Letra Tregime Dashurie

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

Re: Letra Tregime Dashurie

Mesazh  *Illira* prej Thu Feb 17, 2011 5:10 am

Embelsira e pa fundme, dhurata e ndritshme e jetes sime, qe perveq kesaj, ne tjeter menyre nuk mundem te definoj, rreze e henes, dhurate hyjnore, emocion i embel. Me fal qe kur te them se kjo eshte e pakte, se nganjehere fjalet, edhe pse te kerkuara, por veshtire te deftohen ne mendice dhe ne cdo enderre. Ti me raprezenton shume me shume, dhe dua te te them se te kam ne zemeren e vogel ku gjendesh vetem ti Bukuroshe IME.Te kendshem i shoh syte e tu,e ndjej eren tende te embel,mendoj si te kam prane....Shpirt te falenderoj me gjith forcen e shpirtit qe egziston per mua je shum e shtrenjte per mu jet..Keto fjal dalin nga thellesia e shpirtit tim,sepse eshte ajo qe une mendoj.E nese ndonjehere, ne mbremje gjendesh vetem ne mendimet e tua, mendom, sepse sigurisht ne te njejten kohe do te jem edhe une duke te menduar sepse une te mendoj cdo here! Jeta ime.
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letra Tregime Dashurie

Mesazh  *Illira* prej Thu Feb 17, 2011 5:11 am

Une kisha degjuar nje fjale te urte qe thoshte:"Edhe pse ti je marrezisht i dashuruar dhe gjithcka per ty eshte ai njeri,bota nuk eshte ndalur duke u rrotulluar"-Po,mendoj edhe une,bota nuk eshte ndalur por bota ime nuk sillet me rreth diellit por rreth saj.
Ne mbremje kur shtrihem te flej perpiqem qe te bind veten se gjumi eshte shume i rendesishem,por kam nje problem me zemren:ajo nuk eshte e te njejtit mendim.
Qe aq shume te dua une e kam te qarte,por perse duhet te mos flej kete nuk e kuptoj.Ti je ne syte e mi magjike,sepse vetvetja me duket magji kur ec neper kete parajse ndjenjash te bukura.Cfare do qe te bej ka kuptim dhe eshte e bukur vetem kur mendoj se te kam prane.Po te shihnin boten te gjithe me syte e te dashuruarve sigurisht se kurre nuk do te kishte lufte ne boten tone.Sepse ata qe dashurojne e duan boten te bukur,sepse ata nuk mund te shohin keq...
Une mundohem qe te perkufizoj dashurine qe kam per ty,por me duket se kurre nuk do te mund ta bej nje te tille,sepse asnje fjale nuk eshte me e bukur nga ajo qe ndjej per ty.
Po te me ofronin krejt boten,me beso do te refuzoja sepse nese ate bote nuk do te ishe ti per mua do te ishte nje hic.
Une e falenderoj zotin qe eshte kujtuar per mua atehere kur mendoja se me kane harruar te gjithe,e falenderoj qe ka krijuar dashurine,e falenderoj qe te ka krijuar ty.
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letra Tregime Dashurie

Mesazh  *Illira* prej Thu Feb 17, 2011 5:11 am

Fjalet qe mendoj cdo nate kur mbyll syte jane me mijera dhe te gjithave u buzeqesh vetem nje fytyre ne erresireI!Sepse ti je endrra ime, jeta ime, je arsyeja per te cilen Zoti me dergoi ne toke! hipnotizohem i teri prej teje, i mbyllja syte kur ti dikur me puthje qe mos verbohem nga drita jote dhe merja puthjen prej buzeve te tua mjalte si te ish ushqimi im pas 100 vitesh gjumi!E pra kjo je ti o shpirti im, kjo je ti gjithcka ti perfaqeson!Le te me thone njerezit qe jam i marre, E di, per ty kjo do te ishte pak, sepse ti meriton me shume, madje ti duhej te ishe nje pikture qe un te mundja te te adhuroja pa u trembur se dikush me vezhgon pas shpine!Dashuria ime s'ka kufij, sepse ajo ka vite perjetesia qe eshte larguar prej tyre, ajo ka prekur pafundesite e galaktikave me te pakonceptueshme sepse zemra ime eshte kaq e madhe, ndaj te fut ty te gjithen brenda, zemra ime madje sa nuk cahet prej teje, zemra ime te do ty si nje dhurate e cmuar,Ja kush je ti, ja edhe un, ja kush eshte dashuria qe me lidh pas teje me zinxhire ndjenjash dhe vetemohimi!Le te thone qe jam i cmendur, do i le ta thone prape, gjithmone, sepse un e di qe i tille jam, i cmendur, pas teje i marrosur, sepse ti je frymezimi im, je gjithcka qe kam pasur dhe do te kem brenda trurit!Te dua dhe nuk pyes perse jetohet, sepse e di qe vetem per TY!Te dua!
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letra Tregime Dashurie

Mesazh  *Illira* prej Thu Feb 17, 2011 5:12 am

Shum mu desh te pres t'te shoh te te kem prane , te te ndjeje zemra ime,sot shoh, ndjej, kam prane vee§ hijen tende qe ndjen e iken si nje trup i rregullt, i papercaktuar...
Jam kthyer ne nje bashkeudhetar i shpirtit magjistar nga agimi ne mesnate.... Shiu bie dhe une derdh lot; me tingullin e zerit tim shqiptoj emrin tend dhe ate ndjenje qe me bluan shpirtin "Te dua!"
Ne keto e§aste ndjej nje dridhje te lehte te zemres, nje ndjenje limontie te embel, pasi e§do gje me shfaqet e pafund e mjaft misterioze. Jam futur ne nje bote me endrra ku deshira mungonte e rizgjohet serish. Jane e§astet magjike te endrrave me ty shpirti im, imazhi yt me shfaqet kaq afer saqe per momentin, afrohem te te puth, por puthja mbetet enigme dhe une mbetem i zhgenjyer. Vegimi yt hyn brenda meje per te me kujtuar e§astet e bukura qe kemi kaluar bashke. e‡astet e kronometruara me ore te shkurtera, por ne ato momente kemi jetuar dashurine tone mjaft reale. Sot ato ore i jetojme dhe jetojme vee§se endrrat qe i perkasin. Mes kesaj dashurie marramendese ne endemi te dy mes endrrave tona, dashurojme dhe vuajme dashurine qe ne te dy koha kaq shume na ka mallkuar. Trishtimi dhe melankolia kane zene vend ne zemren time. Shpirti im ka heshtur dhe i heshtur qan. Emrin JANI e ndjen ekzistencen time, a e ndjen e§apitjen e hapave te mi, a e ndjen freskine dhe bukurine e ndjenjave te mia. A i ndjen syte e mi tek depertojne tek te tute. A ka ndonje liqenes shpirti yt ku mund te mblidhen lotet e mi? Jam kthyer ne asgje".
Jetoj rreth asgjese. Ditet iken, thyhet mbi lotet dhe asgjene. Pushoj mbi rrenoja asgjeje. Koha ime po plaket nga kjo asgje. Ky terren i gurshem, i forte nga mosekzistenca jote me ka bere te hesht, me ka tjetersuar si njeri.
Jetoj ditet monotone, te zbrazta, te pakuptimta pa ty. Vetmia ka hyre ne zemren time dhe perpin ditet e mia, ditet qe ikin dhe s'kthehen me prapa. A mos valle me afrojne diten e vdekjes?
Oh, kurre s'do e deshiroja kete, sepse dua ti jetoj pak e§aste me ty nen frymen tende, dashuria ime e vetme. Ne kujtimet e tua une jetoj me shpirtin e vertete, mendoj vee§ lumturine prane teje, tek deshiroj lindjen e agimit te dites se re me puthjen tende mbi buze, sy, trup.Nje lutje i bej zotit, te ndali kohen qe po me shkon pa ty,. 1001 puthje m'bartin ditet e mia dhe su lodhen; 1001 endrra thur pergjumshem per ty shpirti im. 1001 Nete udhetova mes permes dashurise tende e rruga kishte prane liqenin. 1001 vdekje me ndoqen dhe me ndenjen prane si truproje dhe s'me lane te vija tek ti. 1001 heshtje perkedhelen fjalen time dhe se gezuan dot nga ai gjume shekullor.
1001 here me humbe ne enderr dhe te gjeta. 1001 dhimbje m'bart zemra ime ne dite per ty. 1001 puthje, perkedhelje, dashuri me oren qe nis. Pa ty asgje nuk ka kuptim. Jeta ime ka ngelur ne vend. Pa ty gjithe§ka eshte e kote, lumturia nuk ekziston Sybukur
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letra Tregime Dashurie

Mesazh  *Illira* prej Thu Feb 17, 2011 5:13 am

Lumturia me e madhe eshte kur jam me ty,
Oret jan shume te shkurtera kur jemi bashk une dhe ti
ahhh sa te lumtur do te jemi se bashku deri ne perjetesi,
E di qe zoti me te vertet me ka krijuar vetem per ty,
E di qe edhe ti je krijuar per mua sepse me se shumti nga dashurickat e tua ti me do mua,
E tash dashurickat e tua jan te kaluara dhe te harruara se tash me dashuron vetem e vetem mua,
Prandaj te lus:
Mos u largo se vetem ty te kam
Mos me le se vetem e jotja jam
Mos ik se vdes pa ty
Mos me bej te lotoj se do te shtjerrem per ty
Mos me tradhto se nuk e meritoj
Mos me lendo sepse do ta lendosh njeriun qe me gjith zemer te do
Mos e plagos nje zemeres te pa faj dhe shum te dashuruar, Se te denon i madhi zot qe te ke krijuar. MOS LENDONI ZEMERA....
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letra Tregime Dashurie

Mesazh  *Illira* prej Thu Feb 17, 2011 5:14 am

Ate dite vere………
Hyre
ne mendimet e mia dhe ne endrrat e mia...Hyre ne jeten time,si nje
tregim apo nje film i bukur qe mbetet ne kujtese dhe gjithmone ndjen
kenaqesi ta kujtosh???
U dashurova me syte e tu ,me veshtrimin
tend...Nuk flisnim...Syte tone flisnin,ato fjale qe zemra dhe buzet
tona si shprehin dot.Per ore te tera shiheshim , ndonje shikim i
fshehur apo i vjedhur...
U DASHURUAM
Kaq shpejt...njerezit qe na rethonin qeshnin e flisnin ,dhe ne te humbur ne ate bote shikimesh.
...Ndjej mall...
Kur u pame nje shtrengim duarsh , nje puthje e lehte dhe nje kujtim i bukur qe nuk
Do te vdes kurre...?...
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letra Tregime Dashurie

Mesazh  *Illira* prej Thu Feb 17, 2011 5:15 am

Nese e doni dike po ende nuk i keni treguar ateher lexojeni nje pjes te jetes se nje vajaze dhe ne fund do ta kuptoniI gjithė rrėfimi fillon nė kohėn kur unė i kisha 16 vjet.Pėrderisa luaja para shtėpisė, e takova njė djalė. Ai ishte njė lloj djaloshi qė tė ngacmonte dhe tė bėnte tė vrapoje pas tij pėr ta goditur. Pas takimit tonė tė pare, ne vazhduam tė takoheshim nė takimet tona duke lozur me njėri tjetrin. Shpesh unė i tregoja shumė fshehtėsi tė zemrės sime atij. Ai me njė qetėsi hyjnore, me shikonte dhe vetėm dėgjonte se ēka i flas. Nė tė gjeta njeriun tė cilit mund t'i rrėfehesha dhe tė cilit mund t'i tregoja gjithēka. Nė shkollė, unė dhe ai kishim shoqėri tė ndarė, por kur ktheheshim nė shtėpi, bisedonim mbi atė se ēka kishte ndodhur gjatė ditės nė shkollė. Njė ditė unė i tregova se njė djalė qė unė e pėlqeja, mė lėndoi dhe ma theu zemrėn. Ai vetėm mė trimėronte dhe mė tha se ēdo gjė do tė bėhet mire. Mė thoshte fjalė qė ngjallnin shpresė dhe guxim, mė ndihmoi tė kaloj nėpėr atė tmerr. Isha e lumtur qė kisha njė mik tė tillė tė vėrtetė. Dikur kuptova se nė tė vėrtetė kishte diē mė tepėr mes nesh. Unė e pėlqeja atė. Atė mbrėmje mendova pėr kėtė ndjenjė, dhe konstatova se ishte nė pyetje vetėm miqėsia e tij ajo qė mė pėlqente. Gjatė gjithė kohės nė shkollė dhe nė kolegj, ne ishim sė bashku, dhe natyrisht pėrherė mendoja pėr tė si pėr njė mik tė mire. Por dhe e dija se diku thellė nė brendi, ndihesha ndryshe. Natėn e diplomimit, edhe pse kishim data tė veēanta pėr promovim, unė doja qė tė isha me tė. Atė mbrėmje, pasi qė ēdo kush shkoi nė shtėpi, unė shkova nė shtėpinė e tij dhe desha t'i thoja se dėshiroja ta shihja. Atė natė ishte rasti shumė i madhė pėr t'i treguar se ē'ka ndieja. E tėra qė bėra ishte, qėndroja me tė, i shikonim yjet dhe flitnim se ēka do tė bėjė unė dhe ēka do tė bėnė ai mėtej. Ia shikoja sytė dhe e dėgjoja gjersa mė fliste se ēka ishte ėndėrra e tij. Si dėshironte tė martohej dhe si dėshironte tė vendosej nė jetė. Ai mė tha se si dėshironte tė bėhej i pasur dhe i suksesshėm. E tėra qė unė munda tė bėjė ishte, t'ia tregoja ėndrėn time dhe tė lėdhatohesha rreth tij. Shkova nė shtėpi e lėnduar, ngase nuk munda t'i tregoj se si ndihesha. Desha t'i them se e doja, por isha shumė e friksuar dhe e tmerruar nga ai mendim. I lashė ndjenjat le tė rrjedhin dhe i thashė vetes: "Njė ditė do t'i tregoj se si ndihem". Gjat gjithė kohės sė studimeve dėshiroja t'i tregoja, por gjithnjė
dikush ishte me tė. Pas diplomimit ai u punėsua nė New York. Isha e lumtur pėr tė por dhe e pikėlluar qė shkoi larg meje. Isha e pikėlluar edhe pėr atė se nuk i tregova si ndihem. Por s'mundesha tash t'i tregoja kur ai bėhej gati pėr njė punė me perspektiv. E mbajta veten dhe e shikoja derisa hipte nė aeroplan. Pėrderisa e pėrqafova, qava me lotė ngase e dija se kjo do tė jetė ndoshta hera e fundit qė e shoh. Nė shtėpi qava tėrė natėn. Ndjehesha e thyer qė nuk ia tregova se ēka kisha brenda nė zemėr. Nė ndėrkohė u punėsova si sekretareshė dhe punoja si analiste e kompjuterėve. Isha e kėnaqur me atė qė kisha arritur. Njė ditė e morra njė letėr nga postjeri. Ishte ftesė pėr martesė. Ai martohej dhe mė ftonte nė dasėm. Isha e lumtur dhe e pikėlluar nė tė njėjtėn kohė. Tash e dija se kurrė mė nuk do tė jem me tė, dhe se gjithnjė do tė jemi vetėm miq. Muajin tjetėr shkova nė dasmėn e tij. Ishte dasėm madhėshtore. E takova nusen dhe poashtu bisedova edhe me tė. Por ja qė u dashurova edhe njėherė nė tė! Mundohesha tė bėhesha e lumtur, tentoja tė argėtohesha, por mė vrante diēka pėrbrenda kur shikoja se si ai ishte aq i lumtur, e unė vetėm shtiresha se jam e lumtur ndėrsa pėrbrenda binte shi i lotėve. U largova nga New Yorku dhe ky veprim qė bėra ishte i drejtė. Nuk doja t'ia prishja lumturinė. Para se tė hipja nė aeroplan, ai erdhi pėr t'u
pėrshėndetur, dhe mė tha se ishte shumė i lumtur qė mė kishte takuar. U ktheva nė shtėpi dhe pėrpiqesha tė harroj gjithēka. Jeta duhej vazhduar. Vitet kalonin dhe ne i shkruanin njėri tjetrit, kohė pas kohe. Mė shkruante se si i mungonin ēastet kur bisedonim sė bashku... Pėr njė kohė u ndėrprenė letrat e
tija. Nuk mė shkruante mė. Nuk pėrgjigjej. Brengosesha se pse nuk mė shkruan tash e njė kohė. Unė i shkrova gjashtė letra. Dhe pasi qė gjithēka filloi tė mė duket e pashpresė dhe pikėlluese nė jetėn time, e morra njė porosi qė thoshte. "Mė tako nė vendin tone ku mė parė bisedonim sė bashku". Shkova dhe atė e pash atje. Isha e lumtur qė e takoj, por ai ishte me zemėr tė thyer dhe i pikėlluar pėrbrenda. Mė pas mė tregoi pėr shkurorėzimin dhe arsyen pse nuk mė kishte shkruar pėr njė kohė. Filloi tė qante aq sa nuk mund tė qante mė. Mė nė fund u kthyem nė shtėpi dhe biseduam dhe qeshėm duke i pėrkujtuar kohėrat e vjetra. Dhe nė gjithė kėtė bisedė, nuk munda ti them se ēka ndjeja pėr tė. Ditėt e ardhme, ai argėtohej dhe e harroi shkurorėzimin e tij. Sėrish u dashurova nė tė. Dhe erdhi koha qė ai tė kthehej. E urreja kohėn kur ai largohej. Shkova ta takoj dhe qaja. Por ai mė premtoi se do t'mė takoj sa here qė tė ketė pushim. Kėshtu gjithnjė argėtoheshim kur takoheshim gjat pushimeve. Por njė ditė qė e prisja nuk u lajmėrua ashtu si mė premtoi. Mendova se ndoshta ėshtė i zėnė. Ditėt u shndruan nė muaj dhe thjesht harrova nė kėtė qė duhej tė takoheshim. Dhe njė ditė cingėroi telefoni. Ishte njė avokat nga New Yorku. Avokati mė thas e ai kishte vdekur nė njė aksident trafiku drejt aeroportit, dhe se kishte kaluar njė kohė gjersa gjithēka u vendos nė vendin e vet. Mbeta e shokuar. M'u thye zemra! Tash e dija se pse ai nuk erdhi atė ditė. Qava gjithė natėn. E pyesja veten. "Pse kjo i ndodhi njė djali siē ishte ai?" I mblodha gjėrat dhe shkova nė New York pėr tė qenė e pranishme kur lexohet dėshira e tij. Natyrisht, gjėrat e tij iu dhanė familjes, ish gruas sė tij. Mė nė fund sėrish e takova nusėn e tij. Ajo mė sqaronte se pa marr parasysh ēka kishte tentuar t'i bėjė pėr t'ia plotėsuar dėshirėn, ai gjithnjė kishte qenė i palumtur. Vazhdimisht kishte provuar ajo, por asgjė nuk e kishte bėrė tė lumtur atė. Dhe dėshira e tij u lexua, dhe e vetmja qė ma dhanė mua ishte ditari i tij. Nuk dija se ēka tė mendoja. Qava. Pse ma dhanė mua? Ishte ditari i jetės sė tij. Dhe u ktheva mbrapa nė Kaliforni. Fillova ta lexoj ditarin. Ditari fillonte nė ditėn kur ne u takuam sė pari. Lexova derisa fillova tė qaja me tė madhe. Ditari mė thoshte se ai ishte dashuruar nė mua atė ditė kur mua mė ishte thyer zemra nga tjetri. Por qė ai ishte tejet i frikėsuar pėr tė mė treguar se ēka ndjente. Pėr kėtė ai ishte aq i qetė dhe dėshironte vetėm tė mė dėgjonte. Ditari mė tregoi sė nė sa mėnyra ai kishte patur dėshirė tė mė tregoj pėr dashurinė e tij, por ishte frikuar tė thoshte ēkadoqoftė lidhur me atė ndjenjė. Ditari mė tregonte se sa i lumtur ishte ai ditėn e martesės kur mė kishte pare pranė duke luajtur nė dasmėn e tij. Ai kishte imagjinuar dasmėn tone! Nė ditar shkruante arsyet pse ishte gjithnjė i palumtur derisa nuk gjeti zgjidhje tjetėr pos tė ndahej nga gruaja. Ditari mė tregoi se pjesa mė e mire e jetės sė tij ishte gjersa i lexonte letrat e mia nga disa here. Mė nė fund, ditari pėrfundon kur ai kishte shkruar. "Sot do t'i them se e dua". Ishte dita kur ishte nisur tė mė takoj dhe vdiq nė aksident. Dita kur duhej qė unė mė nė fund tė kuptoj se ēka kishte nė zemrėn e tij.

Nėse e doni dike, mos pritni tė nesėrmen t'ia tregoni dashurinė
tuaj. Ndoshta dita e nesėrme kurrė mė nuk do tė vjen.. Andaj thuajani tani.
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letra Tregime Dashurie

Mesazh  *Illira* prej Thu Feb 17, 2011 5:16 am

Tė dua sepse mė pėlqen, Tė dashuroj sepse mė dashuron, Tė puthi sepse mė lejon, Tė kujtoj sepse nė zemėr mė qėndron. Tė dua mė shumė se gjithėēka, Edhe mė shumė se vetvetėn, Me shikimin e parė, Mė ke hyrė nė zemėr.Tė dua ashtu si je, Pa qenė e maskeruar, Mė pėlqen aroma jote, Qė e ndiej kur mė qėndron pran....
Vuajtje dhe merzi, lot e vetem lot , e kujtoj e dashur, ndarjen sikur sot, e kujtoj ate dite, diten e veshtire, kur me thae zemer, mua Lamtumire, kur ne syte e mi, loti te me pikoj, dije se ne zemren tende, me nuk ekzistoj, ne qastin e fundit, kur vdekja ka ardhe, do te pres e dashur me fustan te bardhe, nese une per ty , ne rini e dhash jeten, do te me mbetet mbrese, qe se kuptova te verteten.
Do te dua shume edhe ne ate bote, sdo te jem i lumtur por do te qaj me lote, do te vuaj me zemer edhe ne ahiret, se bota tjeter te gjitheve do na pret, nese e kupton nje dite vuajtjen qe kisha per ty, do te kuptosh se te kam dashur dhe te dua perseri, te dua te thash nga zemra askush te mos na ndaje...
Tani pa ty une mbeta, me lot ne sy te qaje dhe zemren ta dhurova per ty nuk mu dhimb fare sepse te deshta shum , se ishe nje femer Qe une U'hamenda Fare per ty. Per ty jetova zemren ne zjarr e hodha, por ti me ike pa meshire, duke te kerkuar kurr nuk u lodha, nje lot per ty me mbeti ne zemren time kujtim, per ty shpirti me treti
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letra Tregime Dashurie

Mesazh  *Illira* prej Thu Feb 17, 2011 5:16 am

Mos me lesho kurre nga duart.....
me shtrengo shpirtin fort,
mos i hiq krahet nga une se me ty do te fluturoj
Te fluturojme te dy si zogj mergimtare e ere e fortune ne krahe te dy ti ndajme...
Ti cajme qiejt larg ashtu me shtrengime shpirtrash pertej nje perendimi blu. te verdhe e te kuq
... pa prekur asnje limit qe do te ngjise mbi shpatullen tone.
Dhe nese fluturon pa mua ndonjehere zogu im, mos harro se krahet ti kam keputur kur dhe ti nuk do ta dish....
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letra Tregime Dashurie

Mesazh  *Illira* prej Thu Feb 17, 2011 5:17 am

TE DUA Tek ti gjeta fjalen dashuri,tek ti gjeta fjalen jete,tek ti gjeta fjalen vdekje duke jetuar.Aq shume te dua saqe nuk di as qka te shkruaj veq se te uroj fat me tjetren.Edhe pse i takon tjetres,zemra te do ty,zemra nuk mundet tet harroj,zemra te do edhe nje here me shume,ti je jeta ime,ti je endrra ime.Me mungon aq shume saqe kur te kujtoj me rrjedhin lot nga brendesia e shpirtit e keta lot i luten Zotit qe te kem edhe nje her afer vehtes te ndegjoj tingujt e zemres tende qe dikur ndegjoja dhe po ata tinguj me than ti nuk do te jesh e imja dhe po ai tingull eshte ende ne veshet e mi ku kjo zhurm e lehte e tingujve te zemres tende me lendoi aq shume mirpo me beri qe te mos harroj,qe gjithnje te jesh ne mendjen dhe shpirtin tim,te jesh gjithmon ne shkrimet e mia,te jesh gjithmon pran buzeve te mia.Syt e tu shkelqejn para meje ne kujtime,buza jote me flet embel ne endrrat e mia,trupi yt me ngroh leht ne lotet e mia te pafund qe derdhen per ty.Kur bie terri qdo nate kerkoj nga Zoti te jem me ty edhe nje here edhe pse nuk do te jesh i imi,mirpo deshira e flakt te jem me ty me ben te duroj edhe ate vetem e vetem qe tet kem para syve te mi edhe nje here,tet shijoj buzet e tua te embla vetem edhe nje here e ateher edhe po te vdes do vdisja me shijen tende,me ngrohtesine e buzeve tua,fyrmen tende dhe tingullin e fundit te zemres tende qe ndegjoj un duke me then me fal,e dija qe me doje e une duke te then te pres ne boten tjeter me krahe hapur dhe me nje flet te perlotur qe shkruan TE DUA,ame takon tashme mua
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letra Tregime Dashurie

Mesazh  *Illira* prej Thu Feb 17, 2011 5:17 am

Dite vjeshte......

Nje rruge e shkrete....
shume gjethe te vyshkura shtruar
si nje qilim vjeshtor plot trishtim
nje ere e thate me perplaset fytyres
shume ftohtesi me sjell
Ne kete dite Tetori dicka ndodhi...
Se ndjej egersine e natyres pasi..
skutat e shpirtit tim jane ndezur
si vullkane te shumte, ku llava
si nje lum i marre merr cdo ndjenje
qe del perpara. Eeshte egersia, krenariae thyer
humbja dhe se fudni dashuria e lenduar. Pse duhet te
ndodhte, Pse?
Eshte pyetja qe me persekuton
qe nga momenti qe morra ate telefonate
e cila shkundi pemen e dahsurise sime te paster,
ku cdo frute ra pa jete ne tokene copetuar
nga korrupsioni imoral.
Ai ze me kumbon akoma, me ndjek me sy hapur, ne
enderr, kudo.
Ai njeriu qe i dhurova zemren time shpirtin tim,
kohen time, me theu ne bese. Mbylli me force librin
e dashurise sone pa pyetur, pa pandehur dhe gervishi
cdo kapitull te saj. Pse, pse , pse me kumbon si nje refren i forte Rocku qe kalon cdo limit me nje shpejtesi sketerre.
Dritherimat e trupit akoma i ndjej, qenien time
te shtypur ne nje imazh bardhe e zi e shoh,
kur ajo lajmeroi ne telefon, "I'm pissed at you!! Dont talk to him anymore!!!. Ishte sikur melodia e jetes sime u shkeput dhe cdo tingull ndaloi, qetesia therese nxiste me shume rrahjet e zemres qe po dilte nga kraharori si nje kal i terbuar, deshte lirine, hapesiren per te jetuar por ishte vone. Cdo gje u erresua, degjova zerin tim qe morri komande dhe mesazhin qe perpunoi, "Ypu deal with him as for me i am done with him long time ago!" Dhe mbyllja e receptorit me pas si nje akt i pakontrollueshem. Spyeta kush ishte, perse ma bente mua kete gjest por ishte nje femer e irrituar , e ere ne moshe, ndoshta adoleshente qe deshte te pronezonte dike qe une ejetoja dhe me perkiste mua per nje kohe te gjate.
Euforia u shnderruar ne dhimbje, lot pa fund qe merrnin me rrjedhen etyre gishterinjt e mi te ftohte nga era e cmendur kembet me conin ne drejtim te paditur, e rrisnin ritmin e tyre si ne nje gare ku trofeu do te ishte shkaterrimi.
Por une eksiha marr goditjen tashmeajo cngelej ishte perfundimi im. Sdija cte beja, imazhet e momenteve te kaluara bashke me shkonin si nje film pa muzike, pa ndjenje, lotet u zevendesuan nga nje ngurtesim, perqendrimi ne nje vend te caktuar dhe e vecuar nga cdo gje e gjalle rreth meje. Mneodja se telefoni do binte, do degjoja zerin e tij por intuita me kishte genjyer kesaj here, prisja buze krevatit si nje femij qe pret gjoksin e nenes te ushqehet por asgje........ qetesia varr me tmerronte, me ritkhente ngjarjen e asaj dite. Mendja me punonte si nje formular shkencor duke kerkuar pergjigje, Pse ma beri keshtu? Cte kisha bere valle? Pyetje te pafundme qe me fusnin ne nje vorbull te pafund konfuzioni,une isha vetem, e dermuar, e lenduar por mbi te gjitha e thyer ne krenari. Mu thye ajo gje qe askush sarrinte ta prekte, ma burgosi, gozhdoi si nje krisht, e vari e dogji si nje Zhan Dark.

E doja? Jo, nese e doja sdo ta lija te lire. E adhuroja? Jo te gjithe qenien e tij mbase natyren e qeshur. Kisha nevoje per te? Po, ai erdhi atehere kur une dnjeja boshllek, desha nje fare ngrohtesie. Por cte jete valle qe me lidh me kete qenie kaq mizore, Ah po, raporti qe ndertuam qeshjet , lotet.
Serish jam vetem, e plagosur, carmatosur nga cdo imunitet social, shpirteror , shendetsor. me neveritet fjala "buke", me neveritet akti "te qesh", e urrej te ndjerit "gjume", kam dal nga cdo faze njerezoredhe kam krijuar nje "guacke mbrojtese" qe eshte larg njerezve, jetes, eshte brenda dhe vetem brenda dhimbjes sime.
Kane kaluar 4 dite, zeri i tij akoma ska trokitur ne veshet e mi, tani cdo shprese po tretet, ai sdo marr kushedi nga eshte duke ecur, qeshur, folur, me ke? Ajo qe vret me shume eshte serish. Pse ma shperbleu keshtu, pse theu ate gje te shtrenjte te jetes sime. I dhurova shume kehsilla, ngrohtesi, vend ku te qante hallet dhe vjen nje dite si per ironi te fatit e ben zemren gure, me hedh tutje si nje leter pa vlere. Me kujtohet nata e fundit me te, thote te dua te dua pa rreshtur duke kafshuar puthjen time ne marrezine e pijes dhe e besoj me shume se cdo here tjeter por ploti i kesaj historie mbyllet, sperfundon si nje film Holliwoodian, happily ever after, por nje telefonate e shnderron nje lidhje kaq te bukur me shpejtesine e drites ne nje te shkuar. Ajo e shkuar akoma me ndjek pas si nje fantazme qe sgjen qetesi, duke me torturar ne lengimin tim dhe smund ta ngushelloj, nje perqafim ti afroj , se ajo jam une.
Jtea vazhdon dhe oret kalojne, dhe e di se rete do shkojne nje dite dhe dielli do ndricoj serish, por tek tuk ndonje pike shiu ne ajer do lag faqen time e do me sjell dhimbjen e nje dite vjeshte. Diten kur mu thye krenaria e bashke me te besimi tek njeriu....

Te duash eshte te vuash, por ska gje me te bukur sesa vuajtja per dashurine e paster e te sinqerte.......
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letra Tregime Dashurie

Mesazh  *Illira* prej Thu Feb 17, 2011 5:18 am

PSE

Pse flasin per mua gjerat qe nuk jan
Pse ti beson ne diqka qe nuk egziston
Pse ne dashuron tin pat aq shum armiq
Pse aq fjal qe nuk qojn askund hiq
Pse shum nervoz pa arsy
Pse nuki lejom fjelt te rrjedhin pa rendesi per ne te dy
Pse te mos jemi te lumtur si deri tani
Pse se kupton se puthjet qe ti dhuroj ty nuk jan aktrim
Pse se kupton se dashuria ime per ty zgjat deri ne amshim
Pse se kupton se je gjithqka per mua
Pse se kupton se me se shumti ne ket bot ty te dua
Pse ta dua dike tjeter kur edhe jeten time e jap per ty
Pse te me puth dikush tjeter kur puthja jote me qmend
Pse te me ledhatoj dikush tjetr kur ne ledhatimet e tua harroj gjithqka
Pse te jem e dikujt tjetr kur zemera dhe gjithqka e imja ty te takon
Shprsoj qe me kto fjal do ta kuptosh
se vetem ti per mua egziston
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letra Tregime Dashurie

Mesazh  *Illira* prej Thu Feb 17, 2011 5:18 am

Njė Ēast Malli...

Sa shumė mallė.. sa dėshpėrim....sa vuajtje.. sa shumė dashuri ndjej pėr ty sonte.. nė kėtė natė i dashuri im... Sonte ėndėrrat dhe kujtimet pėr ty i kam kėtu grumbulluar nė shpirtin tim nė zemrėn time tė pėrlotur. Mė beso ndihem e vetme nė kėtė botė tė madhe e humbur si njė e huaj, ku nė errėsirėn e harruar dhe e hidhur nė njė qoshe pa skaj.Mes ėndrrash qė dikur i pata, qė jeta m'i ka afruar njėherė kur isha me ty, e ndjej vetėn tė dėshiruar pėr pak ēaste, e pėr pak ngrotėsi, e pėr shumė dashuri, tani nė zemrėn time mbretėron acari qė mė ngriu zemrėn, e bėri akullė!

Sonte shoh njė dorė qė s'mė bindet, shoh dy sy qė tė kėrkojnė, i dashuri im dhe ndjej njė zemėr qė ndoshta s'mė pėrket mua, ndjej dashuri qė mė pėrbin krejt trupin dhe pastaj shpirtin, mendimin, gjakun, nervat dhe ēdo qelizė tė qenies time. Ti ndoshta imagjinon ēdo tė thotė tė duash dikend nė heshtje, nė kėtė largėsi tė mallkuar, tė mendosh dhe tė kalosh ditėt pėrgjysėm.


Tė jetosh ēdo ēast kur njė pjesė e qenies tėnde jeton larg dhe aq mė keqė kur e di qė s'tė pėrket aspak. E ē'rėndėsi ka pėr mua, veē ekzistencės tėnde. Vetėm njėherė tė jem me ty tė qėndroja njė minutė, atėherė e kisha lutur Zotin qė tė vjenė dhe le tė mė merr nė atė botėn tjetėr, sepse asaj bote i takoj pa ty !!!

Eh, sa e sa orė e ditė mė ikin duke tė menduar ty, netėve pėrpilitem dhe ndjej shtėrngimin nė zemėr, lotėt mė rrjedhin pa pushim deri sa bien rrezet e diellit mbi dritaret e dhomės sime, atėherė lotėt teren nga ngrohtėsia e rrezeve mbi fytyrėn time. Fytyra jote trazon ēdo gjė nė shpirtin tim, mė ngacmon fantazinė.

Ngado qė po i hedhi sytė mė duket se tė shoh, shoh atė buzėqeshjen tėnde magjepėse ato buzė tė ėmbla, ata sy tė shkruar. Ngado qė e hedh dorėn tė parfytyroj se tė prek. I prek ato flokė tua, atė trup tė bukur mendoj se jam e ulur mbi prehėrin tėnd dhe ngadalė mė perkėdhelė...

Vallė ē'ti bėj tani shpirtit qė tė do pranė dhe s'tė ka... Ohhh... ZOT SI NUK ERDHE TĖ MA MARRĖSH KĖTĖ SHPIRT QĖ TĖ MOS VUAJ MĖ? Ē'ti bėj zemrės qė brenda saj qėndron vetėm ti? Ti qė je e vetmja rrėnjė e mbijetesės sė saj! Ē'ti bėj syve qė ndjejnė mallė e duan tė tė shohin dhe derdhin vetėm lotė pa ndalė!

Ē'ti bėj vetes sime qė ėshtė dashuruar marrėzisht pas teje? Jam unė qė tė thėrras me zė te shurdhėr dhe vuaj brenda vetės kėtė dashuri. TĖ DUA me shpirt.

E dashuruar si sot do tė mbetem pas teje pėrgjithmonė. Dhe nėse kam lėnė diēka tek ti, njė ndjenjė tė vogėl dashurie apo rrespekti, tė lutem mbroje, mos e fshij nga kujtesa jote! Unė do tė dua deri nė pėrjetėsi vetėm ty dhe kėtė fjalė do e mbylli brenda nė shpirtin tim dhe kurrė s'do ta tradhėtoj veten time. Nėsė do tė mė marrė malli pėr ty do ta gjej, ta shuaj nė skutat e kujtimeve tė mia qė i ruaj tė pastra. Ty, pėr ty dhe vetėm ty....!!!
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letra Tregime Dashurie

Mesazh  *Illira* prej Thu Feb 17, 2011 5:19 am

DUA

Jam e vetmuar por se di cka te bej.
Jam e lodhur e se di nga cka
Ndjej dhembje e se di pse.
Dua te harroj por se di si.
Dua te kerkoj por se di ku.
Dua te jetoj po se di per ke.
Dua te largohem,te ik po se di ku te shkoj.
Dua te te urrej por zemra sme lejon.
Dua te shoh por se di ku je.
Dua per ty te luftoj por se di forcen ku ta gjej.
Dua te enderroj por skam kohe per gjum.
Dua te them te dua se di pse heshte.
Dua te puth por se di pse kam frike.
Dua lotet e vuajtjes,dua te me behen
Lot gezimi por si duket ne jeten time
Do te mbretroj vetem hidherimi
Se njeriu qe e desha dhe e dua kurr sdo t’jet i imi.
Do te doja te mos dashuroja me ty
Do te doja te thoja lamtumir.
Do te doja qe shpirti me mos t’kerkoj ty.
Do te doja qe ne kete qytet mos te takoj ty.
Por jo kete smundem t’a bej
Edhe pse nuk do jem me ty une
Dua te te dua vetem ty.
e shkruar nga Loca
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letra Tregime Dashurie

Mesazh  *Illira* prej Thu Feb 17, 2011 5:19 am

Fjalėt nuk mjaftojnė, pėr atė qė vėrtet mungon. Nuk di, thonė se me kohėn kalojnė edhe kujtimet, por jo, ato shtohen dhe disi nuk mė lėnė tė qetė. Kam dashur dhe kam luftuar tė t’harroj, por jo nuk ndodhi ashtu siq desha une. Vite tė tėra mė vie nė ėndėrr m’u atėherė kur mendoja se vėrtet je zhduk nga jeta ime, mė shqetėsojė dhe mė nervozojė, por me kalimin e kohes ardhjet tua nė ėndrrat e mia janė shpeshtuar dhe mė shkaktojnė dhimbje dhe mė bėjnė tė ndjehem E humbur.
Pse????
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letra Tregime Dashurie

Mesazh  *Illira* prej Thu Feb 17, 2011 5:21 am

As e imja, as e tija...!
Njė histori e bukur por me njė pėrfundim tė hidhur

Jam T. lindur nė njė qytet tė zonės sė veriut. Kur isha 8 muajsh familja ime zbriti nė durrės se babi kishte punėn nė kėtė qytet. Nė mbarim tė shkollės 8-vjeēare mora rrugėt e kurbetit. Isha vetėm 14 vjeē kur mbėrrita nė greqi. Nė kurbet mėsova shumė gjėra nga jeta. U bėra njė njeri qė gėzoja rrespekt, kjo falė prindėrve qė mė dhanė kulturė, por edhe falė vetes, pasi i vura nė praktikė ato qė prindėrit mė mėsuan.

Megjithatė njė sėmundje qė e ka emrin °° Dashuri °° ma ka bėrė zemrėn copė-copė. Nė vitin 2005, me datė 25 qershorė, isha nė Tiranė dhe po pija kafenė te lokali im i preferuar. Nė atė kohė mė morėn nė telefon dhe mė njoh=ftuan qė dy miqtė e mi kishin bėrė aksident me makinė dhe mė thanė se ishin nė spital.

Gjatė rrugės pėr nė spital, fillova tė njoftoja gjithė miqtė pėr kėtė qė kishte ndodhur. Disa numrave qė nuk i kisha nė celolar i rashė pėrmendėsh. Ndėr tė tjera i rashė dhe njė numri qė mendoja se ishte i njė mikut timė, por nga ana tjetėr nuk po pėrgjigjej njeri. kur mbėrrita nė spital, doktorrėt mė thanė qė njėrin do ta dėrgonin nė Tiranė, ndėrsa tjetri ishte jashtė rrezikut pėr jetėn. U qetėsova disi dhe po pija njė kafe, kur mė erdhi njė zile.

E mora dhe mu pėrgjigjė njė zė femre, e cila mė pyeti se kush isha.
- Kush je ti qė mė bėn zile.. - i thashė unė.
- Nė fakt ai qė mė ka bėrė zile je ti, - u pėrgjigjė ajo.

I thashė qė nuk kisha nerva pėr shaka dhe i tregova se ēmė kishte ndodhur. Ajo mė tha qė unė i kisha rėnė telefonin tė saj. I kėrkova falje qė e kisha shqetėsuar dhe i shpjegova qė numrit duhet ti kisha rėnė nga nxitimi. E mbyllėm bisedėn, por diēka mė rrahu fortė nė zemėr. Pas dy orėsh e mora sėrisht nė telefon. Folėm gjatė saqė kur pashė orėn ishte 2 e gjysėm e natės. Rashė nė gjumė.

Kue u zgjova e pashė nė sms: °° Mirmėngjesi! Tė urojė njė ditė tė mbarė. Mė ke pėlqyer nga e folura, por mos u trego kaq i hapur °°

Kėshtu kalonin ditėt. Mbas pak kohėsh ajo erdhi me shkollė nė Tiranė. U takuam. Unė i shpreha dashurinė. Ajo qante dhe mė thoshte: °° T. ti je shumė mė lart se unė °°. Ajo ishte 22 vjeēe dhe vazhdonte shkollėn pėr mjekėsi dhe nė tė njėjtėn kohė punonte nė Tiranė jashtė orarit tė mėsimeve. Njė vėlla e kishte nė burg, babi i njihte vetėm shihsen e alkolit.

Unė e doja dhe u ktheva nė ėngjėll mbrojtės pėr tė. I kėrkova tė shikonte shkollėn se pėr tė tjerat mė kishte mua. Unė ikja dhe vija shpesh pėr Greqi, por flisnim shumė nė telefon. Shkurt fare fillova tė jetoja pėr tė. Nė mars tė 2007-s mė mori nė telefon dhe mė tha se duhej ta harroja.

Po qante. Fola dhe mė tha lamtumirė. Mbylli telefonin. Pas shumė pėrpjekjesh fola me shoqen e sajė. Ajo po qante. E pyeta ku ishte, por mė tha se ajo ishte nė spital pasi kishte tentuar tė vriste veten. Mė ra telefoni nė tokė. U nisa menjėherė pėr nė spital. Kur po afrohesha te dera e dhomės sė sajė, dėgjova nėnėn e sajė qė bėrtiste me tė madhe °° Ma mori nė qafė vajzėn, ma fejoi pa dėshirėn e sajė, i shkatėrroi jetėn, qė Zoti ia marrtė shpirtin °°

Nuk ju besova veshėve dhe pėr njė ēastė thashė se mė pushoi zemra. Mė ranė lulet nė tokė dhe kavanozi u thye. Ata qė ishin aty kthyen kokėn. Aty gjendej dhe shoqa e sajė e cila erdhi pranė dhe mė tha: °° Mė vjen keq por nuk mund tia tregoja tė vėrtetėn °°

U futa nė dhomė, u afrova te shtrati dhe iu ula nė gjunjė te koka. Ajo ngriti dorėn dhe mė tha °° Mė Fa, por nuk meritoj tė jetoj se jetėn time e mbylli babi °° I vura dorėn nė buzė qė mos tė fliste, vetėm qaja me lotė. Dhoma kishte dhe njerėz tė tjerė. Ra heshtja. Kur u dėgjua zėri i shoqes sė sajė qė thoshte °° Po i vjen babi me atė tė mallkuarin °°

Unė bėra dy hapa mė tutje. Ato hynė brėnda dhe shkuan tek ajo. Babi i vetė i vuri dorėn tek koka, e puthi dhe i dėlėn lotė. Ndėrsa i fejuari i tha °° O shpirtė, tė kaluara dhe tė shkuara, tė harruara °° Uli kokėn ta puthte, por ajo e largoi kokėn.

- Tė lutem largohu, - i tha ajo, - po mė vjen pėr tė vjellė nga era e alkolit dhe cigares.
Ai pa pikė turpi qeshi dhe tha: °° Shpirtė, cigarja dhe pijet pėr burrat janė °°

Mua po mė sillej dynjaja vėrdadhė, sidomos kur dėgjova fjalėt qė ajo i tha.
- Po ta them publikisht me trupė mė bėre tėnden, por me zemėr kurrė sdo tė jemė e jotja.

Aty mė luajti mėndja. I fola atij dhe i shashė qė tė mbante qetėsi se kishte njerėz tė tjerė tė sėmurė aty.
- Kush je ti? - Pyeti me fodullėk.

Mu sos durimi dhe nuk e di se ēfarė kam bėrė nė trupin e atij njeriu. Vetėm mė kujtohen njerzit qė mė thoshin ta lėshoja. E lėshova dhe ika tė laja duar se i kisha me gjakė. Kur po dilja nga banjot pashė dy policė. Mė morėn dhe mė dėrguar te rajoni numėr 3. Falė miqėsisė ia hodha, dola qė atė natė.

Vajta nė lokal, bleva alkol, u ula nė banak dhe nisa tė dėgjoja disa kėngė greke. Pija dhe qaja. Kėshtu i kaloja netė tė tėra. Alkoli, cigarja dhe muzika mė bėnin shoqėri. Dilja natėn nganjėherė nė breg tė detit dhe bėrtisja me tė madhe °° Pėrse o Zot mė zgjodhe mua °°

Me kalimin e ditėve ajo filloi tė mė shkruante sms, mė merrte nė celular, por nuk ma bėnte zemra ta hapja. Mė uronte qė tė vazhdoja jetėn dhe ta falja. Po ē'ta falja? Ajo kishte qenė e fejuar katėr ditė dhe kishte dalė me tė. Kishte bėrė dashuri me tė dhe ngaqė si bėnte zemra tė mė tregonte mua, deshi ta mbyllte jetėn e sajė.

Unė u ktheva nė Greqi dhe falė shokėve dhe familjes sime u largova nga ajo rrugė ku isha futur. Pak nga pak iu ktheva jetės sė qetė. Ajo tani ka njė djalė i cili ka emrin timė. Ėshtė ndarė me burrin dhe jeton jetėn e sajė e qetė. Publikisht i themė: °° Jeto se edhe unė do tė jetoj. Zoti na ndau, por kemi njė tė mirė qė nuk e mallkojmė njėri-tjetrin. Gjithmonė Zoti qoftė me ty! °°
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letra Tregime Dashurie

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi