Terra nullius - Roman nga Bajram Sefaj

Faqja 3 e 3 Previous  1, 2, 3

Shko poshtė

Re: Terra nullius - Roman nga Bajram Sefaj

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 11, 2010 4:51 pm


13

Sy pranvere, jo prag dimri.
Ditė e martė, trupshkurtėr.
Me re, pa diell.
Qielli ėshtė i murrmė, i llamarintė dhe i errėt fare. Pėr nėn tė, resh njė borė e imėt, si e situr. Si miell pėr petė bakllave.
Borė qesharake. Mysafire e paftuar. Nuk e kishte vaktin. Turpi i Zotit. Nė gjysmė tė muajit prill, nė gjysmėn e muajit tė mugullimit, tė beharit, tė luleve, reshte borė. S’kishte kuptim. Pėrnjėmend!
Gjithēka ėshtė e mundur, kur qėllon qė edhe dita e sotme tė mbajė emrin e martė, edhe data tė jetė trembėdhjetė, ora trembėdhjetė e nisjes. E kapitullit tė ri nė shtegun e zbritjes nga piramidė e menduar, qė edhe ajo vetė mban numrin trembėdhjetė...
Atėherė, ēfarė tė pritet...!
Mrekullia?
Nė kuptimin e kundėrt, tė mbrapshtė, tė fjalės, po.
Ditė e irnosur si e tensionuar. Represive. Frymėmarrje e zorshme. Ditė plot pėrshkėllirė dhe e padenjė pėr asgjė. E marta e tretė e muajit prill!
Po tė ishte, ditė, datė e dekik i caktuar pėr vdekje, do ta shtynte pėr njėherė tjetėr!
Vetėm jo sot, aman!
Qoftė edhe tė jetė ditė e shpallur. Tė jenė njoftuar farefis dhe miq. Tė jetė bėrė e njohur nė opinion. Qivuri tė jetė bėrė gati. Kėsolltarėt tė jenė porositur...
Vdekjen do ta shtynte pėr nesėr, a pasnesėr!
Pėr njė ditėvdekje mė tė mirė. Edhe vdekja nė ditė me diell e qiell tė pastėr, ėshtė mė e lehtė. Ceremoniali i varrimit ėshtė mė solemn. (Ndėrhyrje: tash kur kishin filluar t’i harxhoheshin bateritė e energjisė, kur gjithnjė e mė qartė shihte pėrfundimin tragjik, gjersa u mor me tė dhe me gjithēka rreth saj, ndoshta pėr herė tė parė nė jetė, Ndreut, vdekja nuk i ngjau e keqe. Ftohtėsia e saj, nuk iu duk aq rrėqethėse, aq trishtuese, siē ėshtė nė fakt. Pėr herė tė parė nė jetė provoi qetėsinė e saj hyjnore. Vdekja, ēdo gjallese, ia pushon tė gjitha dhimbjet e trupit dhe tė shpirtit, mendoi).

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terra nullius - Roman nga Bajram Sefaj

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 11, 2010 4:51 pm

12

Tė pres njė ēikė. Sa tė ēahet, pardon, sa tė ēilet qielli (gabim nė hap). Sa tė marrė moti mbarė. I foli murit memec, qė i rrinte pėrballė.
Prit e prit, sa shelgu tė bėjė rrush!
Prit shkrimtar, sa tė dalė bar!
Dhe, doli. Pėrnjėherėsh iu kujtua.... Tash nuk ishte ėndėrr. Nuk ishte nė gjumė. Sytė i kishte ēelur, kapsollė, nė ballė. E pa detin e paanė dhe kthjelltėsinė e tij tė nėpėrdukshme. Pėrskaj plazhit me rėrė tė imėt, si tė ishte i shtruar me sheqer kristal, njė ēift i ri, njė grua e burrė, pasi vallėzuan, mė parė se notuan, veē sa u shmangėn pakėz, ia dhanė shpinėn njė shkėmbi qė nė tė katėr anėt e puthnin valė tė shkumėzuara. Sa u puthėn mirė e mirė, sa luajtėn me duar e krah (deri nė sabah, thotė Dani i melodisė!), ajo u kthye me shpinė prej tij. Ai iu avit. Ia zuri nė grusht peshkun rrėshqitės. Ajo hapi kėmbėt. Ia zuri me dorė buēkanin idhnak e tė lagur, si qen deti. Ia mėsoi rrugėn drejt portave buzėdjegura...
O Zot i lum. Ēka s’bėn vaki! Midis dite, midis plazhi, nė prani tė qindra e qindra veruesve gjithkah, a ėshtė e mundur qė insani tė q... insanin. Po, po, bėn qė ē’ke me tė. Deti ėshtė i madh e nuk thuhet pas arsye: ēka s’ka nė det! Ēka nuk bėn vaki, nė kėtė rast.
U ndie fatmirosh pėr kėtė storje gati filmike, qė e riprodhoi nė kėtė ēast diellor. I ngjau nė skenė filmike, ndoshta edhe nga shkaku se kjo ngjarje kishte ndodhur nė qytetin e bukur tė Isrtrisė, gjatė ditėve tė zhvillimit tė festivalit tradicional tė filmit artistik, nė fortesėn e Vespazianit!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terra nullius - Roman nga Bajram Sefaj

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 11, 2010 4:52 pm

11

Nė pjerrtėsinė e theqafjes sė shpatit pingul, nė majėn e tė cilit ishte mbledhur galiē nė atė ēast, nuk kishte asnjė shenjė trafiku. Asnjė. As aso qė udhėzojnė pėr djathtas e majtas. Nuk kishte asnjė shenjė pėr ngadalėsim. Pėr kujdes tė veēantė. Pėr kthesė a bėrryl. Rrėshqitje gurėsh a dheu. Rrezik rrėshqitjeje shkėmbinjsh. As pėr tė liga tė tjera, qė kanosin nė ēdo hap. Ishte njė nga ato rrugėt qė nuk ēojnė askund. (Episod: Ndreu, u tund lehtė, kur iu kujtua gazmorja qė riprodhohet aq shpesh nė ēaste tė lehta e pa zjarrmi. Nė njė shkretėtirė, pa kund kufij, as fund e mbarim, njė udhėtar, buzėshkrumbuar, takon njė vendės, shkretinor. Ka ndonjė burim kėtejpari? Pyet vendėsin, rrugėtari i rraskapitur. - Ec drejt, deri tė premten ec, e pastaj kthe nė tė djathė e vazhdo rrugėn edhe njė javė!).
Nuk ishte kohė pėr hap tė ri nė kėtė rrugė. Ngjashėm me tė humburin ne shkretėtirė, tė ecte drejt deri tė premten, e pastaj tė kthente nė tė djathtė, a nė tė majtė, dhe tė vazhdonte!
Mė parė se pėr njė inventar, shkallėn e radhės, e pa tė pėrshtatshme, dakik jetik, pėr pastrimin dhe krahishtimin e tryezės se punės.
Papritmas vėshtrimi iu ndal mbi tė. Ēuditet. Trembet. Njėherazi. I ngjan nė xhungėl qė i kanosej ta gėlltiste. Brendia e asaj gjullurdie tė madhe letrash, qė nė atė ēast tė shthurur iu rritėn, iu zmadhuan dhe morėn pėrmasa pėrbindėshi, si tė fshihej nė to njė bishė e egėr katile, qė pėrnjėherėsh do ta zinte pėr gabzherri. Ta thėrrmonte tė tėrin. Ta bėnte petull!
Ngadalė e me kujdes, nisi pastrimin. Siē pastrohet shtėpia, bėrllokut. Sa mė shumė pastronte e ndreqte, aq mė shumė kėnaqej. Rritej. Lėshonte shtat!
Copėzat e letrave, margjinat e gazetave, shėnimet nė cepat e biletave tė autobusėve, urbanė e (nder)urbanė, fatura restorantesh, fletė pallomė, a letra tualeti etj., etj. i bėnte copė e grimė. U binte vizė tė tėrave qė kishte shėnuar sipėr tyre, kur pandehte se do t’i hynin nė punė. Gjatė procesit ndėrtimor! Aty pėr aty, i shpallte tė pavlefshme, inekzistente dhe i ekzekutonte. Kjo e lironte. I bėnte mirė. Si tė merrte medikamente qetėsimi.
Tash, kur tryezėn e punės e kishte tė pastėr dhe tė dėlirė, i vajti mendja tė ndalte hapin. Tė ndalte makinėn e prishur. Plot defekte. Por, duhej kapėrcyer edhe kjo dilemė, qė, aq shumė herė, i ishte shfaqur gjatė kėsaj rruge. (Shtim: gjersa ishte nė kėtė shteg, Ndreut, i vajti mendja se ėshtė koha tė bėnte bilancin. E mati mirė. Pa se kishte edhe njė copė udhė pėr ta bėrė. Punėn e bilancit e la pėr njė rast tjetėr. Saktėsisht kur punėn e nisur ta qiste matanė!).
Vazhdoi...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terra nullius - Roman nga Bajram Sefaj

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 11, 2010 4:52 pm

10

Me dozė tė madhe dyshimi e hamendjeje, vazhdoi rrugėn e kėputur, para disa ditėsh. Druante mos rrokej nga robotika, skribomania ose ndonjė tjetėr mani, kur janė, njėsoj, tė shėmtuara dhe tė dėmshme pėr shėndetin e krijimtarisė artistike. Nuk kishte kuptim qė tani e pikėrisht kėtu, tė braktisej projekti. Pas gjithė atij pastrimi, dėlirjeje e herrjeje. Kishte hequr aq shumė.
Robotistėt e skribomanėt, nuk i duronte hiē. (Ndėrhyrje: Ndreu nuk ishte me tamam i sigurt se termi, nocioni robotikė e kishte rendin tė mbillej pikėrisht kėtu, nė kėtė shkallė tė zbritjes?!). Pėr tė dyja kėto mani, qė nuk mund t’i imagjinonte, mendonte dhe ishte i bindur se janė sėmundje ngjitėse. Tė pashėrueshme. Tė dėmshme. Njėsoj, si robotika, si skribomania. Nxitoi drejt etazherit, ku nė njė raft te veēantė kishte fjalorėt e fjalėve dhe termave tė huaj. Sa tė gjente shpjegimin e kėtyre dy termave dhe tė pėrshkruante saktė e me precizitet domethėnien e tyre, e pastaj do tė vazhdojė rrugėn qė, vėshtruar nga ky kėnd, mund t’i zihen konturat e pėrfundimit. Robot ėshtė trungu i fjalės robotizim. Nga fjala e huaj, skribens, (shkrues, pėrshkrues, kopjues), sigurisht se rrjedh edhe fjala skribomani. E pėrbashkėt e tė dyjave ėshtė prapashtesa, mania, pra!
Pushimi prej disa ditėsh, udhėtimi i shkurtėr drejt njė bote tė madhe, i kishte krijuar njė vakuum tė madh nė rrjedhėn e rrugės sė nisur nė drejtim tė panjohur dhe tė pacak. Tash ishte kthyer bythėprapthi. Ndiqte shifrat nė zbritje, qė e shpinin drejt greminės, honit tė errėt e tė pashpresė, ambisit. (Ndėrhyrje: eh, vrau mendjen Ndreu, sikur ai udhėtim, sado i shkurtėr dhe i mrekullueshėm, tė kishte forcėn magjike, qė, pėr njė ēast tė vetėm, ta lironte nga dhembja, nga pesha e barrės sė rėndė qė i ishte ngjitur pėr shpine. Si Jezuit kryqi me gozhdė. Sa mė shumė mrekulli e vezullime tė kishte nė atė udhėtim, aq mė e thellė i bėheshin plaga, dhimbja, brenga. Ajo, qė e kishte hedhur pas krahėve, pa ia ditur mirė pėrfundimin, i ngjante nė vajin e fėmijės sė porsalindur, kur ndeshet me vrazhdėsinė e jetės, me aktin e parė tė saj, me panik kėrkon majėn e gjirit tė nėnės, nė errėsirė. Pse jeta nis me vajė, o Zot!).
Eh, sikur ēdo gjė tė sanohej dhe tė rregullohej me njė udhėtim, do tė shkruhej si medikament nė recetat e mjekėve tė praktikės sė pėrgjithshme. Ngado tė shkosh, larg a afėr, (ē’ėshtė larg e ē’ėshtė afėr?!), qenia njerėzore mbart me vete sėmundjen, vuajtjen, brengėn. Kjo ėshtė e sigurt, pa dyshim. (Vėrejtje: Ndreu e dinte se vuajtja mė e madhe ėshtė ajo e internimit, e zhvendosjes se dhunshme, nga qyteti, (i lindjes), nė qytetin tjetėr (tė vdekjes), siē ka ndodhur shpeshherė, nė tė kaluarėn e largėt dhe nė tė kaluarėn e afėrt, nė tė tashmen! Nė shikim papritmas, si sihariq, i flakėroi titulli i vėllimit me poezi: “Njėzet e katėr orė nuk me mjaftonjė”, qė, nė kėtė ēast plot huti, e magjepsi mė shumė se asnjėherė mė parė!). Tek u soll rreth vendlindjes teksti, pėr pak sa nuk i iku nė varg: shalojeni atin dori tė nisem dua tė arrij atje nė kodrėn mbi katund ku eshtrat e tė parėve prehen nė paqe, nė qetėsi!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terra nullius - Roman nga Bajram Sefaj

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 11, 2010 4:52 pm

9

Sa mė shumė i avitej shifrės qė shpinte drejt humbėtirės, nė kėtė procesion, bindej edhe pavetėdijshėm se nuk ka nga ikėn pa marrė nė thua, pa u ngatėrruar nė rrathėt e Ferrit tė Dante Aliger-it. Prej nėntėve, zgjodhi rrethin mė tė skuqur pėr ta vėnė rreth qafe, nė mėnyrė qė sa mė shpejt qė ėshtė e mundur, tė shpėtojė nga Ferri nė tė cilin ishte ngujuar, njė Zot e di kur, pa e ditur asnjėherė kur dhe si do tė dalė kthetrash tė tij?
Njė, ndėrkaq, ishte e vėrtetė, jo pse ėshtė vetėm njė, por pse njėmend ishte e vėrtetė se, qė nga fillimi, prej asaj dite kur ishte nisur nė ngjitje, ishte ngjitur pas saj dhe se fort e kishte kapur pėr bishti, idenė ironike, sa edhe idiote, pėr njė diēka ndryshe. Tė hidhte nė etėr, pa antenė, njė kushtrim tė tillė, nuk ėshtė punė e lehtė dhe qė kryhet kollaj. Pėrkundrazi. (Porosi: ec rrugės se shkelur dhe shko pas gruas se krehur! Nuk gabon!- kujtoi porosinė anonime tė gjeniut popullor!).
Njėqind herė mė lehtė do t’i dilte nė krye, kėsaj pune, sikur tė ndiqte porosinė: shko rrugės sė shkelur e pas gruas sė krehur! Atėherė ėshtė mė kollaj tė dilet matanė baltės. Me lehtė pėrballohen rrathėt e Ferrit dantesk.
Kėshtu si ishte, e nė kėtė gjendje, nė gėrshetėn e sė cilės ishte zėnė, ishte nė zor. Rreth trupit i ishin lidhur tė gjithė rrathėt pėrnjėherė. E shtrėngonin dhe shigjetonin pėr vdekje, njėsoj. Mė i skuquri, mė i egri, e kishte rrokur pėr fyti. Bashkė me tė tjerėt, me rrathė tė shkurtėr dhe intervale tė ngadalshme e sadiste, ia nxirrnin shpirtin pėr hundėsh. (Vėrejtje: tė mbahet kujdes dhe tė kihet parasysh dhe tė mos kalohet ashtu lehtė, qetėsisht dhe pa trazim, pa vrarė mendjen fare, pranė disa fjalėve tė moēme qė vrasin larg me domethėnien dhe filozofinė e tyre, pa u ndalur nė to, pa bėrė minimumin e sprovės nė deshifrimin e thellė tė kuptimėsisė sė tyre. Nuk ėshtė njė sikur tė thuhet se njė diēka ia nxjerr shpirtin, si tė thuhet se njė diēka ia nxjerr shpirtin pėr hunde!
Njė dyfish i lashtė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terra nullius - Roman nga Bajram Sefaj

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 11, 2010 4:53 pm

8

Tashmė kishte zbritur nga maja e piramidės. Nga Olimpi i saj. Nga majat mė tė larta tė Planetit. Pasi kishte zbėrthyer rrathėt e Ferrit, ecte serbes. Ishte avitur koha tė takonte njė grua, njė qenie tė butė e skofiare, siē di tė jetė femra, kur ėshtė e mbarė. Shpirtit tė tij tė zhuritur dhe organeve tė tjera tė qenies sė tij, i duhej njė grua. Si e nxjerrė nga poezi poetėsh tė ndritur. Nga pėlhurat e mjeshtėrve tė pikturės. Nga ėndrrat e bardha. E dalė nga natė e kthjellėt e me hėnė tė verės nė korrik... Ndoshta, mė parė, atij i duhej njė femėr konkrete, reale, e prekshme. Nga tė gjitha anėt.
Femra qė, para vėshtrimit tė tij tė djegur, ia kishin sjellė hyjnitė vetė, mjegullat endacake nėpėr qiej, hėna e dielli, nė ndėrrimet natė-ditė, po ēfarė, nė kostum tė Evės e trillimesh tė tjera, trillane! Ishte shfaqur cullak. (Saktėsim: Ndreut i dukej pak tė thoshte lakuriq, ngase nuk e mbushte plotėsinė e shtrirjes se saj kuptimore).
Fund e krye, e bukur. Nga thembrat deri nė majė tė kresė. Sidomos nė atė pozitė, nė tė cilėn ishte. Kthyer me shpinė nga sfondi mavi, me ngjyrė tė pėrzier. Nga njė qiell i thellė. Pak errėsirė, si kaēubė, nė fund barku. Nė thellomėn midisi kofshėsh tė bardha e tė mbushura shėndet, me grat, i vėrehej zogu i zi. Si i trembur ishte ai zog i zi. Nė ēdo ēast priste tė ngiste krahėt e fluturimit. Do t’ia afronte buzėt e shkrumbuara. Ėmbėlsisht t’ia puthte zogun e zi, t’ia puthte. Zogu i zi shkund flatrat. Me shqetėsim. Zhvendoset. Pup-pup, zogu i zi, pėrsėri zhvendoset. Nė fluturim tė ngathėt. Kur nuk arrin t’ia zėrė zogun e zi, as aty, as kur ai strehon nė buzėt, nė faqet, nė gropėzat prej liqeni tė syve tė saj tė kaltėr, as nė ballin, as nė flokėt e saj mėndafsh, as kurrkund, plandoset...Eh, sikur tė kishte fuqi tė duhur ta godiste, mu nė zemėr, atė zog tė zi. Ta zinte jesir. Pėrfundi. Tė mos i jepte afat, tė ikte. T’ia lagte, vadiste e ujiste, krahėt. Ta ndrydhte e shtypte! Tė zhgėrryhej mbi tė derisa tė binte nė gjumė, si i vdekur. I vdekur. Deri nė njė seancė tjetėr, tė radhės! (Ndėrhyrje urgjente: ky shėnim hyri nė rrėfim krejt papritmas. I pa parallogaritur. As trill, nuk ėshtė. Sado qė, objektivisht, del i tillė. Mund tė bėhet llogari, tė flitet se ai e futi nė lojė zogun e zi, thellomėn e kofshėve, kėrthizėn, majat e sisėve, buzėt e kallura, sytė e saj gropa liqenesh ujėkthjellėt, flokėt mėndafsh Kine..., me qėllime tė tjera! Nė yrnek tė regjisorėve tė filmit, kur papritmas, nė lentė filmi hedhin skenėn e “dashurisė” sė imponuar. Me lakuriqėsi, me seks mbuluar. Skena qė nuk lidhen mė asgjė, asgjėkund, me temėn nė trajtim dhe, pėr asnjė ēikė nuk kontribuojnė nė avancimin artistik tė filmit. Njėsoj, edhe lexuesi, nė njė a mėnyrė tjetėr, lypset lidhur pėr...!).

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terra nullius - Roman nga Bajram Sefaj

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 11, 2010 4:53 pm

7

Kohė e re, alfabet i ri.
Ēdo kohė me fjalor tė vet.
E dikurshmja, kishte vokabular tjetėr. Tjetėr leksik, fare. Fjalė tė mėdha, bombastike, pėlcitėse, me tė cilat pėrshkruheshin ngjarjet e mėdha. Lapidare. Nė pėrshkrime buēisnin epopetė. Gjėmonin jehonė topash. Pėlcisnin gjyle. Hata. Ngjanin beteja tė mėdha. Fjalėt nxirrnin nė dritė fytyrat e ashpra tė luftėtarėve dhe tė trimave zemėrluanė. Me eshtra tė qitur, fytyrėn mbuluar me vetulla tė trasha. Lėshuar mbi sy tė mėdhenj, tė patrembur. Poshtė hundės, si krahė dallėndysheje, ngitnin mustaqet e gjata. (Shtresė: i kishte mustaqet vesh mė vesh etj!). Mjekrat e mėdha e tė ashpra, zakonisht. Pėrzier mė leshrat e kresė. Heronjtė epikė ishin tė mėdhenj. Tė zhvilluar. Shpatullgjerė. Leshdredhur. Kokėrrmėdhenj. Aq shumė lesh kishte nė shpatullat e tyre, sa qė lepuri i trembur, mund tė fshihej. Si nė bar mali, tė egėr. Nė epikėn tonė, nė faqet e prozės epike, vringėllonin shpatat, heshtat, hingėllinin kuajt me trimat legjendarė mbi ta. (Shtesė: tė gjithė ishin legjendarė!). Gjėmonin topat. Qėllonte qė trimi i trimave tė shpėrthekonte, njė nga njė, pullat e xhamadanit, dhe tė hapte gjoksin para topit. (Shtesė: si dėshmi qė kjo punė bėhej pa hezitim, pa pikėn e frikės, me pikėn e qejfit, viktimizim vullnetar pėr atdhe e pėr vatan).
Nė faqet e romaneve dhe librave tė tjerė tė epikės legjendare, pėrkundeshin malet, thyheshin e bluanin tėrmetet. Shfaqeshin burimet, edhe aty, ku nuk kishin rrjedhur kurrė. (Ndėrhyrje: gjersa ishte nė kėtė pikė, si kuadėr i gjerė filmik, i doli parasysh trimi shpatullgjerė e shtathedhur, pas betejės tė rreptė, i mbytur nė djersė, duke pirė nga kova, uji i vėrshon fytyrės, mustaqet bashkė me mjekėr dhe kraharorin me leshra tė dendur, ia vadit, pėrnjėherė!).
Bjeshkėt, shpesh ishin arena fushėbetejash tė barinjve me ujq e arusha, me bisha dhe egėrsira tė malit. Ujq, arinj, kuēedra..., dėgjo!
Shumė tema, motive e syzhé tė tjera, lapidarė, dyndeshin midis kapakėve tė librave letrarė, pėr fėmijė dhe pėr fėmijė tė rritur. Kapakėt si tė ishin tė ngushtė pėr tė zaptuar tėrė atė oshtimė tė stuhishme qė tundej midis tyre...
Ndėrkaq, letėrsia e re, kjo e sotmja, ėshtė e mbushur deng me fjalė e terma tė rinj. Aspak poetikė. Tė dhunshėm. Pa trokitje nė derė miqėsie.
Me fjalor shpendi tė zi, si tė panjohur, dynden termat: eutanazi, stres, panik, paranojė... Tash kapakėt e trashė tė librave, janė mbushur katastrofa spektakolare ajrore, bilance tragjike tė vdekurish. Ka cunami nė letėrsi! Ka pedofili, nekrofili, anoreksi dhe fenomene tė tjera tė liga qė nuk i zė mendja. (Episod: le tė dihet, kėtu e mė kėtė rast, si vdiqėn urie dy manekine, nė Paris, nė etjen pėr vdekje, pėr ruajtjen e vijės, linjės, siluetės. Teshat e prera tė sezonit t’u rrinin sa mė mirė. Si tė varura nė gozhdė! (Shtesė: shih se me ēfarė ēmimi, bloi Ndreu, janė tė gatshme tė paguajnė tė krisurat, pėr t ’u dukur tė bukura dhe elegante. Njė gojartė tha: njeriu dy herė, nė jetė, vuan nga uria. Kur nuk ka ēka han, herėn e parė, dhe kur ka shumė ēka han, herėn e dytė. Atėherė kur nuk di ēfarė tė bėjė nga lazdrimi! Siē ishte rasti i manekineve, kur tjerrin lesh dhe piēkės i qesin hi, pėr sė kthjellėti!).
Letėrsia e shekullit tė ri ėshtė plot fjalė e terma tė panjohur: aplikim, implementim, tender etj., etj., deri nė pambarim. Nė vend tė melodisė plot nostalgji e idil, “... nė dorė mora lapsin, njė letėr, o me ta shkrue!”, kėndohen kėngė tjera, “... nė dorė celularin mora, njė esemes (sms), o me ta shkrue! etj. e etj.
Edhe pse ishte zėnė nė rrjetėn e premtimit tė zi sė asnjė temė e madhe nuk do tė hynte nė ngrehinėn e tij, qė e murosi, me mund e dhimbje, se nuk do tė kishte kėshtjella as ushtri me suhari, topa as bomba, as kalorėsiakė, fjala e dhėnė, del si e pėrgjumur, e thėnė kuturu. Nė vend tė platformave me luftėra tė ashpra, nė vend tė kėshtjellave dhe romancave tė dashurisė, vjen e, me zor, hyn, si hanxhar, nė zemra dhe nė kujtesė, Gėrdeci, kur sjell tmerr sa edhe bomba atomike mbi Hiroshimėn e kohės se vet. (Thonė: hip nė...!). Ose rasti i katastrofės ajrore, nė SHB-tė e Amerikės, nė fillim tė kėtij viti, ndodhi. Kur sorrat e shpendėt e tjerė kanė punė me avionė, kur bluhen nė turbinat e tyre, atėherė e pati puna. Mbaron ēdo gjė. Pos nėse piloti qėllon i zoti, sikurse ishte pesėdhjetetetėvjeēari, Chesly Sullenberger, kur nė fillim tė vitit 2009, vetėm disa minuta pasi merr fluturimin nga aeroporti Guardia, ishte shfaqur flakė nė njeri nga reaktorėt e avionit qė ai drejtonte. Flakėn e kishin shkaktuar dy sorra tė zeza. Piloti Chesly, nuk destabilizohet. Nuk e trembin as flakėt e verdha nė krah avioni, as ulėrima, deri nė kupė tė qiellit, e “korit” prej njėqind e pesėdhjetė e pesė udhėtarėve nė bordin e avionit Airbus A 320. Kur kishte llogaritur se avaria ėshtė e madhe dhe se metastaza shkatėrruese e saj rrokte shpejtėsi fantastike, duke shlyer ēdo mundėsi, kohe e hapėsire, pėr aterrim nė ndonjė aeroport tė afėrt, zoti Chesly, hero i qiellit, mbret i havasė, mbledh veten dhe, avionin trup-rėndė e krahėhapur, si shpend gjigant, i lėnduar pėr vdekje, arrin ta “lėshojė”, mbi pistėn e ujit tė lumit Hudson. Emri i pilotit Chesly, tashmė i takon pavdekėsisė qiellore!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terra nullius - Roman nga Bajram Sefaj

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 11, 2010 4:53 pm

6

Me blatim e pėrkushtim ecte pėrpara!
Nuk shihte, as para as mbrapa. As retrovizor nuk kishte.
Kjo nuk ishte e metė e tij e re. Rishtazi e zbuluar. Kurrė, asnjėherė, pėr tė mirė, as pėr tė keq, nuk kthehej mbrapa. Ēfarė tė shihte prapa. Gjithkah ishte terrinė, ferrnajė. Tash nuk dinte, nuk kuptonte dot se ku ishte dhe nė ē’gjendje ishte. Nė cilėn anė tė horizontit. Nė veri, a nė jug... Nė tė katėr polet pėrnjėherė! Nuk dinte nga i binte perėndimi, nga lindja. (Ndėrhyrje: tek shėnoi fjalėn lindja, Ndreu nuk e kishte parasysh domethėnien e kahut gjeografik, anės se orientimit nė Glob! Fjala lindje, mė shpesh ka tė bėjė me lindjen e njė qenieje njerėzore, se me anėn, orientimin nė hartė, nė huti).
Qė ditėn e shtatėmbėdhjetė tė muajit shkurt, ishte shėnuar njė lindje, e ē’lidhje kishte kjo fatbardhėsi e madhe kolektive, me fatin vetjak.
Krejt ēfarė shihte para vetes Nderu, ishte njė shifėr. Njė numėr. Gjashtė!
Nė rastin konkret ajo kishte formė dhe pamje tė shifrės gjashtė. Qė vjen nėn shtatėshe. Qe pas saj vjen pesa! Shifra, njėra pas tjetrės. Njėra para tjetrės. Herėn e parė nė ngjitje, nė progres. Herėn e dytė, nė zbritje e theqafje teposhtė, nė regres. Nė tė dyja radhėt, ngjanin si tė ishin drita fenerėsh nė netėt e stuhishme me shira tė dendur, diku nė njė bregdet tė harruar dhe tė pafrekuentuar, ku faret bėjnė dritė tė mekur. Tė zbehtė e tė paktė, si njeriu qė ngreh grahmėn e fundit, nė ndėrrim jete!
Rezervuari i nevojshėm i karburanteve pėr vazhdim ecjeje golgotė, nėpėr natė e nėpėr terr, ishte nė tė shterur. Megjithatė, ēdo gjė ikte nga mbarimi. Akrepi zbriste gjithnjė. Nė mėnyrė rapide. Pamėshirshėm. Pa asnjė konsideratė ndaj udhėtarit tė vetmuar, qė shpejtas i afrohej zeros. E gjithė kjo i ngjasonte nė zbritjen tetėdhjetė e dy milje nėn tokė. Falė gravitetit tė tokės, zbritja ėshtė mė e kollajshme se ngritja, sidoqoftė!
Ishte i vetėdijshėm se, kur tė zbresė dhe tė vėrė pikėn pėrfundimtare nė kėtė renditje, poshtė shifrės gjashtė, pason pesa, pėr njė mė e vogėl se gjashta.
Kjo ėshtė fitore.
Dritat e ndezura nė ēdonjėrėn nga kėto shkallė, janė nė tė sosur.
(Ndėrhyrje: Ndreu, pleqėroi vetė me veten. E bėri dert. Tė vinte pikėn nė kėtė shteg, tha dhe nuk e vuri, pa e shėnuar, me dorė tė vet ketė mendim tė artė tė shkrimtarit grek, Niko Kazanxaqi, “Jeta ėshtė njė shėrbim nė ushtrinė e Zotit”).

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terra nullius - Roman nga Bajram Sefaj

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 11, 2010 4:53 pm

5

Njė kat mė poshtė, sigurisht, ėshtė mė nxehtė, mė ftohtė.
S’dihet. E njėjta temperaturė, nuk ėshtė. Sigurisht!
Pavarėsisht a merrte rrugė tė gjatė a tė shkurtėr, synonte qė atje tė shkonte i larė, i pastėr. Trup e zemėr. Nėse kjo ėshtė e mundur fare. (Shtesė: Ndreu, ishte udhėtar i pasionuar, i pangopur i udhėtimeve. Sa mė tė gjata, aman. Deri nė fund tė botės, pėrtej. Pėrpara vetes kishte udhėtimin e radhės. Nėse jo tė gjatė, atėherė shumė nostalgjik, jashtė ēdo dyshimi. Pas azilit, si i burgosur nė kafaz, kthehet nė vendlindje. Atje ku e njihnin rrugicat, sokakėt. Ku gurėt e kalldrėmit ia njihnin hapin. Atje ku e njihnin dyer dhe dritare shtėpish. Ku e njihnin zogjtė nė fluturim. Pėllumbat nė shesh. Ku e njihte i madh e i vogėl, banor. Do tė shkojė atje, ku gjithkush e gjithherė, di tė lexojė alfabetin e dhimbjes se tij. (Ndėrhyrje: pavarėsisht se pėr ku merrte rrugė, kurrė hap nuk nxirrte, pa prerė thonj, kėmbėsh e duarsh. Pa u spėrkatur me livandė erėmirė. Kurrė nuk merrte rrugė, pa veshur e mbathur petka tė lara, prej thembra kėmbėsh deri nė majė tė kresė! Shpesh bluante me hidhėrim, pse nuk ėshtė e mundur qė edhe kėpucėt tė lahen e tė hekurosen, kur pispillosen si rrospi, pas lustrimit shkėlqyes, njėmend!).
Gjithmonė i pėrmbahej parimit dhe kushtimit, tė mirė dhe origjinal, qė as zhyl e erė trupi, as dhėmbė tė palarė, as tesh trupi, as tė mbathura tė brendshme e tė jashtme, asgjė, ama asgjė, tė mos barteshin prej njė vendi nė vendin tjetėr tė udhėtimit. Prej kėtij caku nė atė cak. Para nisjes gjithmonė pėrsiaste e me vete thoshte: edhe nėse pėrmbyset ky avion, nėse ky tren, i shpejtėsisė se rreptė, del nga shinat, po u pėrplas pėr shkėmbinj ky autobus, nėse prek thellėsinė e errėt tė njė honi, nėse kjo anije gllabėrohet valėsh tė trembura deti, oqeani tė tėrbuar dhe prek thembrėn e Ajsbergut, nėse tė gjitha kėto ndodhin bashkė dhe pėrnjėherėsh, synonte qė trupin ta kishte tė pastėr. Si shpirtin, gjithēka qė kishte!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terra nullius - Roman nga Bajram Sefaj

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 11, 2010 4:54 pm

4

Rrathė, numra, shkallė... Shatra e patra. Ia vlen tė mbėshtetesh!?!
Nuk i ngelnin mė shumė se katėr hapa, katėr metra, katėr rrathė tė skuqur dantesk, pėr tė aterrua! Pėr tė prekur tokėn. Gjatė kėtij udhėtimi, me gropa e hendeqe, nuk kishte arritur tė kapte as rreze drite, as motive me diell, as hare... Megjithatė, i gėzohej, pa masė i gėzohej arritjes. Sepse kjo rrugė e gjatė mijėvjeēare, nė njė drejtim, nuk e shpinte as deri te rrėnjėt e bredhit, mė tė lashtė nė botė, pinus mariana! Nė intimen mė tė fshehur llogariste se atje, nė fund, e priste solemnisht turma e entuziazmuar. Me tufė lulesh e dafinash! Me muzikė e fjalime tė zjarrta. Siē priten udhėtarėt e udhėve tė havasė. Kur nga hapėsirat e pamatura tė gjithėsisė, nga korridoret e mistershme qiellore, kthehen e zbresin nė tokė. Ngadhėnjyes.
I lagur, i mėrdhirė, i strukur dhe i rrahur, nga tė gjitha anėt, s’priste asgjė tė mirė. Pos njė pėrfundimi tė keq, tragjik.
Sa mė shumė qė i afrohej tokės (lexo: realitetit!), aq mė shumė vetėdijesohej. (Episod: Ndreut iu kujtua kallėzimi, kur njė varfanjak flinte nė njė dhomė skamnore, tė ngushtė fare, sa njė kuti shkrepėseje, me gruan dhe shtatė fėmijėt tė imėt, kėrthinj. Mė tė voglit, pesė-gjashtė muajsh, mė sė shumti, seē i ishte tekur njė vaj me cijatje, me dėnesa pambarim. I ati skamnor i avitet djepit dhe i drejtohet fėmijės: vetėdijesohu, biri im, vetėdijesohu! Na kurse nga zhurma!).
Ishte koha qė edhe ai vetė tė vetėdijesohej, mė nė fund. Tė mblidhte mėndtė nė krye dhe situatėn ta vėshtronte drejt nė sy. Me objektivitet maksimal. E njihte mirė, ngase kėtė ndjesi e kishte mė afėr se tė rrahurat e shpejtuara tė zemrės. Rreth asaj peme, nėn hijen e saj, ku duhej tė zbarkonte, nuk kishte dalė kush tjetėr ta priste pos qenve endacakė, me bark tė uritur e tė braktisur, pėrjetėsisht. Qen qė do ta shqyenin filhall. Nė mesin e lukunisė, mund tė gjendej edhe ndonjė qenie njerėzore, e afėrt mė sojin njerėzor zemėrkeq, zemėrzi, qė, nė vend tė gėzimit pėr sukses, i gėzohet pėr mossuksesin dhe pėrfundimin tragjik tė tjetrit.
Sot a nesėr, kur pėrfundimisht, tė zbresė e, me tė dyja kėmbėt, tė prekė tokėn, nė konferencėn e shkurtėr (imagjinare!) pėr masmedia, pėrfaqėsuesve tė shtypit, tė shkruar dhe atij elektronik, kritikėve dhe lexuesve vetė, do t’ua thotė troē: kjo rrugė e vėshtirė, ecte nė dy palė shina paralele. Nė ditėn e Shtatėmbėdhjetė tė muajit tė dytė tė Vitit tė Madh..., dhe deri te faqja, rrafshi iks ipsilon, i kėtij teksti!
Ashtu siē ėshtė jeta vetė, synonte qė edhe teksti t’i dilte i ngjashėm me jetėn. Sa mė i shthurur. I pakrehur. Sa mė i parregullt dhe i palidhje... Ky ishte qėllimi i vetėm i tij. (Episod: tek shėnoi fjalėn shina, Ndreut ndėr mend i piku rasti i vjedhjes sė paturp i shinave tė hekurudhės nė Ferizaj a diku tjetėr nė Kosovė. Mbėrthyer instinkti, gati sa nuk e kolliti mllefin e nuk bėrtiti: a vidhet shteti i porsalindur, bre, o hajdutė tė ligj! Nuk e bėri kėtė. Vetėm bėj me dije, kurse rrėfimin mbi paturpėsinė e vjedhėsve, e la pėr njė rast tjetėr).

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terra nullius - Roman nga Bajram Sefaj

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 11, 2010 4:54 pm

3

Krye beteje, kur qartas shihej se do tė ishte humbėsi i radhės, kishte qitur gjoks, ishte krekosur, si gjelat nė kacafytjet e pėrgjakshme, se i ishte qepur shkrimit tė njė proze intime, urbane, tė re, origjinale, tė pavarur dhe sovrane. Jashtė ēdo formaliteti dhe urdhri, ligji tė koduar. Tė papėrngjashme me asnjė tjetėr. Nuk ėshtė aspak e rastit qė, nė kėtė ecje pupthi, tė ketė kapėrcyer edhe shumė nga ato shtigje dhe tema qė duheshin futur nė ndėrtimin e kėsaj kulle. Kėshtu, duke picėrruar shikimin e mjegulluar mbi faqet e “projektit”, veē sa nuk shkulej gazit, qante, lotonte a kush e di ēfarė dreqi bėnte, kur kujtohej se kishte planifikuar, diku nga fundi, ose krejt nė fund tė odisesė, ta vendoste ceremonialin, plot glamur, tė dasmės sė madhe, gjigante e tejetej dimensionesh. Njė dasmė e tillė tė ndodhte pikėrisht tash. Nė kėtė ditė tė shqetėsuar. Nėn kėtė qiell tė murrmė. Pėr festa, kurrė nuk bėhet vonė. Shohim e bėjmė. Vit pėr vit. Brezat qė vijnė, kėto punėt e festave do t’i bėjnė shpesh, do t’i bėjnė mė mirė!
Pėr festa kurrė nuk bėhet vonė. Kur ka ēfarė tė gėzohet dhe tė festohet.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terra nullius - Roman nga Bajram Sefaj

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 11, 2010 4:54 pm

2

Tashti, kur ishte nė katin e dytė, tė parafundit tė zbritjes, pėr aq, ishte vetėdijesuar. Ishte mbushur mend. Megjithatė, nuk ndiente keqardhje. Duhej kollitur e derdhur nė letėr kjo histori. Nuk ishte Mathusalemė jetėgjatė. Ishte tokėsor dhe vdekatar i ngratė. Me iluzion se ėshtė duke bėrė diēka tė hairit, kishte vdekur shumė pėrpara finalizimit tė tij. (Ndėrhyrje: duke parė me sy e duke peshuar me zemėr dėshtimin e plotė. Si i mbyturi qė kapet pėr shkume, si i habitur endej poshtė e lart, mbi shėnimet, thesarin e tij tė artė qė e kishte grumbulluar, shumė pėrpara se tė niste ndėrtimin e ngrehinės sė pėrhimėt, qė, sipas simptomave, nuk do tė dalė i gjallė. Sillej e lėpihej pas shėnimeve nė margjina, vėrdallė, siē sillėn hienat pas eshtrave tė gjahut tė luanėve. - Punė e madhe, mos dalsha gjallė nga kjo ndėrmarrje, si pėr ngushėllim, i foli Ndreu vetmisė se vet. Vdekja e digjte, e piqte dhe e shkrumbonte tė tėrin, pse i mbyllte portat e kėsaj odiseje, pa i dhėnė pėrgjigje pyetjes, qė e pėrsėriste aq shpesh: pse talenti nuk ėshtė “sėmundje” ngjitėse, sikurse janė flama, gripi, zgjebja...!, bie fjala. Po tė ishte kėshtu, Ndreu ditė pėr ditė do tė shoqėrohej me Paulo Coelho-n, i cili prej disa kohėsh ėshtė shpėrngulur nga vendlindja e tij dhe, ja, tek banon nė brigjet e liqenit Léman, fqinj i drejtpėrdrejtė).
Ishte i vetėdijshėm se kullė prej letre nuk bėhet. Si nė ėndėrr sheh ndėrtuesit, tek vrapojnė anemanė, pėr tė gjetur material tė duhur, sa mė tė mirė e solid, pėr ndėrtimtari sa mė tė qėndrueshme!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terra nullius - Roman nga Bajram Sefaj

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 11, 2010 4:55 pm

26/bis

Kjo ėshtė provė pėrgjigjeje tekstit, tullave tė katit tė njėzetegjashtė nė ngjitje, nė ndėrtim. Nga perspektiva e katit tė fundit, nė fugim drejt humnerės, nė pėrmbytje. Asgjė prej gjėje, asnjė pėrmbushje. Asnjė kompensim. Shumė ujė do te kalojė nėn urė, shumė shekuj do tė pėrmbysen, do tė pėrmbyten e humbin krejt, derisa tė vijė koha kur mund tė thuhet me plot gojėn se letėrsia ka, nė mos tė gjitha, sė paku, njė pjesė nga ato qė, njėherė, u tha se nuk i ka letėrsia jonė. Se i mungojnė. Pavarėsisht se, enumeracioni, lista a regjistri i gjatė, natyrisht, logjikisht, pėrfundon me tri pika. Kjo, mė sė miri dėshmon se sa e gjerė dhe e pafund, sa tė shumta janė gropat, humnerat e mangėsive tė akėcilės letėrsi. Mundi sizifian qė tė numėrohen, qoftė njė pjesė e imėt e tyre, nėnkupton mundin qė njė libėr, sado i vocėrr, tė kompensojė diēka, njė sasi, sado tė vogėl, mangėsish. Tė jepet njė kontribut modest, nė kėtė drejtim. Njė shkrimtar pak, tjetri mė shumė e mė mirė, njė poet pak e njė tjetėr poet mė shumė, mė shumė e mirė, hap pas hapi, pėrditė e mė mirė, nė mėnyrė qė, tė mbyllen birat dhe gropat qė i ka letėrsia jonė, sidomos. Pėr t’u kryer me sukses, kjo punė kolosale e gjigante, lypset kohė e gjatė, mund i madh. Kontributet mund tė jenė tė shumta dhe gjithfare. Veten e vet e konsideronte tė merituar, ngase ishte ndėr tė parėt qė e kishte marrė mėrzinė, mundin dhe, mė nė fund, guximin qė tė evidenconte dhe tė numėronte disa nga tablotė, ndėr mė kryesore, qė i mungojnė letėrsisė sonė, sidomos, e pa tė cilat ngjyra, njė letėrsi nuk meriton emrin letėrsi. Kjo ėshtė njė meritė. Pa koment. A mjafton vetėm kaq. Nuk mjafton. T’i vihet nė fund njė teksti tė gjatė e tė pasurohet letėrsia, sė paku, me njė fustan tė ri simbolik tė begatohet paja e saj, nė shumėngjyrėshin e munguar!
Gjaku i shkrimtarit qė nuk falet.
Sa pėr nismė, duhet kėnaqur edhe me kaq. Sa pėr fillim. Fillim, pa horizonte tė qarta, pa vizione...
(Shtesė: sa u takon synimeve dhe pretendimeve tė Ndreut, qė ky udhėtim tė jetė ndryshe nga tė tjerėt, nuk doli i saktė. As pėr sė afėrmi. Por, si shumė e shumė herė tė tjera, nė jetė, midis tė thėnave dhe tė bėrave, ėshtė njė jaz i madh! Si autor i kėtij dorėshkrimi, boll ka vuajtur. Ēdo hap qė ka ndėrruar, e ka qarė me lot. Me lot e ka larė ēdo gur, dru, cung... Ėshtė mėkatar, kur nuk arrin tė sendėrtojė asgjė nga ato qė i synonte. Toka i qoftė e lehtė!).

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terra nullius - Roman nga Bajram Sefaj

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 11, 2010 4:55 pm

1

Nuk dinte pse, por gjithmonė e kishte magjepsur por edhe frikėsuar gjer nė shtangim, njėkohėsisht, fjala e parė, fjalia e parė nė ēelje tė ēfarėdo teksti.
Fjalė e ēeljes atij i ngjasonte nė krismėn e parė tė pushkės sė parė, kur shėnon nismėn e luftės a tė betejės sė gjatė e tė ashpėr, herė-herė, edhe me pasoja tė mėdha pėr njerėzimin. Gjithmonė, nė heshtjen e ngrysur tė vetmisė, pėrsėriste pyetjen: si ėshtė e mundur, prej nga dhe si ndodh qė iks autori, e nis njė libėr njė mijė faqesh, pikėrisht me atė fjalė, pikėrisht me atė frazė. Pse jo me ndonjė tjetėr, qė ėshtė aty, afėr saj. Pse i bie hise pikėrisht asaj fjale, tė jetė e para. Ēekani i parė. Zilja e parė. Krisma e parė. Prej nga pik, prej nga vjen dhe mbillet pikėrisht aty, ajo fjalė e parė. Nė atė fillim e gjithmonė e kishte brejtur kureshtja, prej nga, si dhe qysh, pikėrisht aty tė pikte, tė vinte dhe tė mbillej (ngulej) fjala e fundit. Ajo qė pėrmbyll rrugėn e gjatė tė ēdo rrėfimi, herė-herė edhe mė mijėra kilometra tė gjatė, libri. Nuk u gjend ndonjė tjetėr fjalė, njė tjetėr moment. Pse, me tė vėrtetė, pse njė shkrim, i shkurtėr apo i gjatė, pėrmbyllet pikėrisht aty, nė atė faqe dhe pikėrisht mė atė fjalė! Si i bie hise tė jetė e mbrama, e fundit.
Pas rrugės sė mundimshme, siē ėshtė lufta pėr liri, pas vuajtjes mijėravjeēare, avitej ēasti tė binte sipari, perdja. Tė vihej pika. Kjo do tė ndodhė shumė shpejt, sa tė shkruhet fjala e fundit. Nė kėtė ēast ai akoma nuk e di cila do tė jetė ajo fjalė. Nuk e di askush. Asnjė autor, vetė. Do ta dijė kur instinktivisht ta shėnojė, as vetė pa pasur haber se ėshtė pėrmbyllėsja.
Siē dėftejnė shumė autorė, pas pėrfundimit tė teksteve tė tyre, pikės pėrfundimtare, festojnė. Ftohin shishet me shampanjė e pije tė tjera. Grishin miq e dashamirė. Tokin gotat e kristalta me dama tė bukura. Me ato qė, herė-herė, janė heroina kryesore, tė pėrshkruara e shtruara, sa gjerė sa gjatė, nė faqet e bardha tė librit. Nė shtratin e librit. Me dredhitė, dhelpėritė, flirtet dhe pabesitė e tyre. Kur janė protagoniste, personazhe kryesore, tė pėrshkruara dhe tė gdhendura mirė. (Episod: njėherė, me njė rast, nė rrugė e sipėr, pėr nė Paris, Ndreu ndalon nė Tiranė. Nė qytetin e adhuruar dhe mė tė bukurin nė botė. Asaj buzėmbrėmjeje pranverore, i telefonon njė mikut tė shtrenjtė, me dėshirė qė tė takoheshin dhe tė pinin bashkė nga njė filxhan kafe. Pa u ulur mirė rreth tryezės sė pikėpjekjes, miku nuk duroi peshėn e gėzimit, qė ia veshte fytyrėn me njė tis drite hyjnore. Telefoni kishte cingėruar pikėrisht nė ēastin kur sapo kishte shėnuar fjalėn e fundit dhe kishte vėnė pikėn pėrfundimtare, nė romanin e tij tė ri!).
Miku shkrimtar, ishte aq i lumtur, saqė gėzimi i gufonte dhe i dilte, jo vetėm mbi kėmishė e xhaketė, por edhe sipėr kostumit. Qėlloi dasmori i parė i asaj feste tė madhe. Tė punės sė kryer me sukses. Tė mbylljes fatlume tė kapakėve tė kutisė se Pandorės. Kutinė e librit tė ri.
Siē shihet, po afron fundi. Ndreu, nuk feston. Dyshon. Ndihet si i shigjetuar pikėpyetjesh e pikėēuditjesh tė mėdha, nga majat e tė cilave seē rrjedhin, jo pyetje, por akuza tė rėnda vrastare.
Ē’ėshtė kjo?
Ēorbė?
Ē’buēkurish i qėllimshėm!
Ē’ēervish!
Ē’papaziani!
Marrėzi ngjyrash!
Ēdo gjė ėshtė e qėllimshme. Ky ishte qėllimi i vetėm i Ndreut. Kėtė, ai do ta pohojė edhe vetė, me tė vetmen njė fjalė dhe do tė arratiset. Do tė zhduket nė drejtim tė pacaktuar. Pėr tė mos u shfaqur kurrė mė.
Kurrė mė!
Mbase do tė marrė shtratin e vdekjes pėr sė gjalli. Nė ndonjė birucė tė errėt, do tė mbajė vesh e tė dėgjojė breshėrinė, rrėmujėn dhe furtunėn e derdhjes mbi tė dhe punėn e tij. Apo ndoshta do tė strehohet nė ndonjė ishull tė vetmuar, tė pazbuluar dhe tė panjohur. Me shpresėn naive se, nė shekullin e ri, do tė shkruajė letėrsi tė re! Atėherė kur nuk do tė jetė mė nė kėtė botė!
Kush e di?

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terra nullius - Roman nga Bajram Sefaj

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 11, 2010 4:56 pm

o

Nuk ishte aspak e rastit, as e papritur qė, kjo rrugė, e gjatė sa rruga e pavarėsisė dhe e sovranitetit, nė hipje dhe zbritje kateve tė imagjinuara, pėrfundon pikėrisht mė shkronjėn O, ose me shifrėn 0 (zero) kur tė dyja, janė tė sheshta dhe kanė formė tė ngjashme, si vagjina, si bira e rrumbullakėt, picigjate e ēfarėdo tjetėr qė provon imagjinata. Enumeracion qė kurrė nuk pėrgjumet. Shkronja O ose numri 0-zero, kanė diēka tė pėrbashkėt. Kanė formėn e pėrafėrt me atė tė vrimės, nga del ēdo qenie e gjallė! (Ndėrhyrje: nuk ke ēare pa e kryer njė punė (detyrim), veē nė hyfsh nga ka dalė! Ėshtė njė kėrcėnim i ashpėr, qė vėshtirė se nė ndonjė gjuhė tjerėt rri aq bukur si nė gjuhėn shqipe, – u kėnaq me kėtė konstatim, vetvetiu!).
Tė ngremė dolli pėr kėtė “fitore”, megjithatė.
Megjithatė!!!
̊̊̊
Bilanci...
Tashti e kėtu, mund tė bėhet bilanci, ēfarėdoqoftė ai. E jo atje, nė faqen e kaluar, diku lartė?. Ku i piku, herėn e parė.
Bilanc negativ, sigurisht. Pa prurje tė konsiderueshme. Pa rendimente tė larta.
As njė pėr qind, nuk ėshtė mbajtur fjala e dhėnė nė fillim: se ky shkrim do tė jetė ndryshe. Asgjė ndryshe. Pos krekosjeve mburravece, karagjoze, besėprera, mund tė thuhet. Narratori shfaqet jo konsekuent. Kur duhej tė ishte parimor. Me grusht nė gojė, si ia thonė fjalės dukagjinēe, pėrqeshen tė moshuarit tek vėrdallisėn kodrave e shkurreve, pėr njė copėz jete mė tepėr e, nė anėn tjetėr, vetė pėr gjithė ditė, dy herė nė ditė, bėn marshim, pėr tė zbatuar kėshillėn e mjekut specialist pėr sėmundjen e sheqerit. Pėrqeshen ata qė mbajnė pampersa e mbėshtillen me shpėrgėnj, ndėrkaq, shurra shurrėn nuk ia pret! Flitet me pezėm kundėr modernistėve, ndėrkaq, grihet, digjet e venitet, veē sa nuk vdes, pėr njė grimė shkrim modern. Koptisje va e pa va, kush e di pse, kundėr kritikėve, kur vetė e ka provuar edhe kėtė. (Gjithmonė duke u fshehur nė hijen e antenės mbresė!). Edhe me guximin, qytetar dhe krijues nuk ishte ne terezi. Kėtė mė sė miri e dėshmon dilema rreth futjes a mosfutjes nė tekst tė episodit qė i ndodhi me njė mikun e tij tė ēmuar. Rrėfeu se ia kishte ngulur mirė e thellė, ia kishte ngulur njė goce tė re e tė shėndetshme. Kush i ka faj mikut qė nė vend se tė kujtojė nguljen e syve tė uritur pėr njomėsi tė njė plakushi, mendja i kishte vajtur tjetėrkund! (Shtim: Ja se ē’rreth dilemash kishte hasur Ndreu i gjorė nė kėtė shtegtim!). Numėrim, numėrim, pa mbarim, i atyre qė i mungojnė letėrsisė sonė, njė konstatim shterp, kur nuk ofrohet asnjė shpėrblim, as pėr be, tė mbyllet njė shteg mungese!
Enumeracioni i mėtejshėm negativ, kėtė bilanc e bėn edhe mė negativ. Pse nuk rrėfehet, bie fjala, sa herė narratori bėri seks ndėrkohė, pavarėsisht nga efektivat dhe rendimentet, sa herė u deh, (pavarėsisht nga diabeti), sa herė bėri dush, sa herė lau fytyrėn dhe pastroi dhėmbėt, sa herė shkoi te berberi, sa herė piu kafe me shokė e miq, sa libra lexoi, sa herė shkoi nė seanca filmi e spektakle muzikore e teatrore, sa herė foli nė telefon, me sa miq e shokė kėmbeu e-mail-e dhe es-em es-a, sa herė u fjalos me miq, e sidomos me gruan, (barometri mė preciz qė e di mė sė miri, kur puna i ēante keq e pa rezultat), pse nuk rrėfehet pėr asnjė udhėtim, nė Paris, bie fjala, “ku preka dhe eca hullive tė plagėve tė mia”, siē tha vetė me tė kthyer. Pse nuk gjet kohė sa tė kthej nė lagjen legjendare tė Parisit, nė Clichy, (me apo pa ditė tė qeta), mė konkretisht pse nuk kishte pi njė kafe nė Caffé Wepler nė, nė mos pėr tė marrėnjė Aperitif, atėherė tė merr informatėn se a ėshtė hala andejpari kurva me emrin “N-Y-S” duke e pritur Henry Miller-in,kur ia shtjerrie xhepin dhe veēse nuk vdiq urie i gjori amerikan nė Paris! Pėr Londren, ku si mizė e ndėrkryer hipi mbi Syrin e saj, pse nuk e foli asnjė fjalė pėr Bukureshtin, pse nuk e tha asnjė fjalė pėr Korēėn dhe mrekullitė e saj, pse nuk mbajti evidencė sa herė u vizitua tė mjeku, sa herė mori insulinė, sa herė kontrolloi sheqerin nė gjak, sa herė lakmoi, sa herė xhelozoi, sa herė mallkoi, sa herė zezoi, sa e sa herė ...
Mos tė shkohet mė larg. Sa mė i gjatė regjistri i mangėsive, aq mė e thellė dhe negative del saldoja e bilancit. Mungesat dhe tė metat e tjera tė kėtij teksti, tė kėsaj proze pa pozė, do t’i qesin nė dritė kritikėt, qė, njėmend dhe sinqerisht, i do aq shumė! Si tė gjithė lexuesit dhe njerėzit e ndershėm tė mbarė botės.

̊̊̊
Edhe njė herė, mbase pėr tė fundmen herė, vizitoi nė njėrėn nga libraritė mė tė preferuara. Qė mė sė shumti e kishte pėr vete, qė ia donte zemra. Njė libėrth, qysh nė shikim tė parė, ai me titull “Un Juif pour l’exemple”, i njėfarė shkrimtari francez, me emrin Jacques Chessex, ia kish blerė kureshtjen. Jo pėrmbajtja, por forma e atij romani miniatural. Huazoi stilolapsin nga librari dhe, me kėnaqėsi e precizitet astronomi, shėnoi dimensionet e tij, siē me elegancė dhe saktėsi maten dėrrasat pėr arkemort. Sa tė mbėrthehet ky tekst brenda kapakėve tė librit, me qetėsi hyjnore mund tė presė vdekjen nė ajėr tė pastėr! (Shtim: Tiktaku i sahatit tashmė ishte pėrtej orės zero!).
̊̊̊
Ndreu, kush ishte, njėmend, Ndreu?
Me pėrjashtim se kishte lindur tė enjten, ditė kur, sipas njė besėtytnie shqiptare, lindin vetėm djem, nuk dihet shumė. Megjithatė, dihet se pėr pak sa nuk e korri dhe katandisi gripa porsinė, pėr tė mos thėnė grip i derrave (Ndėrhyje: ndonėse ėshtė fjala pėr tė njėjtin grip, kjo porsinė, tingėllon disi mė hijshėm, shfaqet mė diskrete dhe mė poetike, sado qė fjala ėshtė pėr njė grip tė poshtėr e tė shėmtuar, deri nė fund!). Merrni pjesė nė mėnyrė sa mė masive nė varrimin e tij, me ē’rast, shkrimtari ynė i njohur, autori i romanit “Vdekja nė ajėr tė pastėr”, Y. Shkreli, do tė lexojė nekrologun, me shumė hollėsi, qė ia kishte kushtuar jetės dhe veprės sė, tashmė, tė ndjerit Ndre, dyzet e ca vjet mė parė! Edhe Ndreu vetė, tashmė nėn shtresa tė trasha dheu, do tė mbajė vesh e tė “dėgjojė” se ē’kishte shėnuar Ymeri nė atė grimė shkrim nekrologu, por edhe ndonjė fjalė tė pjesėmarrėsve tė tjerė nė ceremonial mortor. )As kjo ndėrhyrje e fundit, pėrfundimtare, nė kėtė bashkudhėtim tė gjatė, Ndreut nuk i ngjau nė ide, as tė re as origjinale, nga se, pamėshirshėm, kujton njė tregim brilant, me motiv tė ngjashėm, tė shkrimtarit tė njohur italian, Dino Buzzati!(. (Francė - Kosovė, 2008-2009)botimi u krye nė shtypshkronjėn DRITAPRESS
;prishtinė, korrik 2009

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terra nullius - Roman nga Bajram Sefaj

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 3 e 3 Previous  1, 2, 3

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi