Autobiografi me vargje - Nga Pėrparim Hysi

Shko poshtė

Autobiografi me vargje - Nga Pėrparim Hysi

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 11, 2010 4:26 pm

Autobiografi me vargje - Nga Pėrparim Hysi

(cikėl me poezi)

Nėpėr vargje

Nėpėr vargje qė kam shkruar, nėpėr strofa, nėpėr rima
Do tė gjeni jetėn time, si nė jetė ia kam bėrė prima
Jam zvarritur, shallavitur, nėpėr rrugė e ndėr rrėpira
Turp e shpirt mė janė kapitur, nė ca kohė tė vėshtira

Kohė e ashpėr mė goditi, asnjėherė s'mė la rehat
M'u godit keqas shpirti, mėnd u ktheva nė sakat
Por s'e ula njėherė kokėn;vazhdiminsht kam qenė rrebel
Anarshist nuk kisha shokėn;o lexues, pėr trim s'mė merr.

Por kurajo unė kam patur, jam pėrleshur dhėmb pėr dhėmb
Ndaj dhe koka m'u ka zbardhur, porse hiē nuk jam pishmėn
Tash u plaka, s'kam fuqi, nuk pėrleshem dot unė mė
Ndaj dhe shkruaj poezi, t'u tregoj unė njė pėr njė.


Ma prenė ėndrrėn

Njė ėndėrr tė bukur ma ndėrprenė
Ē'ėndėrr tė bukur po shihja!
Gėzimin me sėpatė ma prenė
Mė iku, mė iku Shqipėria.

Ma prenė nė mes ėndrrėn e bukur
Mėkat!Ē'mė bėn? Ē'mėkat!
Sa ndjeva tė bėhesha i lumtur
Ėndrrėn ma prenė si me sėpatė.

U ngrita vrik nga krevati
Prej zverku ta kapja "fajtorin"
Por tak dhe mė la inati
A nuk jam unė fajtor-largori?!...


Ndarja me bibliotekėn

E prisha ēnjerėzisht kontratėn
U ndava unė me bibliotekėn
Tė madhe, tė madhe e kam vragėn
Se me tė e kisha tė lidhur jetėn.

Ndėrsa me tė unė tani ndahem
Zėmra sa nuk mė ēahet dysh
Tek i dhuroj, me lot lagem
Si lidhur me tė pazgjidhmėrisht.

Ia dhurova mikut tim Lulzim Omari
Dhe matem tė shkoj e t'i "vjedh" tinėzisht
Paska patur hak Silvestėr Bonari *
Si ai dua tė bėj dhe turp nuk kam hiē

*personazh homonim i Anatol Frans


Diskutim "luajal" me gruan

-Edhe ti prapė po shkruan? Nuk e sheh, na "pasurove?!"
Unė po si burrė nopran: -Mjaft se veshėt mė shurdhove.
Pa zė vėnd mbi kompjuter, zė e shkruaj ndonjė rresht
Ajp prapė, po kėtė herė: -Ē'hair pamė nga jotja vjershė?!

Ja, kėshtu, seē diskutojmė (ėshtė apo jo "luajal?!")
"Sherri" ynė ėshtė pa zarar dhe ky "sherr" na mban dhe gjallė.


Pėrse shkruaj

Po bėj pyetjen: -Pėrse shkruaj? Njeri trastėn nuk ma varė
Unė shkruaj dhe vetėm vuaj;vjershat mbetėn nė sirtar.
Kur e shoh qė stiva rritet dhe sirtari nuk nxė mė
THem tė derejtėn pak dhe frikem:hallit si t'i bėnetė?

Por s'mė rrihet, nuk mė rrihet;unė pėr dita veēse shkruaj
Stiva rritet, edhe rritet;ah, koj stivė qė do mė hajė!...


S'kam ditur pėr veten time

Pėr veten time hiē nuk kam ditur
I paskam hyrė detit nė kėmbė
Disa po dihet: pllakėn kanė vėrtitur
Dhe janė tani tė hanė me dhėmbė.

Unė fare s'kam ditur qė tė marrė kthesat
Pėr kthesat unė kurrė nuk mora "patentė"
Se nė jetė kurrė s'i kam honepsur rrenat
Por gjithmonė drejt... e vetėm drejt

Pėr veten time... ja qė nuk kam ditur
Vetėm shkruaj vargje; a nuk jam i lajthitur?!


S'jam i pasur

Qė nuk jam i pasur, mirė e di; po hiē s'mė bėhet vonė
Se kam tė madhen dashuri dhe kjo mė pasuron
Se gjumin hiē s'e fle me frikė; kot nuk jam i varfėr
Se gjumė nuk bėn njė pasanik; s'e lė rehat njė gjarpėr.

Diku i del nė rrugė pėrpara;diku dhe e kafshon
Atij po, i dhėmb"dhėmballa" dhe bėhet si demon
Kurse unė pasha i varfėr, si unikal nė botė
Zili mė ka mua ēdo i pasur, se gjumin e bėj top.


Gjithmonė

Gjithmonė nga njė "vijė", gjithmonė nga njė rresht
Tė soset, tė soset dhe sot njė vjershė
Se dita me ditėn ja qė nuk ngjajnė
Dhe nata me natėn tė ndryshme janė

Sot del njė temė a ndodh njė ngjarje
Unė zė e them dhe e hedh nė vargje
Ndonjėherė ēohem natėn se koha nuk pret
Me vrap e shkruaj vargun se jam pak poet.


Unė

Unė vėrtet kam kėnduar pėr njė sy tė bukur
Kam kėnduar dhe pėr njė trup tė drejtė si kavak
Por kurrė kokėn nėn fustan s'e kam futur
Nė se dikushi ka kėrkuar ndihmė qoft dhe varfanjak.

Se aq i thekshėm sa jam pas njė syri
Aq i prekshėm bėhem pėr njė nevojtar
Kurrė nuk ma ka bėr tėrr mua syri
Dhe jam pėrleshur dhe me pushtetarė

Shpėrtheja si vullkan dhe llavėn e shpirtit
E hidhja mbi "xhelatėt" qė kishin pushtet
Tanimė nuk kisha mė gjakun e Krishtit
Penduar nuk jam, nė s' kam qenė dhe Muhamet.


Amanet

Kur tė vdes, varrin e dua nė Mbyet *
Atje kam prindėrit...ėshtė dhe imvėlla
Shpesh "ēohem" dhe bėj pak muhabet
Dhe malln qė kam, me ta zė e ndaj ca.

Natyrisht, qė aty ka dhe tė tjerė
Me ta? Natyrisht, mė rrallė
Shokė e miq qė unė kam ė Fier
Ata nuk i pres:dua tė mbeten gjallė...

* fshati ku janė varret nė Fier.

* * Poezitė janė shkruar nė vitet 2001-2010

Nga Pėrparim Hysi

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi