Cikėl poetik nga Skėnder Rusi

Shko poshtė

Cikėl poetik nga Skėnder Rusi

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 11, 2010 4:16 pm

KALI I GJELBĖR

Bie shi i pjerrėt. Bie.
Pjerrtaz dhe kjo ditė po ik!
Do rrėmbej njė vetėtimė nė qiell,
Kalin tim tė gjelbėr ta lidh!

Ja qė, mė pėlqen tė mė bindet,
Veē trishtim mė sjell liria e tij!
Jam nė moshėn qė vuan nga trillet,
Si kjo ditė e mbytur nė gri!

Bie, bie shi i pjerrėt!
Unė s’e ndal dot. S’mund!
Kam nė dorė veē kalin e gjelbėr
Dhe me tė nėpėr humnera humb!
22 dhjetor 2004


BASTUNI I NĖNĖS

Nuk ėshtė, thjesht,
njė shkop i drunjtė,
Ku mbėshtetet nėna ime,
kur ecėn!
Ai ėshtė krahu im
(kur s’jam unė!)
Kur i mungoj
dhe i duhem mė tepėr!

E ēka
Mė shumė
Njė skeptėr!?
15 tetor, 2007


NJĖTRAJTSHMĖRI

I njėjtė qielli i dalė boje,
Qė mė pėrgjon
ngado qė vete!
Tė njėjtė yjet lart,
qė derdhin,
Mbi mua shi tė verdhė brenge!

Tė njėjtė njerėzit
qė nxjerrin
Veē gaz tė qelbur
karbonik!
I njėjtė ajri
qė ka mbetur,
Ku ne pėshtyjmė
Dit’ pėr dit’!

Tė njėjtė shpendėt
qė bėjnė vjeshtėn,
E njėjtė era
qė vdes gjethe,
I njėjti unė qė jam dėnuar
Ngado qė shkoj tė flas me vete!
7 tetor 2004


NĖ FSHAT, PAS VITESH

Shkova nė shtėpinė e tė vdekurve,
Ēova lule, cigare me filtėr!
Dhe njė shishe vodkė tė zgjedhur,
Pėr miqtė e mi, pijanikėt!

O Zot, si u hapėn lėndinat!
Si krisėn mermerėt e fjetur!
Dhe dolėn qindra skeletė,
Njė fshat i tėrė, i vdekur!

I pėrqafova tė gjithė si dikur,
Pėr tė puthur e kisha tė pamundur!
Jua shtrėngova pak mė tepėr duart,
(A nuk ėshtė kjo sa njė e puthur!?)

Dhe qė tė jem krejt i sinqertė,
Nuk shkova atje veē pėr ata!
Por zgjodha edhe vendin ku do shkoj vetė,
Nė njė nga vdekjet e mia tė mėdha!
19 qershor, 2001


SKULPTORJA MAKABRE

Ja, mė nė fund, mbrritėn edhe syzet,
Me xhama optikė, njė pik pesė!
Nga ē’butikė vijnė?
Natyrisht, nga vdekja,
Qė mė afrohet ngadalė,
gjoja mos mė trembė!

Me flokėt qė m’i zbardhi
nisi sulmet e para,
(Thuaj po deshe,qė nuk ėshtė stratege!)
Tani,nė fytyrė,si njė skulptore makabre,
Po mė krijon konturet e pėrrenjve!

Kėrkon qė tė nisė edhe pushtimet nga brenda,
Pėr tė mbrritur,mė nė fund tek shpirti!
Harron qė,pėr tek ai,kalohet nga zemra,
Siē kalohet pėr tek Zoti nga Krishti!
28 qershor 2002


KUR VDIQA UNĖ

Mė hodhėt dhe` sa mundėt,
Mė ngjeshėt,
Mė vutė njė mal pėrsipėr!

Mė pas ca lotė,
Mė pas ca lule artificiale,
Mė pas, mė latė e ikėt!

Mė pas i latė duart,
(nga dheu
edhe nga unė!)
Dhe shkuat,
Drekuat(!)

Dhe nisėt
Tė qeshni pėrsėri,
Tė thoni barcoleta banale,
T’i shkelni syrin njėri-tjetrit
Me djallėzi!

Ē’aktorė horrorė!
Nė tėrė kėtė lojė
Me gjoja dashuri!

Veē nėna,
Eh, nėna!
Hyri fshehtaz atje, brenda,
Si njė reze dielli nė dimėr!

Pėr tė ndarė me mua,
Gjithė atė mal dheu,
Qė mė vutė pėrsipėr!

Veē nėna tani,
Me zogjtė e gishtave,
Mė ēuket si dikur,
Mė shpupuris flokėt!

M’i thėrret
Me emra,
Shokėt…


KAPRIĒIO GRUAJE

Njė ditė,
Nė vend tė rrogės,
Solli nė shtėpi dy kanarina!

-U muarr vesh- i thashė,
-Kėtė muaj,
Do tė hamė cicėrima!

2-
Pas njė muaji,
Ajo solli njė kafaz,
Me dy papagaj jeshilė!

Desha tė shpėrthej,
Po ata ishin aq tė bukur,
Sa e ndjeva veten fėmijė…

Desha tė shpėrthej,
Po ku tė linte koncerti i papagajve!
Tani kisha njė pyll me zogj nė shtėpi,
Blerė me rrogėn e dy muajve!
30 maj 2001


MISTER ETRUSK

I veshi vajzat vjeshta e vonė,
Dorė qė ua mbuloi
mizorisht kėrthizat!
Nė ē’lėndina do tė kullosin tani
kopetė e syve,
Kur dihet qė pas vjeshtės
vijnė dimrat!?

Me urdhėr tė kujt
ajo solli dėborėn,
Pėr t’ua vdekur vajzave
tė gjitha trillet!?
Qėnka mediokre
kjo vjeshtė e vonė,
Qė e quan mėkat
tė zbulosh hiret(!)

Mister etrusk kjo kapriēioja e saj,
Qė i vesh vajzat dhe i xhvesh
pemėt!
Nėse ka njė stinė qė unė s’dua
t’i ngjaj,
Ajo mban pikėrisht emrin
e vjeshtės!
13 tetor, 2004


PĖRGJIGJE MIUSHĖVE

Miushė tė mjerė,
qė mė ngatėrroheni nėpėr kėmbė,
Shumė-shumė
ju mund tė mė breni veē lidhėset e kėpucėve.
Unė jam Guliver
dhe prek me kokė qiellin,
Largoj me duar retė,
t’u jap diell liliputėve!

Miushė tė dehur
qė nėpėr gotat me vodkė
Mė hidhni pėr tė mė mbytur
pa ju dhimbsur fare,
Unė jam delfin
dhe varrin do ta kem
Asnjėherė nė kėnetėn tuaj,
por nė oqeane!

Miushė tė zinj,
qė sa mė lart ngjitem unė mbi re,
Aq mė tepėr kėrkoni
tė mė shihni tatėpjetė,
Unė jam Olimp
dhe ju s’vini dot atje,
Se nuk jini Perėndi
e aq mė pak poetė!

Jini veē miushė
O tė shkretė!!!
20 dhjetor 2000


NDOSHTA KOT

Ne tė dy jemi njohur
ndoshta kot!
Ndoshta kot i jemi dhėnė
njeri-tjetrit!
Njėmijė vjet brenda meje
qė diellon,
S’e ke shkrirė dot
dimrin e poetit!

Ne tė dy jemi puthur
` ndoshta kot,
Ndoshta kot njeri-tjetrin
kemi gjetur!
Shtrirė jam,brenda teje,
si nė morg,
Nuk mbaj mend as ēastin
kur kam vdekur!

Ne tė dy jemi gėnjyer
ndoshta kot,
Ndoshta kot,tė dy,
jemi mashtruar,
Se nuk ėshtė e vėshtirė
tė dashurosh,
E vėshtirė ėshtė tė jesh
i dashuruar!
23 dhjetor, 2004


NUK I NJOH EKUINOKSET
-pėr tim atė-

Sa herė qė shkoj e shoh
nis pėrlotet,
Mbi supet e mi i harron krahėt,
Nėpėr klithmat e ngrira
tė syve,
Veē fėmijė tė verbėr
tani luajnė!

Ndoshta kot qė vėshtroj
brenda tyre,
Drita ime atje mė, nuk arrin!!
Ėshtė njė portė qė
veē njė herė mbyllet,
Siē hapet veē njė herė nė fillim!

Dhe s’ka ndodhur asnjė lloj
ekuinoksi,
Unė s’i besoj kėsaj here
as shkencės(!)
Janė sytė e tim eti
qė po ikin,
Ndaj kanė nisur
tė zgjaten edhe netėt!
11 nėntor, 2004


DITA, NATA, NJERĖZIT DHE UNĖ

Jam shndrruar
nė lakuriq nate,
Ditėn nuk shoh,
si tė jem i verbėr!
Ngado qė shkoj
me siguri do pėrplasem,
Me hije qė lėvizin,
qė quhen njerėz!

Dita mė ik,
sikur mos jetė imja,
Shmanget prej meje,
sikur tė jem njė lebroz!
I bie ajrit me grusht,
ai ulėrin nga dhimbja,
Unė bėhem pastaj
vėrtet skandaloz!

Kam filluar tė bredh
veē me natėn,
Qė vjen pas meje,
si prostitutė e vogėl,
Me tė nuk jam mė
lakuriq i varfėr,
Po njė shpend i madh
qė ka pushtuar botėn…
27 nėntor 2004


MUZG

Dita sot lindi e verbėr,
Me dy zgavra bosh nė vend tė syve.
Brenda saj-njė Bet’hoven funebėr
Dhe unė si njė murg-brenda tyre!

Duart zgjas nė ajėr,prek terrin,
Mbėshtjellė jam i tėri me muzgje!
Diogjen,mė jep pak fenerin,
Qė tė shoh,kush mė pret,atje tutje!

Unė po mbrrij atje ku fle vdekja,
Dhe ajo mund tė zgjohet nė ēast!
Unė jetoj nėpėr ditė tė verbra,
Si njė diell nė njė eklips fatal…
19 shkurt 2002


PERENDESHAT

Ka vajza tė bukura ky qytet.
Jo si kudo.
(Tė shėmtuarat vdiqėn-po ju them!)
Kur Korēės i ikin dritat, janė ato,
Qė ndizen e ndriēojnė nėpėr terr!

Ka vajza prej ajri ky qytet.
Jo si kudo.
(Ndaj me ajėr kurrė nuk ngopemi!)
Kur Korēė bie borė, janė ato,
Zjarre, ku zgjatim duart e ngrohemi!

Ka vajza prej puthje ky qytet.
Jo si kudo.
Prandaj i ka tė artė edhe muzgjet!
Botėn,ne e dimė qė Zoti e krijoi,
Po Korēa ka lindur nga puthjet!
nėntor, 2006


SHEJTANKAT

U bėnė vajzat pėr t’u puthur,
Pėr t’ua shkelur syrin djemve!
Bluzat e ditėve iu rrinė ngushtė,
S’iu nxenė mė, kėmishat e netve!

Nė kėmbė- sandalet e Majit,
Tani, ato, ec e t’i kapėsh!
Se bėhen erė brenda ajrit,
Dhe era ėshtė fillimi i grackės!

U bėnė vajzat pėr t’u dashur,
Ne jemi mbrėmja qė po ikėn!
Nė krahė, dje, i kemi mbajtur,
Por sot nuk mundet, se u rritėn!

Shejtankat qė na sjellin ditėn!
20 janar 2006


SOT NĖ MĖNGJEZ
-sipas Zh.Prever-it-

Shkova nė dyqanin e dėshirave,
Bleva njė shall tė bukur pėr nėnėn.
(Nėna mė qortoi qė u harxhova!)

Shkova nė dyqanin e dhuratave,
Bleva njė orė xhepi pėr tim atė.
(Ai mė tha ta ktheja ku e mora!)

Shkova nė dyqanin e dashurisė,
Bleva njė varėse tjetėr pėr gruan.
(Ajo mė kėrkoi edhe njė byzylyk te dora!)
30 tetor, 2005


ANTIGRI

Vajzė me flokėt e lyer nė gri,
Qė i detyron trotuarėt
tė kthejnė kokėn !?
Ē’t’u desh ky luk qė,
nė do ta dish,
Njėqind vjet ta ka rritur moshėn!

Kjo ėshtė thjesht njė marrėzi e jotja,
(Unė them:ėshtė njė dashuri
fatale!)
E ēfarė s’do jepnin
qė tė dukeshin mė tė vogla,
Gratė tona me gri natyrale!?

* * *
Bie borė e re pėrmbi tė vjetrėn,
Dhe qė tė dyja bėhen njė !
Biem ne tė dy mbi njeri-tjetrin,
Dhe prapė jemi dy, megjithatė!

Sepse aq tė bardhė s’mund tė jemi,
Aq tė njėjtė, s’mundet, kursesi!
Bie qielli i ri pėrmbi tė vjetrin,
Ashtu si mbi mua, bie ti!


VJESHTĖ

Sot jam vjeshtė,e dashur,vjeshtė!
Mua, qė kam zhveshur vetėm vajza,
Tani mė duhet tė zhvesh pemė!

Dhe veē tani e mora vesh:
Pemėt nuk qenkan si vajzat
Qė tė ndihmojnė kur ze i zhvesh!
29 shtator, 2005


ĒUDITĖRISHT

Ne thithim ajėr,
pijmė ajėr,
Nxjerrė nga fryma
e njeri-tjetrit!
Ndaj duhet tė quhemi
“tė dashur”,
Jo unė e ti,
por gjithė njerėzit!

Lindėm nga puthje
qė nuk i pamė,
(Puthjet i japin jetė
planetit!)
Ne thithim ajėr,
pijmė ajėr,
Dhe prapė nga fryma
e njeri-tjetrit!

Jemi tė lidhur
me meridianė,
(Tė lirė janė
vetėm tė vdekurit!)
Dhe thithim ajėr
pijmė ajėr,
Dhe veē nga fryma
e njeri-tjetrit!
22 janar, 2006


THYERJE

Po krisin ditėt e mia,po thyhen,
Si gota bosh mė bien nga duart!
Po copat e tyre s’jam ulur kurrė
t’i mbledh,
As pėr t’i shkelur me kėmbė,
s’kam pranuar!

Pėrherė,diēka brenda meje
vdes,
Dhe unė e kam tė pamundur
ta ndal!
Po krisin ditėt e mia
si tė ishin qelq!
Dhe unė po thyhem
si tė isha ēast!
9 dhjetor, 2005


KALI PA KALORĖS

Ē’gjė e bukur ky kalė
pa kalorės,
Me dy kėmbėt lart
i bie daulles sė diellit!
Mbi shpinėn e tij
asnjėherė nuk ka ndodhur,
Tė hipin njerėzit!

Dhe asnjėherė s’ka qenė
mik i livadheve,
(Livadhet janė gracka
ku kthehesh nė rob!)
Ai ėshtė statuja
e lirisė sė kuajve,
E ē’ka mė tepėr
ajo nė Nju Jork!?

Ai ėshtė njė kalė
jo si tė tjerėt,
Kush e ka dėrguar,
s’jua them tani!
Me hingėllimat qė nxjerr
krijon ylberėt,
Rrugėt nėpėr qiell
ku shkel veē ai!

Ē’gjė e bukur ky kalė
pa kalorės,
Me dy kėmbėt lart
i bie daulles sė diellit!
I dashur njeri,
ku i ke skulptorėt,
Ata, tė pavdekshmit!?
8 shtator 2005


UNĖ DHE BOTA

Plot me gjėra tė ndaluara
e kam kokėn,
Plot me trille
qė s’kanė vdekur ende!
Por unė prapė
s’e urrej dot botėn,
(Ngado shkoj
e marr atė me vete!)

Plot me gjėra Kundėr
qė i vogėl,
Dhe gjithnjė
nė anėn e tė mundurve!
Bota ėshtė e lodhur,
shumė e lodhur,
Ja tani,
unė po e mbaj mbi supe!

Plot me perėndime
jam i mbushur,
Plot me njerėz
qė s’di nga janė sajuar!
Bota do tė ish
dhe mė e bukur,
Po tė mos ishim ne
kaq tė shėmtuar!
shtator, 2005


ME VETE KAM GJITHNJĖ NJĖ EVĖ

Sa herė qė Krishti ik prej meje,
Unė befas shndrrohem nė njė tjetėr,
Di tė mbyll mirė portat e trurit,
Por jo aq mirė ato tė zemrės!

Nga ai shteg qė mbetet hapur,
Unė nis e fut pa pyetur fare,
Ata qė Krishti s’m’i ka dashur,
Qė janė tė botės mėkatare!

Poetėt janė pak “tė marrė”,
Siē jam dhe unė,natyrisht!
Qė bėhem pakėz”tradhėtar”,
Gjersa tė kthehet Zoti Krisht!

Se jam fėmijė e marrėzisė,
Jam kryq,por dhe i kryqėzuar!
Me vete kam gjithnjė njė Evė
Dhe njė Adam qė mė ngjan mua!

Nga Skėnder Rusi

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi