civile. Lufta civile ėshtė lufta pėr bukė… Rroftė lufta
civile!107

Kėto parime tė teoricienėve komunistė si Lenini dhe Trocki u vunė nė zbatim nė revolucionin bolshevik nė Rusi. Gjatė periudhės revolucionare tė vjeshtės sė 1917-ės filluan masakra nė shkallė tė gjerė, plaēkitje dhe dhunė e pabesueshme. Ata njerėz qė ishin kundėr revolucionit, apo qė dyshoheshin se ishin kundėr revolucionit, i grumbullonin pa asnjė arsye, i arrestonin dhe i pushkatonin, ndėrsa shtėpitė ua plaēkitnin dhe ua rrėnonin. Terrorizmi, qė filloi me Leninin dhe Trockin, vazhdoi dhe u keqėsua edhe mė shumė gjatė viteve tė sundimit tė

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: FATKEQĖSITĖ QĖ SOLLI DARVINIZMI PĖR NJERĖZIMIN

Mesazh  Nimfa prej Thu Nov 25, 2010 1:40 am

Stalinit. Harrison E. Salisbury, i gazetės "The New York Times", i pėrshkroi kampet e burgjeve tė sistemit
sovjetik si:

… njė kontinent i tėrė terrori... Nė krahasim me ata qė u bėnė shkak pėr qindra mijėra ekzekutime dhe miliona vdekje nė sistemin sovjetik tė terrorit, carėt duken pothuaj zemėrmirė… Na tmerron mendimi i njė ligėsie sistematike, tė shndėrruar nė rutinė, pėr shkak tė sė cilės 3-4, a mė shumė, milionė burra e gra u dėnuan ēdo vit me punė tė detyruar dhe internim tė pėrjetshėm. Gjykimet ishin aq arbitrare, saqė tė burgosurve shpesh nuk u thuhej se cili ishte dėnimi i tyre…108

Popujt jorusė dhe sidomos turqit e Krimesė, turqit e Azisė Qendrore dhe kazakėt ishin tė pambrojtur nga terrorizmi i ushtruar nga sistemi sovjetik. Gjyqe tė veēanta, tė quajtur "troiki", u ngritėn pėr spastrimin e shoqėrisė ruse nga kazakėt. Vetėm nė tetor tė vitit 1920, kėto "troiki" dėnuan me vdekje mė shumė se 6000 njerėz. Familjet, e nganjėherė edhe fqinjėt e atyre qė ishin kundėrshtarė tė regjimit dhe nuk ishin kapur, merreshin rregullisht peng dhe dėrgoheshin nė kampet e pėrqendrimit. Martin Latsisi, drejtori i njė prej kėtyre kampeve nė Ukrainė, pohoi nė njė nga raportet e tij se ato ishin kampe tė vdekjes:

Tė mbledhur tok nė njė kamp pranė Maikopit, pengjet, gratė, fėmijėt e pleqtė mbijetojnė nė kushtet mė tė tmerrrshme, nė tė ftohtin e baltėn e tetorit… Ata po vdesin si miza. Gratė janė gati tė bėjnė gjithēka pėr t’i shpėtuar vdekjes. Ushtarėt qė ruajnė kampin pėrfitojnė nga kjo gjė dhe i trajtojnė si prostituta.109

Nėn ndikimin e Darvinit, revolucionarėt komunistė vrisnin njerėz me mėnyra tė ēmendurish. Nga dokumentet e kohės del se qėllimi i tyre i vetėm ishte shfarosja e plotė. Dukej sikur ata besonin se sa mė shumė njerėz tė vrisnin, aq mė shumė sukses do tė korrnin. Qė ata kishin nė plan tė zhduknin cilindo nga ata qė dyshohej se ishte kundėr revolucionit, del nė njė prej vendimeve tė tyre:
Pjatigorsk Ēeka (Komiteti i Jashtėzakonshėm pėr Luftėn ndaj Kundėrrevolucionit) vendosi pa hezituar
tė ekzekutoheshin 300 njerėz nė ditė. Ata e ndanė qytetin nė lagje tė ndryshme, morėn njė numėr tė caktuar
njerėzish nga secila dhe urdhėruan partinė tė pėrpilonte lista ekzekutimi… Nė Kislovodsk, pėr shkak se askujt
nuk i erdhi ndėr mend njė ide mė e mirė, u vendos tė vriteshin njerėz qė ishin shtruar nė spital.110
Siē u njoftua nė kryeartikullin e gazetės "Krasnji Mjeē" (Shpata e Kuqe), pėrkrahėse e komunistėve, pėr
ta nuk kishte gjė tė ndaluar dhe besonin se duhej tė derdhej gjak qė tė pėrftohej ngjyra e flamurit tė kuq.
Pėr ne gjithēka ėshtė e lejueshme, sepse ne jemi tė parėt qė ngremė shpatėn jo pėr tė shtypur racat dhe pėr
t’i mbajtur nė skllavėri, por pėr tė ēliruar njerėzimin nga prangat… Gjaku? Le tė derdhet gjaku lumė! Le ta
njollosė gjaku pėrgjithmonė flamurin e zi tė piratėve qė valėvit borgjezia dhe le tė jetė pėrgjithmonė i
kuq si gjaku flamuri ynė! Sepse vetėm nėpėrmjet vdekjes sė botės sė vjetėr mund ta ēlirojmė veten
pėrgjithmonė nga kthimi i atyre ēakejve!111
Pėrveē gjithė kėsaj torture, Stalini krijoi "njėsitė e rekuizimit" pėr t’ua marrė me dhunė prodhimin
fshatarėve. Kėto njėsi ishin pėrgjegjėse pėr tė gjitha llojet e shtypjeve. Mė 14 shkurt 1922 njė inspektor shkruan:

Abuzimet me postin nga njėsitė e rekuizimit, tė flasim hapur, tani kanė arritur nivele tė pabesueshme. Rregullisht, fshatarėt qė arrestohen mbahen mbyllur nė plevica tė mėdha pa ngrohje, pastaj qėllohen me kamzhik dhe kėrcėnohen me ekzekutim.

Ata qė nuk e kanė plotėsuar tė gjithė kuotėn e tyre, janė detyruar qė tė vrapojnė lakuriq pėrgjatė rrugės kryesore tė fshatit dhe pastaj tė mbyllen nė njė hangar tjetėr pa ngrohje. Njė numėr i madh grash janė rrahur derisa kanė humbur ndjenjat dhe pastaj janė flakur lakuriq nė gropa tė hapura nė borė…112
Stalini besonte se Spanja paraqiste mundėsi tė mira pėr BRSS-nė dhe se ndėrhyrjet nė atė vend do tė

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: FATKEQĖSITĖ QĖ SOLLI DARVINIZMI PĖR NJERĖZIMIN

Mesazh  Nimfa prej Thu Nov 25, 2010 1:41 am

jepnin frytet e tyre. Pėr kėtė arsye, ai u mbajti anėn dhe pėrkrahu komunistėt nė Luftėn Civile tė Spanjės, por bashkė me ta, nė Spanjė vėrshoi terrorizmi i BRSS. Njė shembull i shtypjes dhe torturės nė atė vend ishte kampi i pėrqendrimit ku u mbajtėn 200 antistalinistė nė fillim tė 1938-ės. "Kur stalinistėt vendosėn tė hapnin njėēeka (komitet i jashtėzakonshėm)..."- kujton njė viktimė.

... Ishte njė varrezė e vogėl qė po pastrohej aty afėr. Ēekistėve u erdhi njė ide e mbrapshtė: ata do t’i linin varret hapur, me skeletet dhe trupat qė kalben nė sy tė tė gjithėve. Pikėrisht atje i zgjidhėn ēėshtjet mė tė vėshtira. Ata kishin disa metoda torturimi shumė brutale. Shumė tė burgosur vareshin nga kėmbėt, kokėposhtė, pėr ditė tė tėra. Tė tjerė i mbyllnin nė dollape shumė tė vegjėl vetėm me njė vrimė tė vockėl ajri afėr fytyrės, pėr tė marrė frymė… Njė prej metodave mė tė tmerrshme njihej si "sirtari": tė burgosurit ishin tė detyruar tė rrinin galiē brenda disa kutive shumė tė vogla katrore pėr ditė tė tėra. Disa mbaheshin atje pa qenė nė gjendje tė lėviznin nga tetė deri nė dhjetė ditė.113
Nė 1931 Papa Piu XI u shpreh nė kėtė mėnyrė rreth dhunės qė ushtronte Komunizmi nė botė nė qarkoren
"Quadragesimo Anno":

Komunizmi mėson dhe synon dy objektiva: luftė tė rreptė klasash dhe zhdukje tė pronės private. Ai s’e bėn kėtė fshehurazi apo me metoda tė maskuara, por publikisht dhe duke pėrdorur ēdo lloj mjeti tė mundshėm, madje edhe mė tė dhunshmin. Pėr tė arritur kėto objektiva, ai nuk stepet para asgjėje, pėr tė cilėn duhet ndjerė respekt apo nderim. Kur vjen nė pushtet, ai ėshtė i egėr nė mizorinė dhe veprimet e tij ēnjerėzore.
Vrasjet dhe shkatėrrimi i tmerrshėm, me anė tė tė cilave ka lėnė tė shkreta vise tė mėdha tė Evropės
Lindore dhe Azisė, dėshmojnė pėr kėtė.114

Siē thuhet mė sipėr, qėllimi kryesor i Komunizmit ishte njė luftė klasash e pamėshirshme, si dhe asgjėsimi i plotė e pronės private. Me fjalė tė tjera, qėllimi ishte tė zbatohej teoria e evolucionit, tė cilėn Darvini e kishte zbatuar nė fushėn biologjike, me shoqėritė njerėzore dhe, nė tė njėjtėn kohė, qeniet njerėzore duhet tė ishin, si kafshėt e egra nė natyrė, nė konflikt tė pėrhershėm.
Katastrofat qė solli komunizmi nuk mbaruan nė Rusi. Njė prej vendeve qė u prek mė shumė nga terrori i
kuq ishte edhe Kina.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: FATKEQĖSITĖ QĖ SOLLI DARVINIZMI PĖR NJERĖZIMIN

Mesazh  Nimfa prej Thu Nov 25, 2010 1:42 am

Darvinisti Mao Ce Dun dhe masakrat e tij

Udhėheqėsi komunist i Kinės, Mao, kishte dy udhėrrėfyes: njėri prej tyre, siē e kemi pėrmendur mė parė, ishte Darvini, kurse tjetri ishte Stalini. Tė dy kėta emra vdekjeprurės, qė bashkoheshin nė personalitetin e Maos, ēuan nė tragjedi tė mėdha dhe lanė gjurmėn e tyre nė njė periudhė tė gjatė e tė errėt tė historisė sė Kinės. Gjashtė deri nė dhjetė milionė njerėz u vranė me urdhėr tė Maos, dhjetra miliona "kundėr-revolucionarė" kaluan pjesėn mė tė madhe tė jetės sė tyre nė burg, ku 20 milionė prej tyre vdiqėn. 20 deri nė 40 milionė njerėz vdiqėn nga uria nė vitet 1959-1961, gjatė periudhės sė quajtur "Hapi i Madh Pėrpara", si pasojė e politikave ekstremiste tė Maos. Masakra e qershorit 1989 nė Sheshin "Tienanmen" (rreth 1000 tė vdekur) ėshtė njė shembull i asaj qė Kina ka vuajtur nė historinė e saj tė kohėve tė fundit. Vrasjet dhe genocidi kundėr turqve muslimanė nė Turkmenistanin Lindor vazhdojnė ende.
Gjėra tė pabesueshme ndodhėn gjatė revolucionit komunist nė Kinė. Njerėzit, nėn ndikimin e njė lloj
hipnotizimi masiv, pėrkrahėn tė gjitha llojet e barbarizmit dhe e treguan kėtė pėrkrahje duke brohoritur kur

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: FATKEQĖSITĖ QĖ SOLLI DARVINIZMI PĖR NJERĖZIMIN

Mesazh  Nimfa prej Thu Nov 25, 2010 1:42 am

shikonin vrasjet. "Libri i Zi i Komunizmit", i pėrgatitur nga njė grup historianėsh dhe mėsuesish, i pėrshkruan
metodat barbare tė Komunizmit nė kėtė mėnyrė:

Tė gjithė njerėzit ishin tė ftuar nė gjyqet publike tė "kundėr-revolucionarėve", tė cilėt pothuajse gjithmonė dėnoheshin me vdekje. Tė gjithė merrnin pjesė nė ekzekutime, duke u ulėritur "vritini, vritini" Rojeve tė Kuqe, detyra e tė cilėve ishte t’i bėnin viktimat copa-copa. Nganjėherė copat gatuheshin dhe haheshin, ose u jepeshin me zor anėtarėve tė familjes sė viktimės qė ishin ende gjallė e qė e shihnin skenėn me sytė e tyre. Pastaj, qė tė gjithė ftoheshin nė njė banket, ku mėlēia dhe zemra e ish- pronarit tė tokės ndahej me tė gjithė, dhe nė mbledhje, ku folėsi i drejtohej vargut tė kokave tė prera tė saposhkuara nė hell mbi hunj. Kjo dhėnie pas kanibalizmit hakmarrės, qė mė vonė u bė e zakonshme nėn regjimin e Pol Potit, tė sjell ndėrmend njė arkitip shumė tė lashtė tė Azisė Lindore qė shfaqet shpesh nė ēaste kataklizmike nė historinė e Kinės.115

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: FATKEQĖSITĖ QĖ SOLLI DARVINIZMI PĖR NJERĖZIMIN

Mesazh  Nimfa prej Thu Nov 25, 2010 1:43 am

umri i madh i viktimave tė
barbarisė komuniste
Shembuj tė ngjashėm barbarizmi pati nė ēdo vend qė gllabėroi Komunizmi, Kamboxhia, Korea e Veriut,
Laosi, Vietnami dhe nė vendet e Evropės Lindore apo Afrikės. Kjo listė e pėrgjakur parashtrohet nė "Librin e zi
tė Komunizmit" si vijon:

Kėto krime duket se i pėrkasin njė modeli tė njohur, ndonėse metodat ndryshojnė deri nė njėfarė mase, nė varėsi tė regjimit. Modeli pėrfshin ekzekutimet me mėnyra tė ndryshme, si p.sh. skuadra pushkatimi, varje, mbytje, rrahje, gaz helmues, "aksidente me makinė", zi buke, internim, punė e detyruar. Periudhat qė pėrshkruhen si kohė "tė luftės civile" janė mė tė ndėrlikuara; nuk ėshtė gjithmonė e lehtė tė bėhet dallimi midis ngjarjeve qė shkaktohen nga luftimet mes sunduesve e rebelėve dhe ngjarjeve qė mund tė pėrshkruhen me tė drejtė si masakėr kundėr popullsisė civile.
Sidoqoftė, nga diku duhet tė fillojmė. Shifrat e dhėna me pėrafėrsi nė vijim, tė bazuara nė pėrllogaritje
jozyrtare, japin njė ide tė shkallės dhe peshės sė rėndė tė kėtyre krimeve:
BRSS:
20 milionė vdekje
Kinė:

65 milionė vdekje
Vietnam: 1 milion vdekje
Kore e Jugut:
2 milionė vdekje
Kamboxhia:
2 milionė vdekje

Evropa Lindore: 1 milion vdekje Amerika Latine: 150 000 vdekje Afrikė: 1.7 milionė vdekje
Afganistan:
1.5 milionė vdekje
Lėvizja ndėrkombėtare komuniste dhe partitė komuniste jo nė pushtet: afėrsisht 10000 vdekje
Shuma e pėrgjithshme tregon afro 100 milionė njerėz tė vrarė.116
Gjithė kėto regjime e organizata komuniste kishin njė psikologji tė pėrbashkėt: tė gjitha ndjenja

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: FATKEQĖSITĖ QĖ SOLLI DARVINIZMI PĖR NJERĖZIMIN

Mesazh  Nimfa prej Thu Nov 25, 2010 1:44 am

njerėzore si keqardhja, drejtėsia e dhembshuria kishin humbur tėrėsisht. Krejt papritur, shoqėritė njerėzore ishin kthyer nė palė ndėrluftuese, si kafshėt e egra qė pėrpiqen tė jetojnė e tė gjejnė ushqim. Ashtu si lufton njė kafshė e egėr me anėtarėt e tjerė tė llojit tė vet pėr ushqim e territor, po ashtu u sollėn edhe kėta njerėz, sepse teoria e Darvinit u kishte mėsuar se ata ishin me tė vėrtetė kafshė dhe si tė tillė duhet tė luftonin pėr tė mbijetuar.

Kėto lėvizje ēnjerėzore mendonin se kishin fituar respektin me vėnien e maskės sė rreme shkencore. Arsyeja e vetme pse udhėheqėsit bolshevikė flisnin kaq hapur e me guxim pėr agresion, terrorizėm e masakra ishte se kishin miratimin e teorisė sė evolucionit. Nė librin e tij "Evolucioni pėr natyralistėt", P. J. Darlington pohon, si evolucionist, se barbaria ėshtė rezultat i natyrshėm i teorisė sė evolucionit dhe se kjo sjellje, madje, ėshtė e justifikueshme:
Pika e parė ėshtė se egoizmi dhe dhuna janė tė lindura, tė trashėguara nga paraardhėsit tanė tė largėt
shtazorė… Dhuna, atėherė, ėshtė e natyrshme pėr njeriun, i cili ėshtė pjellė e evolucionit.117

Siē shihet qartė edhe nga pohimi i kėtij evolucionisti, ishte krejt e natyrshme pėr ideologjinė komuniste qė kishte pranuar teorinė e Darvinit si udhėrrėfyese, t’i perceptonte qeniet e tjera njerėzore si kafshė dhe t’i trajtonte nė njė mėnyrė qė u shkon pėr shtat kafshėve. Ai qė pranon ideologjinė komuniste darviniste harron qė ėshtė krijuar nga njė Krijues, harron arsyen pėr tė cilėn gjendet nė botė dhe faktin qė Ditėn e Gjykimit do tė japė llogari para kėtij Krijuesi pėr tė gjitha ato qė ka vepruar. Pėr pasojė, si ēdo qenie njerėzore qė nuk i frikėsohet Zotit, ai bėhet njė egoist qė sheh vetėm interesin e vet, njė tiran i pamėshirshėm, madje edhe vrasės i krisur. Kurani na e pėrshkruan nė kėtė mėnyrė gjendjen e kėtyre njerėzve dhe atė qė do t’u ndodhė atyre:

Arsye fajsimi ka vetėm kundėr atyre qė u bėjnė keq njerėzve dhe sillen si tiranė nė tokė, ndėrkohė qė nuk kanė asnjė tė drejtė pėr ta bėrė njė gjė tė tillė. Pėr kėta do tė ketė njė ndėshkim tė dhimbshėm. (Kuran, Sure "Esh-Shuura":42)

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: FATKEQĖSITĖ QĖ SOLLI DARVINIZMI PĖR NJERĖZIMIN

Mesazh  Nimfa prej Thu Nov 25, 2010 1:45 am

Shtypja pa fund nė Ēeēeni

Pushtimi i Ēeēenisė nga Rusia nė vitin 1991, pavarėsisht se u zmbraps nga i ndjeri Xhokar Dudajev, u kthye nė njė luftė tė vėrtetė mė 11 dhjetor 1994, fill pas trazirave tė rėnda nė nėntor tė po atij viti. Ndėrkohė qė mė shumė se 100,000 ēeēenė humbėn jetėn e tyre nė atė luftė, dhjetėra mijėra u detyruan tė shpėrngulen. Ēeēenia humbi qindra burime historike dhe ekonomike nė luftė. Kur Rusia shpalli se Ēeēenia ishte njė "ēėshtje e brendshme", asnjė protestė nuk erdhi nga bashkėsia ndėrkombėtare. Tonelata me bomba u hodhėn nė Ēeēeni. U zhvillua njė genocid i paparė ndonjėherė nė historinė e botės, me armė kimike, pėrdorimi i tė cilave ishte i ndaluar. Ky genocid vazhdon edhe sot e kėsaj dite, por pavarėsisht nga vėshtirėsitė e shumta, nė gusht 1996 rusėt u detyruan tė pranojnė humbjen me ēeēenėt, tė cilėt qėndruan tė paepur dhe luftuan pėr lirinė e atdheut tė tyre me tė gjitha mjetet qė kishin nė dispozicion.

Rusia, qė u detyrua ta pranojė Ēeēeninė si shtet tė pavarur nė marrėveshjet e firmosura nė instancat mė tė larta nė gusht 1966 dhe maj 1997, dukej se e kishte pranuar kėtė situatė, por nė tetor 1997 rusėt u rifutėn nė territorin ēeēen dhe filluan pėrsėri reprezaljet. Objektivat civile u bombarduan pa pushim pėr muaj tė tėrė. Me qėllim qė tė thyenin rezistencėn popullore, si objektiva zgjidheshin spitalet, maternitetet, tregjet dhe autokolonat me refugjatė. Nė fund u vendos qė rusėt tė pėrdorin bomba kimike, raketa "Skud" dhe me napalm kundė

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: FATKEQĖSITĖ QĖ SOLLI DARVINIZMI PĖR NJERĖZIMIN

Mesazh  Nimfa prej Thu Nov 25, 2010 1:46 am

ēeēenėve. Krahas kėsaj, rusėt hodhėn helm nė lumin Argun, qė pėrdorej nga shumė fshatra ēeēene. Ndėrkohė qė pjesa mė e madhe e grave dhe fėmijėve qė pinė ujin e helmuar vdiqėn, qindra tė tjerė prisnin vdekjen nė dyert e spitaleve. Pėr shkak se uji i lumit ishte helmuar, popullsia civile qė nuk kishte ku tė gjente ujė pėr tė pirė, kaloi kohė tepėr tė vėshtira.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: FATKEQĖSITĖ QĖ SOLLI DARVINIZMI PĖR NJERĖZIMIN

Mesazh  Nimfa prej Thu Nov 25, 2010 1:47 am

Magjia e ideologjisė komuniste
Darviniste ėshtė prishur

Komunizmi ėshtė njė ideologji qė u krijua nga njerėz qė jetuan nė vitet 1800 dhe qė mund tė pėrshkruhen si "injorantė" nga pikėpamja shkencore. Njė nga arsyet mė tė rėndėsishme qė ideologjia komuniste fitoi menjėherė ndikim mbi njė numėr tė madh njerėzish nė shumė vende ėshtė injoranca e atyre qė e pranuan kėtė ideologji, pretendimet e sė cilės janė vėrtetuar shumė herė se janė gėnjeshtra.

Pas revolucionit industrial, fakti qė njė pjesė e shoqėrisė jetonte nė varfėri tė plotė dhe krahas kėsaj, pjesa tjetėr ngrihej nė njė nivel tė pakrahasueshėm mirėqenieje, solli njė tension qė ngjalli trazira nė grupet shoqėrore nė shumicėn e vendeve. Ky tension u zhvillua mė tej nė vende si Rusia, qė ende jetonin nė nivelin e njė shoqėrie bujqėsore, si dhe Kina. Grupet shoqėrore nė kėrkim tė tė drejtės u ndoqėn nga shumė njerėz, por rezultati pėrfundimtar doli kundėr tyre. Ata jetuan nė kushte ekonomike shumė mė tė kėqija se mė parė; nga njėra anė, luftė pėr tė shmangur vdekjen nga uria, nga ana tjetėr, frika e pėrndjekjeve politike.

Eshtė e qartė se njė ideologji qė mbėshtetej nė mungesėn e besimit nė Zot dhe besonte se baza e vetme pėr zhvillim ishte konflikti dhe se qeniet njerėzore, nė thelb, janė kafshė, njė ideologji qė pėrmbyste vlerat morale si familja, besnikėria, dhe afria njerėzore, duke i konsideruar si tė panevojshme, nuk do t’u sillte njerėzve paqe e lumturi. Por kėtyre grupeve shoqėrore u mungonte largpamėsia dhe logjika pėr t’i vlerėsuar e analizuar kėto. Ata shihnin fotografitė e Marksit e Engelsit dhe mendonin se ata ishin mendimtarėt mė tė "mėdhenj", "mė tė thellė" e "mė tė ditur". Shihnin pamjen e jashtme mashtruese shkencore e tė mistershme dhe magjepseshin nga Komunizmi e Materializmi. Kurse sot, po tė ishin gjallė, do ta kishin kuptuar se tė gjithė udhėheqėsit komunistė kanė qenė tė paditur e primitivė.

Sot, shumė nga komunistėt "e orėve tė para" e kanė kuptuar se ēfarė gabimi tė madh kanė bėrė nė tė kaluarėn dhe janė penduar. Secili prej tyre e ka kuptuar se ka shkuar verbėrisht pas njė ideali jofrytdhėnės ose mė mirė, pas njė zhurme tė madhe boshe. Tė tjerė pėrpiqen tė tregojnė se nuk kanė hequr ende dorė nga ideologjia e tyre qė tė mos pranojnė humbjen dhe tė vėrtetėn se vitet u kanė shkuar kot e thonė: "Ne do tė triumfojmė!"

Ka ardhur njė kohė kur shkenca dhe dija e lirė mund tė arrijnė kudo e kurdo, kur ēdo qenie njerėzore mund t’i kuptojė faktet shumė mė lehtė se mė parė. Nė njė ambjent tė tillė, metodat e sugjestionit, metodat e komunistėve, materialistėve dhe darvinistėve, fjalėt dhe thirrjet e tyre kobndjellėse pėr luftė, tashmė e kanė humbur fuqinė e tyre. Ideologjitė boshe si Komunizmi, Materializmi dhe Darvinizmi, fuqia magjepsėse e tė cilave mund tė zhduket me pak shkencė dhe me pak arsyetim, po e humbasin me shpejtėsi ndikimin e tyre mbi qeniet njerėzore.
Pėrfundimi: Komunizmi ėshtė njė terror

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: FATKEQĖSITĖ QĖ SOLLI DARVINIZMI PĖR NJERĖZIMIN

Mesazh  Nimfa prej Thu Nov 25, 2010 1:47 am

i vėrtetė, i shkaktuar nga mungesa e fesė

Kur mendon pėr masakrat, vrasjet dhe vuajtjet e shkaktuara qėllimisht nga komunistėt, nazistėt apo kolonialistėt, kushdo pyet veten se si arritėn pėrkrahėsit e kėtyre ideve ta distanconin veten kaq shumė nga ndjenjat njerėzore. Arsyeja e vetme pėr barbarizmin dhe shtypjen e ushtruar nga kėta udhėheqės ėshtė mungesa e fesė dhe fakti se kėta njerėz nuk i frikėsoheshin Zotit. Njė qenie njerėzore qė i frikėsohet Zotit dhe qė ka besim tė patundur nė jetėn e pėrtejme, pa dyshim qė nuk do tė ishte nė gjendje tė kryente asnjė nga shtypjet apo padrejtėsitė qė kemi pėrshkruar. Pėr mė tepėr, atė qė beson nė Zot dhe nė jetėn e amshuar nuk e bind dot kurrė tė ndjekė njė ideologji tė tillė tė shtrembėr, sado qė ta nxisėsh.
Nė 1983, shkrimtar rus Aleksandėr Sollzhenjicin, fitues i ēmimit Nobėl nė letėrsi nė vitin 1970, mbajti
njė ligjėratė nė Londėr dhe u pėrpoq tė shpjegonte pse i kanė rėnė kaq tė kėqija mbi supe popullit tė tij:

Gjysmė shekulli mė parė, kur isha ende fėmijė, mbaj mend se kam dėgjuar disa tė moshuar qė jepnin shpjegimin e mėposhtėm pėr fatkeqėsitė qė i kishin rėnė Rusisė: "Njerėzit e kanė harruar Zotin; prandaj dhe ndodhi e gjitha kjo."

Qysh atėherė kam kaluar pothuaj 50 vjet, duke u marrė me historinė e revolucionit tonė; gjatė kėtij procesi kam lexuar me qindra libra, kam mbledhur qindra dėshmi personale dhe kam kontribuar me 8 vėllime tė miat nė pėrpjekje pėr tė pastruar gėrmadhat qė la pas ajo turbullirė, por po tė mė kėrkonin sot tė formuloj nė mėnyrė sa mė koncize shkakun kryesor tė atij revolucioni shkatėrrimtar qė gllabėroi rreth 60 milionė nga njerėzit tanė, nuk do tė mund ta shprehja mė saktė, sesa tė pėrsėris: "Njerėzit e kanė harruar Zotin; prandaj dhe ndodhi e gjithė kjo."118

Ky identifikim i Sollzhenjicinit ishte plotėsisht i saktė. Me tė vėrtetė, gjėja e vetme qė mund ta zvarriste njė shoqėri nė gjithė atė tmerr dhe ta bėnte tė mbyllte sytė me indiferentizėm para tė gjitha llojet e shtypjes, ishte harrimi i ekzistencės sė Zotit. Mirėpo Zoti nuk harron e nuk gabon kurrė. Udhėheqėsit komunistė menduan se kishin krijuar sistemin e tyre pėr tė sunduar shoqėritė nė botė dhe menduan se zotėronin njė pushtet e forcė tė madhe. Ata, madje, mbajtėn edhe takime sekrete ku biseduan pėr shtypjen e mėtejshme qė do t’u sillnin njerėzve me qėllim qė tė konsolidonin pushtetin e tė rrisnin fuqinė e tyre, por ndėrkohė qė ata bėnin kėtė gjė.
E vetmja mėnyrė pėr tė parandaluar pėrsėritjen e kėtyre katastrofave ėshtė qė njerėzit tė jetojnė me
besimin te Zoti dhe jeta e amshuar, pa harruar se do tė japin llogari pėr gjithēka qė bėjnė. Nė Kuran thuhet:
Kujtdo qė vepron drejt, qoftė mashkull a femėr, e qė ėshtė besimtar, Ne do t’i dhurojmė njė jetė tė
mirė e do ta shpėrblejmė shumėfish pėr veprat e mira qė ka kryer. (Kuran, surja En-Nahl: 97

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: FATKEQĖSITĖ QĖ SOLLI DARVINIZMI PĖR NJERĖZIMIN

Mesazh  Nimfa prej Thu Nov 25, 2010 1:48 am

PJESA E PESTE
Kapitalizmi dhe lufta pėr mbijetesė nė ekonomi
Termi "Kapitalizėm" do tė thotė "sovranitet i kapitalit": njė sistem ekonomik i lirė e i pakufizuar, i

mbėshtetur tėrėsisht te pėrfitimi e ku shoqėria ėshtė nė konkurrencė brenda kėtyre kritereve. Gjenden tre elemente tė rėndėsishme nė Kapitalizėm: individualizmi, konkurrenca dhe fitimi. Individualizmi ėshtė i rėndėsishėm nė Kapitalizėm, sepse njerėzit e shohin veten jo si pjesė tė shoqėrisė, por si "individė" qė mbahen me kėmbėt e tyre. "Shoqėria kapitaliste" ėshtė njė arenė, ku individėt konkurrojnė me njėri-tjetrin nė kushte shumė shtrėnguese. Ajo ėshtė njė arenė pikėrisht si ajo qė pėrshkruan Darvini, ku vetėm mė i forti mbijeton, ku i dobti e i pafuqishmi shtypen e eliminohen dhe ku vetėm konkurrenca e pamėshirshme ka pushtet.

Sipas logjikės, nė tė cilėn mbėshtetet Kapitalizmi, ēdo individ – e ky mund tė jetė njė njeri, njė shoqėri, apo njė komb - duhet tė luftojė vetė pėr zhvillimin dhe ruajtjen e avantazhit tė vet. Kriteri mė i rėndėsishėm nė kėtė luftė ėshtė prodhimi. Prodhuesit mė tė mirė mbijetojnė, tė dobtit e tė paaftėt eliminohen dhe zhduken. Me kėtė formė sistemi, harrohet qė ata qė eliminohen nė luftėn e hidhur dhe bien kthetrat e varfėrisė janėnjerėz. Ajo ēka shihet si diēka qė meriton vėmendje nuk janė qeniet njerėzore, por zhvillimi ekonomik dhe mallrat, produkti i kėtij zhvillimi. Pėr kėtė arsye, mentaliteti kapitalist nuk ndjen pėrgjegjėsi morale pėr njeriun qė shkelet me kėmbė, i cili detyrohet tė jetojė nė vėshtirėsi tė mėdha. Ky ėshtė Darvinizmi i vėnė nė jetė nė shoqėri me mėnyra ekonomike.

Duke propozuar se ishte e domosdoshme tė nxitej konkurrenca nė tė gjitha fushat e shoqėrisė dhe, duke shpallur, se ishte e domosdoshme tė mos siguroheshin mundėsi apo mbėshtetje pėr tė dobtit, nė asnjė lloj fushe, teoricienėt mė tė rėndėsishėm tė Darvinizmit Social pėrgatitėn njė mbėshtetje "filozofike" dhe "shkencore" pėr Kapitalizmin. Pėr shembull, sipas Tille, njė pėrfaqėsues i rėndėsishėm i mentalitetit kapitalist darvinist, do tė ishte njė gabim i madh tė pėrpiqeshe tė parandaloje varfėrinė duke ndihmuar "klasat e mundura", sepse kjo do tė thoshte tė ndėrhyje nė pėrzgjedhjen natyrore qė sjell evolucioni.119

Sipas mendimit tė Herbert Spenserit, teoricienit kryesor tė Darvinizmit Social, i cili ia mveshi parimet e Darvinizmit jetės sė shoqėrisė, nė qoftė se dikush ėshtė i varfėr, kjo ndodh pėr fajin e tij; askush nuk duhet ta ndihmojė kėtė person qė tė ngrihet nė kėmbė. Nėse dikush ėshtė i pasur, edhe sikur ta ketė fituar pasurinė nė mėnyrė tė pandershme, kjo tregon zotėsinė e tij. Pėr kėtė arsye, i pasuri mbijeton, kurse i varfri zhduket. Kjo ėshtė pikėpamja qė ka mbizotėruar pothuajse tėrėsisht nė shoqėritė e sotme dhe ėshtė njė pėrmbledhje e moralit kapitalist-darvinist.

Spenseri, i cili e mbrojti kėtė moral, e pėrfundoi veprėn e tij "Social Statistics" nė vitin 1850 dhe i kundėrshtoi tė gjitha sistemet e ndihmės sė ofruar nga shteti, masat paraprake pėr mbrojtjen e shėndetit, shkollat shtetėrore dhe vaksinimin e detyruar, sepse, sipas Darvinizmit Social, rendi shoqėror doli nga parimi i mbijetesės sė mė tė fortit. Tė pėrkrahje tė varfrit dhe t’i lejoje qė tė mbijetonin do tė thoshte ta shkelje kėtė parim. Tė pasurit janė tė pasur, sepse pėrshtaten mė mirė; disa kombe sundojnė tė tjerėt, sepse janė superiorė ndaj tyre, disa raca bien nėn zgjedhėn e tė tjerave, sepse kėto tė fundit janė mė inteligjente. Spenseri e zbatoi kėtė doktrinė nė shoqėritė njerėzore me tė gjitha forcat: "Nė qoftė se janė tė kompletuar, aq sa duhet pėr tė jetuar, ata jetojnė dhe bėjnė mirė qė jetojnė. Nė qoftė se nuk janė tė kompletuar, sa duhet pėr tė jetuar, ata vdesin dhe ėshtė mė mirė qė vdesin."120

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: FATKEQĖSITĖ QĖ SOLLI DARVINIZMI PĖR NJERĖZIMIN

Mesazh  Nimfa prej Thu Nov 25, 2010 1:49 am

Graham Sumner, profesor i shkencave politike e shoqėrore nė Universitetin e Jejlit, ishte zėdhėnėsi i Darvinizmit Social nė Amerikė. Nė njė prej shkrimeve tė tij, ai i pėrmblodhi idetė e veta mbi shoqėritė njerėzore me kėto fjalė:
… nė qoftė se ngremė dikė lart, duhet tė kemi njė pikė mbėshtetjeje, njė pikė kundėrveprimi.Nė shoqėri,
kjo do tė thotė se qė tė ngresh njė njeri, do tė ulėsh njė tjetėr.121
Richard Milner, redaktor i vjetėr i "Revistės sė Historisė sė Natyrės" tė Muzeut Amerikan tė Historisė sė
Natyrės nė Nju Jork shkruan:

Njė prej zėdhėnėsve kryesorė tė Darvinizmit Social, Graham Sumner, mendonte se milionerėt ishin individėt "mė tė pėrshtatshėm" nė shoqėri dhe i meritonin privilegjet e tyre. Ata ishin "pėrzgjedhur natyrshėm nė provėn e vėshtirė tė konkurrencės".122

Siē shihet, darvinistėt socialė pėrdorėn teorinė e Darvinit pėr evolucionin si koment "shkencor" mbi shoqėritė kapitaliste. Si pasojė e kėsaj, qeniet njerėzore nisėn tė humbisnin koncepte tė tilla, tė cilat i kishte sjellė feja, si ndihma reciproke, filantropia e bashkėpunimi dhe, nė vend tė kėtyre virtyteve, filluan tė mbivlerėsonin egoizmin, dredhitė dhe oportunizmin. Sipas njėrit prej teoricienėve mė tė rėndėsishėm tė Darvinizmit Social, profesorit amerikan E. A. Ross, "Kulti i krishterė i bamirėsisė, si burim mėshire, ka krijuar njė strehė, nėn tė cilėn janė zvarritur e janė edukuar idiotė e debilė... Shteti mbledh shurdhmemecėt nė krahėt e tij dhe njė racė me shurdhmemecė ėshtė nė formim e sipėr... Rruga mė e shkurtėr pėr ta shndėrruar kėtė botė nė parajsė ėshtė t’i braktisėsh e t’i lesh tė lirė ata qė janė tė prirur tė nxitojnė drejt ferrit me hapin e tyre."123
Siē e kemi parė, Darvinizmi pėrbėn bazėn filozofike tė tė gjitha sistemeve ekonomike kapitaliste nė botė
si dhe tė sistemeve politike qė e marrin formėn prej tyre.

Kjo ėshtė arsyeja qė pėrkrahėsit mė tė flaktė tė Darvinizmit Social ishin pronarėt e kapitaleve. Ngritja e tė fortėve duke shkelur tė dobtit dhe ndjekja e politikave ekonomike tė ndara prej ndjenjės sė keqardhjes dhe ndihmės, nuk dėnoheshin mė, sepse njė sjellje e tillė u pranua se ishte nė pėrputhje me "shpjegimet shkencore" dhe "ligjet e natyrės". Sipas Richard Hofstadter, autor i librit "Darvinizmi Social nė mendimin amerikan", industrialisti i madh i hekurudhave nė shekullin XIX Chancey Depew ka pohuar se njerėzit qė fitonin famė, pasuri, dhe pushtet nė Nju Jork pėrfaqėsonin mbijetesėn e mė tė fortit, nėpėrmjet "aftėsisė superiore, largpamėsisė dhe pėrshtatshmėrisė".124 Njė tjetėr bos hekurudhash, James J. Hill, ėshtė shprehur se "pasuritė e shoqėrive hekurudhore pėrcaktohen nga ligji i mbijetesės sė mė tė fortit."125
Nė biografinė e tij, Andrew Carnegie, njė tjetėr pronar i madh kapitalesh nė Amerikė, shpreh besimin e tij
tek evolucioni me fjalėt: "Kisha gjetur tė vėrtetėn e evolucionit."126
Diku tjetėr ai ka shkruar kėto fjalė:
Ai (ligji i konkurrencės) ėshtė kėtu, nuk e shmangim dot, s’janė gjetur zėvendėsues pėr tė dhe ligji
mund tė jetė i ashpėr nganjėherė pėr individin, por ėshtė mė i mirė pėr racėn, sepse ai siguron mbijetesėn e
mė tė fortit nė ēdo fushė.127
Nė artikullin e tij "Tri gabimet e Darvinit", shkencėtari evolucionist Kenet J. Hsy, bėn tė njohur mendimet
darviniste tė kapitalistėve mė tė mėdhenj tė Amerikės:

Darvinizmi u pėrdor, gjithashtu, nė mbrojtje tė individualizmit konkurrues dhe rrjedhimit ekonomik, kapitalizmit, nė Angli e Amerikė. Andrew Carnegie shkroi se "ligji i konkurrencės, qoftė i mirė apo i keq, ėshtė kėtu, ne nuk e shmangim dot". Rokfeleri bėri njė hap mė tutje kur tha se "zhvillimi i njė biznesi tė madh ėshtė thjesht mbijetesė e mė tė fortit; ėshtė funksionim i njė ligji tė natyrės".128

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: FATKEQĖSITĖ QĖ SOLLI DARVINIZMI PĖR NJERĖZIMIN

Mesazh  Nimfa prej Thu Nov 25, 2010 1:50 am

Eshtė mjaft interesante qė nė Amerikė fondacionet e ndryshme si Fondacioni "Rokfeler" apo Instituti "Carnegie", tė themeluara nga dinasti tė mėdha kapitaliste, japin mbėshtetje tė rėndėsishme financiare pėr tė bėrė punė kėrkimore nė fushėn e evolucionit.

Siē e kemi parė nga ajo qė ėshtė shpjeguar deri tani, Kapitalizmi i ka bėrė njerėzit tė adhurojnė vetėm paratė dhe pushtetin qė sjell paraja. Duke i konsideruar tė gjitha llojet e vlerave fetare e etike si tė pavlera, shoqėritė, tė ndikuara nga idetė evolucioniste, filluan t’i jepnin rėndėsi pushtetit material dhe u distancuan nga ndjenja tė tilla njerėzore si dhembshuria, mėshira dhe sakrifica.

Ky moral kapitalist ka pasur dhe ka ndikim tė fortė nė pothuajse tė gjitha shoqėritė e ditėve tė sotme. Pėr kėtė arsye, nė pjesėn dėrrmuese te vendeve, s’ka mė bamirėsi pėr tė varfrit, tė pashpresėt dhe tė gjymtuarit. Edhe sikur tė bien viktimė e sėmundjeve mė tė rėnda e vdekjeprurėse, ata nuk janė nė gjendje tė gjejnė ndonjė ndihmė fizike apo njerėzore pėr t’u mbrojtur. I varfri lihet nė varfėrinė e tij. Nė shumė vende ndeshen shpesh praktika tė padrejta e ēnjerėzore, p.sh. fėmijė tė vegjėl qė detyrohen tė punojnė dhe lihen pa asnjė tė drejtė shoqėrore. Sot, arsyeja qė shtete tė tilla si Etiopia kanė rėnė pre e thatėsirės dhe urisė ėshtė dominimi i kėtij morali kapitalist. Nė njė kohė qė ndihma dhe pėrkrahja e shumė shteteve mund t’i shpėtonte kėta njerėz tė uritur, ata lihen tė vdesin urie. Nė kėtė pikė duhet tė tėrhiqet vėmendja nė njė ēėshtje tė rėndėsishme: Gjatė gjithė historisė kanė ekzistuar gjithnjė shoqėri ku tė varfrit e tė dobtit nuk liheshin tė ngrinin kokėn, ku vetėm vlerat materiale kishin rėndėsi dhe ku egoizmi, interesi vetjak dhe mashtrimi shiheshin si e vetmja rrugė pėr t’u pasuruar. Edhe nė tė kaluarėn jetonin njerėz, tė cilėt mendonin se vetėm gjėrat materiale mund tė kishin vlerė dhe tė cilėt ishin shumė larg nga tiparet e ēfarėdo lloj morali tė kėnaqshėm. Por nga gjysma e dytė e shekullit XIX, njerėz me pikėpamje tė tilla hynė nė njė periudhė krejt tė ndryshme. Kėto 150 vitet e fundit, njerėzit dhe shoqėritė qė zotėrojnė kėto cilėsi mizore kanė filluar tė mos dėnohen apo kritikohen. Njė sjellje e tillė nisi, mė
nė fund, tė pranohet si ligj i natyrės dhe nė kėtė pikė Darvinizmi u kthye nė njė fe tė rreme qė justifikonte
pandershmėrinė dhe mizorinė. Robert E. D. Clark e shpjegon kėtė situatė nė kėtė mėnyrė:
Evolucioni, me pak fjalė, e la tė qetė ndėrgjegjen e keqbėrėsit. Pėr sjelljen mė tė paskrupullt kundrejt njė
konkurrenti mund tė jepej njė shpjegim i arsyeshėm; e keqja mund tė quhej e mirė.129
H. Enoch shkruan nė librin e tij "Evolucion apo Krijim":

J. Holmes thotė se "Darvinizmi i zbatuar nė mėnyrė tė vazhdueshme do ta maste tė mirėn e shprehur nė vlerė mbijetese"… Ky ėshtė ligji i xhunglės, ku "i forti ka tė drejtė" dhe mė tė fortėt mbijetojnė. Qoftė dredhi a mizori, burracakėri a mashtrim, ēfarėdo qė do t’ia bėjė tė mundur individit tė mbijetojė, ėshtė e mirė dhe e drejtė pėr atė individ apo atė shoqėri.130

Siē e kemi parė, Darvinizmi dhe mungesa e fesė qėndrojnė prapa gjithė atyre njerėzve, sistemeve dhe ideologjive qė kanė sjellė dhimbje dhe dėshpėrim nė botė, sidomos nė 150 vitet e fundit. Ata qė menduan se mund tė mbronin interesat e tyre nė mjedisin egoist e tė pamėshirshėm, tė shkaktuar nga mungesa e fesė, e shihnin Darvinizmin si shpėtimtarin e tyre. Ata pėrdorėn tezėn e Darvinizmit "tė dobtit zhduken, ndėrsa tė fortit jetojnė" si filozofi pėr veten e tyre.

Sa pėr ata qė nuk janė ndikuar nga mėnyra e tė menduarit darvinist-kapitalist dhe nuk kanė harruar arsyen e ekzistencės nė kėtė botė, ata i shohin qeniet e tjera njerėzore si krijesa tė Zotit. Ata gjithmonė i trajtojnė qeniet e tjera njerėzore me dashamirėsi, ndjejnė dashuri e dhembshuri dhe bėjnė ē’ėshtė e mundur pėr t’i larguar vėshtirėsitė dhe shqetėsimet e tyre. Ata flasin gjithmonė fjalėt mė tė mira, kujdesen pėr jetimėt, ndihmojnė tė sėmurėt dhe tė gjymtuarit.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: FATKEQĖSITĖ QĖ SOLLI DARVINIZMI PĖR NJERĖZIMIN

Mesazh  Nimfa prej Thu Nov 25, 2010 1:51 am

PJESA E GJASHTE
Rrėnimi moral qė solli Darvinizmi
Fatkeqėsia mė e madhe qė Darvinizmi i solli njerėzimit ishte, pa dyshim, largimi masiv i njerėzve nga

feja. Njė boshllėk i madh moral e shpirtėror u krijua menjėherė te shoqėritė qė u larguan nga besimi nė Zot. Ka shumė shembuj pėr kėtė nė shoqėritė e ditėve tona. Disa njerėz do tė thonė qė Darvinizmi nuk mund tė quhet pėrgjegjės pėr mungesėn e besimit nė Zot, sepse njė numėr i madh i kėtyre njerėzve qė bėjnė njė jetė jofetare nuk i kanė dėgjuar kurrė pretendimet e Darvinizmit. Pjesa e dytė e kėtij kundėrshtimi ėshtė e vėrtetė. Numri i njerėzve qė mbrojnė Darvinizmin, duke qenė tė mirinformuar ėshtė i kufizuar, por kjo pakicė e kufizuar pėrbėhet nga njerėz qė drejtojnė idetė e shoqėrisė nė pjesėn mė tė madhe tė fushave. Ndikimi qė kanė arritur tė kenė nė shoqėri vepron te njė numėr mjaft i madh njerėzish. Ata kanė mundėsinė tė imponojnė botėkuptimin e tyre te njė pjesė e madhe e shoqėrisė. Pėr shembull, profesorėt mė nė zė tė universiteteve, njė pjesė e mirė e regjisorėve tė famshėm tė kinemasė dhe redaktorėve tė shtėpive botuese, gazetave e revistave me famė botėrore janė evolucionistė dhe, pėr pasojė, ateistė. Kjo ėshtė arsyeja qė ajo pjesė e shoqėrisė, tė cilės ata i drejtohen, ndikohet prej mendimeve tė tyre evolucioniste e antifetare. Si pasojė, lindin shoqėri, te tė cilat kėto ide perverse pranohen gjerėsisht.
Ernst Mayr, biolog nė universitetin e Harvardit dhe njė prej evolucionistėve mė tė njohur nė botė,
pėrshkruan vendin qė zė teoria e evolucionit nė jetėn e shoqėrisė me kėto fjalė:
Qysh nga koha e Darvinit, ēdo njeri i ditur ėshtė i mendimit qė njeriu ka rrjedhur nga majmuni…
Evolucioni ka ndikim nė ēdo aspekt tė mendimit njerėzor: nė filozofi, metafizikė, etikė…131

Mbizotėrimi i pėrgjithshėm i darvinistėve nė jetėn e shoqėrisė vepron si njė lloj i fuqishėm "hipnoze" te njerėzit. Njė pjesė e madhe, sidomos brezi i ri, me pėrvojė jete jo tė mjaftueshme pėr tė krijuar njė pikėpamje mbi botėn, qoftė edhe shumė sipėrfaqėsore, mund tė mashtrohen lehtė nga ide tė kėtij lloji. Eshtė jashtėzakonisht e lehtė t’i pėrpunosh mendjet e kėtyre njerėzve, sipas dėshirės, nėpėrmjet revistave, filmave, pjesėve teatrale apo videoklipeve muzikore dhe, mė e rėndėsishmja, nėpėrmjet edukimit qė marrin nėpėr shkolla. Ky ndikim ėshtė arsyeja qė prej 150 vjetėsh, shumė njerėz besojnė se teoria e evolucionit ėshtė e vėrtetė, pavarėsisht nga mashtrimet dhe karakteri i saj joshkencor. (Pėr mė tepėr hollėsi mbi karakterin joshkencor tė teorisė sė evolucionit, shih librin Gjunjėzimi i Evolucionit, i tė njėjtit autor. Ky libėr ėshtė pėrkthyer edhe nė gjuhėn shqipe.)

Nė qoftė se e vini re, propaganda antifetare rrallėherė zhvillohet haptazi nė ditėt tona. Askush nuk sugjeron hapur se askush nuk duhet tė ketė fe, por nė tė njėjtėn kohė, pėr kėtė qėllim, pėrdoren metoda tė fshehta, tė pakapshme nė pamje tė parė. Vėnia nė lojė e fesė, lėndėve fetare apo njerėzve tė njohur pėr besimin e tyre fetar, si dhe pėrdorimi i fjalėve qė nėnkuptojnė mospranimin e ekzistencės sė Zotit, fatit dhe fesė nė tekstet e kėngėve, nė romane, filma, gazeta dhe anekdota, janė vetėm disa prej kėtyre metodave tė fshehura.

Subjektet e Darvinizmit, nga ana tjetėr, janė veglat mė tė zakonshme tė propagandės antifetare. Madje edhe nė ēėshtjet qė s’kanė tė bėjnė fare me to, theksohet gėnjeshtra se paraardhėsit tanė janė majmunėt. Pretendimet e teorisė sė evolucionit mund t’i gjesh, po tė dish tė lexosh midis rreshtave, edhe nė analizėn e psikologjisė njerėzore. Nė kėtė mėnyrė, lindin shoqėri qė nuk i kushtojnė rėndėsi fesė dhe pėrgjegjėsive morale. Njerėzit qė nuk besojnė apo nuk kanė frikė nga Zoti, nuk njohin kufij nė asnjė ēėshtje dhe fillojnė tė jetojnė si

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: FATKEQĖSITĖ QĖ SOLLI DARVINIZMI PĖR NJERĖZIMIN

Mesazh  Nimfa prej Thu Nov 25, 2010 1:51 am

kafshėt, nga tė cilat ata mendojnė se e kanė prejardhjen. Nuk mund tė presėsh nga kėta njerėz tė ruajnė pastėrtinė morale, sepse ata mendojnė se nuk ekzistojnė kufij qė duhet tė respektohen. Ata tregohen tė gatshėm pėr tė bėrė ēfarėdo lloj veprimi tė pamoralshėm, pėrsa kohė qė mund ta bėjnė larg syve tė botės. Nė ditėt tona, kapėrcimi gjithmonė e mė shumė i kufirit tė asaj qė ėshtė e lejuar dhe pėrhapja e njė mentaliteti qė s’i merr parasysh vlerat morale dhe urdhėresat e Zotit, janė pasojė e sugjerimeve tė Darvinizmit. Njerėzit qė e shohin veten tė lirė nga kufizimet dhe besojnė se nuk do t’i japin llogari askujt, janė tė prirur pėr shthurje. Tė rinj e tė reja u rrėfejnė gazetave hollėsitė mė tė imta pėr jetėn e tyre seksuale, tė cilat botohen nga gazetat dhe lexuesit nuk reagojnė. Tradhėtia bashkėshortore qė pėrshkruhet e nxitet nga media, ėshtė kthyer nė njė veprim qė tė gjithėve u duket mė se i zakonshėm. Po tė vėrehet me kujdes, pas vrasjeve, prostitucionit, gėnjeshtrave, mashtrimeve, marrjes e dhėnies sė ryshfeteve, shkurt, nė themel tė tė gjitha sjelljeve imorale, shihet qartė mungesa e fesė. Mėnyra mė e efektshme pėr tė pėrhapur kėtė mungesė feje ka qenė ndikimi i dhunshėm i gėnjeshtrės sė Darvinit se "qeniet njerėzore u krijuan si rezultat i rastėsisė".
Ken Ham, autor i librit "The Lie: Evolution" (Gėnjeshtra: Evolucioni), diskuton mungesėn e fesė qė solli
Darvinizmi dhe thotė:

Nėse mohoni Zotin dhe e zėvendėsoni Atė me njė besim tjetėr, i cili nė vend tė Zotit vė rastėsinė, nuk do tė keni parime bazė qė tė vendosin se ēfarė ėshtė e drejtė e ēfarė ėshtė gabim. Rregullat i bėn si t’i duash ti. Nuk ka gjėra absolute, as parime, tė cilave duhet t’u pėrmbahesh. Njerėzit do t’i vendosin vetė rregullat e tyre.132
Evolucionisti i mirėnjohur Theodious Dobzhanski pranon se ideja e "pėrzgjedhjes natyrore", parimi bazė i
Darvinizmit, sjell njė shoqėri moralisht tė degjeneruar:

Pėrzgjedhja natyrore mund tė favorizojė egoizmin, burracakėrinė, mashtrimin dhe shfrytėzimin, kurse etika e grupit, nė pothuajse tė gjitha shoqėritė, ka prirjen tė kundėrveprojė apo tė ndalojė njė sjellje tė tillė "tė natyrshme" dhe t’u thurė lavde tė kundėrtave tė tyre: mirėsisė, bujarisė e madje edhe vetėsakrifikimit pėr tė mirėn e anėtarėve tė tjerė tė fisit apo kombit, ose pėr tė mirėn e vetė njerėzimit.133

Po tė hedhim sytė pėrreth, mund tė vėrejmė menjėherė gjurmėt e shkatėrrimit mė tė rėndėsishėm tė shkaktuar nga morali darvinist. Mendimi se zhvillimi dhe qytetėrimi janė rezultat i jetės sė ndarė nga njėri-tjetri, pa detyrime pėr ndihmė reciproke, devotshmėri dhe respekt, po u imponohet njerėzve e shoqėrive. Sugjerimi se njė rezultat i tillė duhet tė pranohet pėr njė prodhueshmėri e zhvillim mė tė lartė, ndeshet shumė shpesh, por, nė tė vėrtetė, kjo vjen si rezultat i uljes sė njerėzve nė "stadin e kafshėve" dhe jo si rezultat i zhvillimit tė qytetėrimit tė arritur prej tyre. E vėrteta qėndron se njeriu nuk ėshtė njė lloj kafshe dhe nuk erdhi nė jetė nga ndonjė kafshė. Njeriu, tė cilin Zoti e krijoi dhe e pajisi me inteligjencė, ndėrgjegje dhe shpirt, ėshtė, nė sajė tė kėtyre cilėsive, njė krijesė krejt e ndryshme nga gjallesat e tjera, por nėn ndikimin e magjisė sė moralit materialist-darvinist, qeniet njerėzore i harrojnė kėto cilėsi dhe e ulin veten deri nė zemėrngushtėsi, imoralitet dhe nė njė mungesė vetėdijeje qė nuk ndeshet as te kafshėt. Pastaj thonė: "Ne nga kafshėt e kemi prejardhjen, ndaj edhe cilėsitė tona janė trashėgim gjenetik prej tyre." Me kėtė, ata kanė pėr qėllim tė pėrgatisin njė bazė "psedoshkencore" pėr mungesėn e vullnetit dhe ndėrgjegjes te vetvetja. Shumė shkencėtarė darvinistė bihejvioristė marrin kėtė logjikė si pikėnisje dhe dalin me pretendimin se shfaqja e prirjes pėr krim te qeniet njerėzore ėshtė trashėgim nga paraardhėsit e tyre, kafshėt. Evolucionisti i famshėm Stephan Jay Gould e nxjerr kėtė pretendim, nė fillim tė sugjeruar prej fizikantit italian Lambrozo, nė librin e tij "Ever Since Darvin":
Teoritė biologjike mbi kriminalitetin zor se mund tė thuhet se ishin tė reja, por Lambrozo i dha argumentit
njė kthesė tė re evolucionare. Kriminelėt e lindur nuk janė thjesht tė ēmendur apo tė sėmurė; ata janė, me plo

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: FATKEQĖSITĖ QĖ SOLLI DARVINIZMI PĖR NJERĖZIMIN

Mesazh  Nimfa prej Thu Nov 25, 2010 1:52 am

kuptimin e fjalės, kthim prapa nė njė stad tė mėparshėm evolucioni. Tiparet e trashėguara nga parardhėsit tanė primitivė mbeten nė repertorin tonė gjenetik. Disa njerėz tė pafat lindin me njė numėr jashtėzakonisht tė madh tė kėtyre tipareve tė tė parėve. Sjellja e tyre mund tė kishte qenė e pėrshtatshme nė shoqėritė primitive tė sė kaluarės, ndėrsa sot, ne i vėmė vulėn e krimit. Ne mund tė na vijė keq pėr kriminelėt e lindur, sepse ata nuk e kanė veten nė dorė, por nuk mund tė tolerojmė veprimet e tyre.134

Me fjalė tė tjera, sipas pretendimeve darviniste, vrasja e njė njeriu nga njė tjetėr, shkaktimi i vuajtjeve, vjedhja etj., janė trashėgim i pėrcjellė gjenetikisht nga paraardhėsit e njeriut, majmunėt. Eshtė kjo arsyeja, sipas kėtij pretendimi, qė kėto krime nuk i pėrkasin atij personi dhe shikohen si tė justifikueshme.Siē mund tė shihet nga kėto pretendime, mėnyra darviniste e tė menduarit e nxjerr tė pavlerė ndėrgjegjen dhe forcėn e vullnetit tė njeriut dhe pranon se njeriu ėshtė njė krijesė jointeligjente, e cila sillet sipas instiktit, njėlloj si kafshėt. Sipas kėsaj pikėpamjeje, ashtu sikurse luani i egėr nuk e ndalon dot egėrsinė brenda tij dhe nuk mund tė shfaqė sjellje tė virtytshme, si p.sh. tė mposhtė inatin apo tė tregojė falje dhe durim, po ashtu edhe njeriu sillet nė tė njėjtėn mėnyrė. Eshtė e qartė se do tė ketė njė mungesė paqeje dhe sigurie, ērregullime, konflikte dhe pėrleshje nė njė shoqėri qė strehon njerėz tė tillė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: FATKEQĖSITĖ QĖ SOLLI DARVINIZMI PĖR NJERĖZIMIN

Mesazh  Nimfa prej Thu Nov 25, 2010 1:52 am

Mėnyra e pamėshirshme dhe pesimiste
e jetesės qė ka propozuar Darvinizmi
pėr njerėzimin

Sipas darvinistėve dhe materialistėve, gjithėsia e tėrė, duke pėrfshirė edhe qeniet njerėzore, ėshtė vepėr e kaosit dhe rastėsisė. Me rritjen e ndikimit tė kėsaj pikėpamjeje nė shoqėri, shfaqen njerėz tė papėrgjegjshėm, tė cilėt besojnė se janė krejt tė pakufizuar.

Njė njeri qė nuk qėllime nė jetė, ėshtė moskokėēarės, i pandjeshėm, nuk ndikohet nga asgjė, nuk e pėrdorė ndėrgjegjen e tij dhe nuk njeh rregulla e kufij. Ai nuk mund tė zotėrojė virtyte apo cilėsi tė mira. Nė kėndvėshtrimin e tij pervers, si kafshė e zhvilluar qė ėshtė, nė kėtė botė ai duhet tė kėrkojė ushqim dhe tė shumohet nė tė njėjtėn mėnyrė si krijesat e tjera tė gjalla dhe, pas plotėsimit tė disa nevojave, duhet tė gjejė sa mė shumė dėfrim e kėnaqėsi qė tė jetė e mundur dhe tė presė vdekjen. Mund tė shihet se, edhe pse shumica e njerėzve nuk janė nė dijeni tė hollėsive tė Darvinizmit, ata jetojnė jetėn qė parashikoi Darvinizmi pėr njerėzimin.

Pėr shkak tė jetės mizore, sė cilės njė ditė do t’i vijė fundi, kėta njerėz i pushton depresioni, pesimizmi dhe mungesa e shpresės. Mendimi se gjithēka do tė mbarojė me vdekjen e ata do tė shndėrrohen nė asgjė, i bėn kėta njerėz tė mos jenė tė lumtur e tė mbyllen nė vetvete. Njė nga arsyet pėr vetvrasjet, problemet psikologjike dhe depresionet ėshtė ndikimi negativ i magjisė darviniste mbi psikologjinė njerėzore.

Richard Dawkins, njė prej mbrojtėsve mė tė tėrbuar tė evolucionit nė kohėn tonė, jep njė shembull tė kėsaj. Ai pretendon se qeniet njerėzore janė makineri gjenesh dhe se e vetmja arsye pėr ekzistencėn e tyre ėshtė qė t’ia kalojnė kėto gjene brezave pasardhės. Sipas mendimit tė Dawkins, nuk ka qėllim tjetėr as pėr ekzistencėn e gjithėsisė, as pėr atė tė njeriut. I gjithė universi dhe qeniet njerėzore janė produkte tė kaosit e rastėsisė. Njerėzit qė mashtrohen nga njė pretendim i tillė bien shumė lehtė pre e depresionit dhe gjendjes sė pashpresė. Ai qė beson se i vetmi qėllim i jetės ėshtė qė t’u pėrcjellė brezave tė ardhshėm gjenet e tij, se gjithēka mbaron

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: FATKEQĖSITĖ QĖ SOLLI DARVINIZMI PĖR NJERĖZIMIN

Mesazh  Nimfa prej Thu Nov 25, 2010 1:53 am

me vdekjen, se asgjė qė bėn ai nė botė nuk ka kuptim, se miqėsia, dashuria, mirėsia dhe bukuria nuk kanė vlerė, patjetėr do tė mendojė se jeta ėshtė mizore dhe e panevojshme dhe nuk do tė jenė nė gjendje tė gjejė kėnaqėsi nė asgjė. Nė parathėnien e librit tė tij "Duke shpėrndarė ylberin", Dawkins pohon efektin negativ qė shkakton te njerėzit pretendimi i tij lidhur me qėllimin e jetės njerėzore:

Njė botues i huaj i librit tim tė parė e pohoi se nuk e kishte zėnė dot gjumi pėr tri net, pasi e kishte lexuar. Kaq i tronditur ishte ndjerė nga ajo qė ai e kuptonte si mesazhin e ftohtė e tė zymtė qė pėrcillte libri! Tė tjerė mė kanė pyetur se si duroj qė zgjohem nė mėngjes. Njė mėsues nga njė vend i largėt mė shkroi duke mė qortuar se njė nxėnėse i kishte shkuar me lot nė sy pas leximit tė tė njėjtit libėr, sepse e kishte bindur se jeta ishte e kotė dhe e paqėllimtė. Ai e kishte kėshilluar tė mos ia tregonte librin asnjėrit prej shokėve e shoqeve tė saj, se mos u ngjitej edhe atyre i njėjti pesimizėm nihilist. Akuzime tė ngjashme pėr dėshpėrim tė kotė, pėr dhėnien e njė mesazhi tė thatė e tė zymtė bėhen shpesh kundėr shkencės nė pėrgjithėsi dhe shkencėtarėt e kanė tė lehtė t’i marrin me tė mirė. Kolegu im Piter Atkins e nis librin e tij "Ligji i dytė" (1984) nė kėtė mėnyrė:
Ne jemi bijtė e kaosit dhe struktura e thellė e ndryshimit ėshtė kalbėsirė. Nė rrėnjė ka vetėm korrupsion
dhe valė tė pandalshme tė kaosit. Synime s’ka mė; ajo ē’ka ka mbetur ėshtė drejtimi. Kjo ėshtė zymtėsia qė
na duhet tė pranojmė, ndėrsa vėshtrojmė ngultazi thellė e me gjakftohtėsi nė zemėr tė gjithėsisė.135

Njė tjetėr darvinist, i cili doli me idenė se jeta s’ka kuptim dhe bėri qė jeta tė shihet me pesimizėm, ishte filozofi gjerman Niēe (Nietzsche), tezat e tė cilit pėr superioritet racor siguruan njė pėrkrahje filozofike pėr Hitlerin. Mendimi i paraqitur nga Niēja, i njohur si "nihilizmi" ose "asgjėizmi", nė thelb ėshtė ky: Njeriu duhet tė ketė njė arsye qė tė jetojė, por ky qėllim, sipas Niēes qė e mohonte ekzistencėn e Zotit, s’ka tė bėjė fare me krijimin e njeriut nga Zoti. Pėr kėtė arsye, nė filozofinė e Niēes, njeriu vazhdimisht kėrkon njė qėllim, por nuk ėshtė nė gjendje ta gjejė njė tė tillė, ndaj pėrjeton pesimizmin dhe ndjenjėn e tė qenurit i pashpresė, qė lind nga kjo. Ajo ēka duhet bėrė, ėshtė tė kėrkohet qėllimi prapa ekzistencės sė njeriut, por nėse, ashtu si Niēja, njė njeri e mohon plotėsisht qėllimin bazė dhe nis e kėrkon njė qėllim jashtė rrezes sė kėsaj tė vėrtete, atėhere sigurisht qė ai nuk do tė jetė nė gjendje ta gjejė atė. Le tė shtojmė kėtu se Niēe vdiq i ēmendur.

Shoqėritė qė harrojnė se Zoti i ka krijuar pėr njė qėllim tė caktuar janė tė destinuara pashmangshmėrisht tė pėsojnė njė rėnie morale e shpirtėrore. Pasuria, mirėqenia dhe zhvillimi ekonomik nė asnjė mėnyrė nuk u sjell kėtyre njerėzve paqe dhe siguri. Shumė gjėra i shtyjnė njerėzit qė nuk e dėgjojnė zėrin e arsyes dhe e shohin veten si krijesa pa kufizime e pa qėllime nė jetė, tė ndjehen fatkeqė, tė pashpresė dhe pesimistė.

Kurse njė njeri qė beson te Zoti dhe te jeta e ardhshme ėshtė i vetėdijshėm se pėr ēfarė qėllimi pėrfundimtar e tė rėndėsishėm po jeton. Ai rron me gėzimin e shpresėn se do tė fitojė mėshirėn e Zotit. Pėr ēfarėdo qė t’i ndodhė, ai falenderon Zotin: ėshtė kjo arsyeja qė ai nuk bie kurrė pre e pesimizmit dhe gjendjes sė pashpresė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: FATKEQĖSITĖ QĖ SOLLI DARVINIZMI PĖR NJERĖZIMIN

Mesazh  Nimfa prej Thu Nov 25, 2010 1:53 am

PERFUNDİMS
Moēali i Darvinizmit duhet tharė
Gjatė gjithė historisė ka pasur luftra, shtypje, vrasje dhe konflikte, por shkaku qė numri dhe shtrirja e

kėtyre fatkeqėsive ka qenė kaq e madhe nė shekullin e kaluar ėshtė velloja e rreme shkencore qė u hodhi atyre pėrsipėr Darvinizmi. Pėr shkak se pretendimet krejt tė pabaza tė Darvinizmit rreth natyrės shkonin paralel me shfaqjen e kėtyre ideologjive, vrasėsit, diktatorėt dhe ideologėt sadistė ia dolėn mbanė tė demonstronin se kishin tė drejtė dhe ishin tė justifikuar pėr politikat e tyre, sepse "ligji i natyrės, gjithashtu, vlente edhe pėr shoqėritė njerėzore".

Nė ditėt tona, teoria e evolucionit mbrohet ende pėr arsye filozofike dhe ideologjike. Kolonializmi qė shpėrtheu me teorinė e evolucionit nė shekullin XIX, Gjermania naziste dhe Bashkimi Sovjetik tashmė i pėrkasin tė kaluarės, por filozofia materialiste-darviniste qė ishte baza e tyre absolute, mbrohet ende me pasion nga qarqe tė caktuara dhe pasojat shkatėrruese tė kėsaj filozofie ende vazhdojnė tė ndjehen nė tė gjithė botėn.
Pavarėsisht nga fakti se ėshtė evolucionist, Kenet J. Hsy ka shkruar kėshtu pėr katastrofat, drejt tė cilave e
ka ēuar Darvinizmi njerėzimin:
Ne ishim viktima tė njė ideologjie shoqėrore mizore, e cila kujton se konkurrenca mes individėve,
klasave, kombeve dhe racave ėshtė gjendja e natyrshme e jetės dhe se ėshtė, gjithashtu, e natyrshme qė mė
i forti tė shpronėsojė mė tė dobėtin… Unė mendoj se ligji i pėrzgjedhjes natyrore nuk ėshtė shkencė. Eshtė
njė ideologji, madje shumė e ligė…136

Sigurisht qė masa paraprake juridike e fizike duhet tė merren, por kėto masa paraprake vetėm sa i mbulojnė plagėt e hapura nga kėto ideologji. Zgjidhja pėrfundimtare qėndron nė njė trajtim kulturor dhe shkencor. Me rėnien e Darvinizmit, nga pikėpamja kulturore e shkencore, kėto filozofi qė e gjejnė forcėn e burojnė prej tij, gjithashtu, do tė zhduken. Kjo do tė thotė ēlirim i botės nga shtypja.

Pėr kėtė arsye, njė pėrgjegjėsi e madhe bie mbi ata qė kanė ndėrgjegje, besim dhe njohuri pėr vlerat shpirtėrore. Nuk ėshtė e drejtė tė injorohen apo nėnvlerėsohen fatkeqėsitė qė i solli botės Darvinizmi, veēanėrisht nė shekullin e fundit dhe vuajtjet qė pėrjetuan njerėzit dhe shoqėritė. Kushdo qė e kupton sa urgjente ėshtė ēėshtja, duhet tė bėjė ēfarė tė mundet pėr njė sulm kulturor pėr t’i dhėnė fund kėtij mashtrimi qė zgjat qysh prej 150 vjetėsh.

E vetmja gjė qė mund t’i japė fund kėtij mashtrimi nė kuptimin e vėrtetė tė fjalės e qė mund t’i japė njė pėrgjigje pyetjes thelbėsore qė e bren njerėzimin, ėshtė jeta sipas moralit tė Kuranit. Kėtyre fatkeqėsive do t’u vijė fundi, kur njerėzit t’i kthehen besimit tė vėrtetė, kur bukuria, dashuria, ngrohtėsia, dhembshuria, drejtėsia, devotshmėria, bashkėveprimi dhe toleranca qė sjell Kurani nė jetėn e njerėzve tė ndjehen e jetohen plotėsisht. Ashtu siē thuhet nė njė nga vargjet e shenjta: "e vėrteta do tė vijė" dhe "gėnjeshtra do tė zhduket":
Thuaj: "Erdhi e vėrteta dhe u zhduk gėnjeshtra. Gėnjeshtra gjithnjė zhduket." (Kuran, Surja El-
Isra: 81)

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: FATKEQĖSITĖ QĖ SOLLI DARVINIZMI PĖR NJERĖZIMIN

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 3 e 3 Previous  1, 2, 3

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi