Hektor Koēiu

Faqja 4 e 4 Previous  1, 2, 3, 4

Shko poshtė

Hektor Koēiu

Mesazh  Hektor Koēiu prej Mon Nov 21, 2011 4:48 pm

Sikur?!!

Vitet, qe kam kaluar,
sikur, te mi vendosje mbi tavoline,
duke me thene: "Merr sa te duash!"
Do zgjidhja vetem disa ore,
te me rinin para syve te mij,
ato qe akoma, si kam haruar!
avatar
Hektor Koēiu
Antar i/e re
Antar i/e re

Numri i postimeve : 98
Registration date : 22/04/2011

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Hektor Koēiu

Mesazh  Hektor Koēiu prej Mon Nov 21, 2011 4:50 pm

Arratia...
Me kane ikur; Muza, se bashku me Gjumin.
U arratisen, se te dy u dashuruan.
I kuptova; syte s'donin te perhumbnin
dhe fletet e bardha, qe su pakesuan.
....
S'e quaj tradheti, hakmarrja nuk ka vend,
ndonse me vjen inat, nga ky inēest i paster.
Me vjen pakeze keq, se u tregova pa mend:
pse abuzova me ta, tamam si nje monster!?
....
Shpresoj tek "nusja" Muze, se heret do velet,
do merzitet shpejt, me Gjumin tim harakat.
Vjen a iken tek mua, hatri nuk me mbetet.
Per gjumin do kujdesem e s'do mbaj inat.
....
U dashuruan: Muza e Gjumi tek une...
Me kane lene ; pa poezi e pa gjume...
avatar
Hektor Koēiu
Antar i/e re
Antar i/e re

Numri i postimeve : 98
Registration date : 22/04/2011

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Hektor Koēiu

Mesazh  Hektor Koēiu prej Mon Nov 21, 2011 4:53 pm

Trendafili ne vasha

Mbas mesnate, vendosi te priste,
nje gonxhe trendafili te ēelte.
Sekretin, nuk donte kush ta dinte,
i pari aromen t'ja ndjente.
.....
Gonxhja, lehtaz filloi te hapej,
syri i tij nuk e kapte!
I merzitur nga kjo qe zgjatej,
ju sos durimi i asaj nate.
.....
Dielli nje rreze i leshoi nder sy,
u zgjua dhe veshtron me habi;
kryeneē "trendafili" ish aty.
-Pa arome! -e keput me zili,
.....
nga dritarja, me inat e hodhi...
Mbi floket e nje vashe qendroi.
Me ndrojtje vasha e mer ne dore,
nga aroma e vendos ne goje.
.....
Dhurate me te mire kish mare,
sa kalimtare e "pershendesnin!"
Ja kjo u be dita me e mbare,
vasha, trendafili "buzeqeshnin...
avatar
Hektor Koēiu
Antar i/e re
Antar i/e re

Numri i postimeve : 98
Registration date : 22/04/2011

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Hektor Koēiu

Mesazh  Hektor Koēiu prej Mon Nov 21, 2011 5:58 pm

Ligesia, ka emrin njeri

Nga dita e veshtire, tek nata pa gjume,
me "njecke dru te vetme!" ē'zjarr do ndez une?!
Si nje peme pa gjethe, me rrenjet ne lume,
Qe thahet se ftohti e "s'laget me uje!"
.....
Sivjet kjo vjeshte, me ka futur ne mendime!
Krize, protesta,luftra , kudo pretendime!
Nga padrejtesite, duket si jetekoti,
gjithe miresite i gezon " me i forti!"
.....
Bota u be me shtate meleard banore,
po ti biesh lapsit, sa metro na takojne?
Jemi sezonale, ndaj duhet ta gezojme,
nje copke mish erdhem e kufome do shkojme.
.....
Njeri, je qenja mč me arsye ne bote!
Perse behesh personifikimi te keqes?
Sa shume viktima,behen nga dora jote!
Me i keq nder gjallesat, ke qene e mbetesh!
avatar
Hektor Koēiu
Antar i/e re
Antar i/e re

Numri i postimeve : 98
Registration date : 22/04/2011

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Hektor Koēiu

Mesazh  Hektor Koēiu prej Mon Nov 21, 2011 6:00 pm

Pllumbi pa kembe!

Fluturonte bukur, si nje kaēator ne paradč,
bente figura te mrekullueshme dhe te rralla,
gjthemon nga pas, do e ndiqte "pellumbesha meme",
histori e rralle e pllumbit , te lindur pa kembe.
* * *
Ishte viti pare, kur fillova pune ne arsim.
Prindet, mu luten te merrja me vete, vellane tim:
- Jeni te dy dhe ai dote ndihmoje per gatime,
kurse ti ndihmoje te jete mire me mesime.
.....
- Kete propozim, jau pranova me kenaqesi.
Im vella nga heshtja, reagoi si per ēudi:
- Une s'leviz nga vendi, pa mare pllumbat e mij!
- Dakort!- ēokem duart dhe e mbyllem me nje perqafim.
.....
Me ca veshtiresi u sistemuam ne nje shtepi,
ay studionte me shume nga ē'kisha menduar,
argetohej me pllumbat e dukej i lumturuar,
si dhe nje orar veprimesh,kishte planifikuar.
.....
Nje dite ne rruge, vjen drejt meje i djersitur,
nga frymemarja, dukej i lodhur dhe i merzitur.
Fut doren ne gji e nxjerr nje zogth te pushavitur,
nga ndoti,mbyll syte, por i hap shpejt si i habitur.
.....
- Ka lindur pa kembe, por eshte pllumbi me i bukur,
njeriu pa duar e vetem me kembe mbijeton,
ky pllumb, le mos qendroje dot ne peme, per tu dukur,
qiellit, do jete fantastik, kur nis e fluturon.
.....
Im vella te gjitha gjerat i bente me perkushtim,
ata e ndiqnin, kudo e nga do ku ishte ai
e prisnin oborrit te shkolles, sa ishte ne mesim,
kete harmoni te tyre, se blije dot me flori!
avatar
Hektor Koēiu
Antar i/e re
Antar i/e re

Numri i postimeve : 98
Registration date : 22/04/2011

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Hektor Koēiu

Mesazh  Hektor Koēiu prej Mon Nov 21, 2011 6:01 pm

Perkujdesje...!

Ledhatoje, deri sa ti vije per gjume!
Ne perpelitje sysh, puthe embel ne buze!
Eshte teper delikate, perkujdesu shume!
Beju i duruar, mundohu te" hapesh rruge!"
.....
E pse gjysma jone, ka shpirt me te gjere,
mos trego dhune,qe ta kesh perhere
e deshe pa hile, ne shpirt te fut thelle,
ti njeh dobesite, ta ēmon tenden vlere!
.....
Eshte nje zambak, qe te mbush me ere,
po u perkujdese, rri gjithemon e ēelč!
Gezohuni se bashku, jetoni me harmoni,
se do ju vije keq, kur shkoni per"qetesi"!
.....
Mbaje lulen lule,se jeten ta zbukuron!
Harove perkujdesjen, tjetri ta gezon!
Ani, se bota eshte mbushur me lule,
por nuk do gjesh kurre, si ate qe "humbe"!
.....
Perkujdesje trego, jeten mos ja "keput",
ajo riēel perseri, atje ku ka duk,
si bere gje asaj,vetes ja ke fut!
I vodhe ditet tjetrit, je mč se hajdut!
avatar
Hektor Koēiu
Antar i/e re
Antar i/e re

Numri i postimeve : 98
Registration date : 22/04/2011

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Hektor Koēiu

Mesazh  Hektor Koēiu prej Mon Nov 21, 2011 6:02 pm

Humbja eshte vdekje pa varr.

Si duket, per njeri tjetrin kemi humbur!
Te humba une, apo me ke humbur ti!
Them se me humbe, per fjalen e lekundur,
apo te humba, kur flisje per ligesi?!
.....
Te humba une apo me ke humbur ti?
Sidoqofte; humbja eshte gje e madhe!
Ka humbur "nje jete", ka humbur "nje njeri".
Ndaj "humbjet" jane, si ca vdekje pa varre!
.....
Tek humbja egziston dhe shpresa per gjetje.
Besim, durim te kerkojme ne vetvete,
kur rastesia te na perballe te dy,
te shifemi mos i mbajme spicat nder sy!
.....
Kerkome si une, qe "boten e tunda",
kerkome ne qoftese ndjen pak dhemsuri!
Luftova me ligesine dhe e munda.
Urrejtja do mundet, vetem me dashuri!
avatar
Hektor Koēiu
Antar i/e re
Antar i/e re

Numri i postimeve : 98
Registration date : 22/04/2011

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hektor Koēiu

Mesazh  Hektor Koēiu prej Mon Nov 21, 2011 6:04 pm

Planifikimet , behen ne fillim.

Ngadal, kalojne oret e nates e pa gjume,
Vdekja tek une, nuk do te mundohet me shume.
Ku jane ato jave, qe iknin shpejt si lume?
Ku jane mengjezet, ku me zor ngrihesha une?
.....
Ato ishin e tek ti s'do kthehen me kurre.
Ato jane, por me te tjeret kane pune.
Ciklit te jetes tende, po i afrohet fundi,
as'kush deri me sot,kohen dot s'e mundi.
.....
Kujtoje ate kohe, per ē'ka ke haritur,
bej bilancin mire deri ketu ku ke mbritur,
per merak, se as'gje te shkuar dot s'ndryshon,
planifikimet behen ne fillim, tani je von!
avatar
Hektor Koēiu
Antar i/e re
Antar i/e re

Numri i postimeve : 98
Registration date : 22/04/2011

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Hektor Koēiu

Mesazh  Hektor Koēiu prej Mon Nov 21, 2011 6:07 pm

"Refugjatja!"

Me vriteshin syte, nga ky diell,
te shihja vajzen tek rrinte ne stol.
Shikimin e kish tretur ne qiell,
syve, lotet ishin bere si gjol.
.....
Syte e lodhur, prap rrinin hapur,
paketa rrotullohej gishtrijve.
Qafa me dukej sikur qe zgjatur.
Mos ishte kjo dite e merzive?
....
Me ēuditi, se fliste me vete,
heraheres e ngrinte zerin fort.
Dukej e smure, a nxirte derte?
Keq me vinte e se ndihmoja dot.
.....
Djerse te ftohta m'rridhnin qafe,
ju siguroj, se kisha prej vape!
Seē kisha ca pengesa ne duar,
ish duhani, cigaresh coptuar.
.....
-Jam shqipetare- me foli greqisht,
-deri me sot, mora kete vendim,
me kane dhunuar keq fizikisht,
dua te shkoj ne atedheun tim.
.....
- Kush te ka dhunuar moj e gjore?
- ja ktheva shqip dhe miresisht.
E befasuar, sa desh te shkoje,
u pendua e foli miqesisht:
.....
-Isha e martuar ne nje katund,
kam e nje femije, lene atje,
'97-ta, ma vrau burrin me plumb.
Ai me genjeu, me solli ketej.
.....
Me premtoi martese si fillim,
ne apothik diten me burgoste,
me kerkoi te shisja trupin tim,
i kundershtova, ndaj me dhunonte.
.....
E ze policia me kanabis,
mua me kapi "liria" pa lek,
me keto qe them, ndoshta ju habis?
O ikij prej kendej, o kam me vdek!
.....
-Kisha nje mik, punonte "taksixhi",
vinte shpesh te sillte refugjate.
Ky ish fati yne ne kjo Greqi,
pak "dembele", ketu duararte!
.....
I mundesova falas nje rruge.
Nuk e di ē'far fati e priste,
ketu perjetoi burg me dhune,
atje e lumtur edhe te vdiste?!
avatar
Hektor Koēiu
Antar i/e re
Antar i/e re

Numri i postimeve : 98
Registration date : 22/04/2011

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Hektor Koēiu

Mesazh  Hektor Koēiu prej Mon Nov 21, 2011 6:09 pm

Mos horo veten...

Ē'ke qe fshihesh, drites se diellit?
Ē'te duhet mugetira qe kerkon?
Hidhi njehere syte drejt qiellit,
je pjese e tij e gje s'te mungon!
...
Perse e di si ender dashurine,
veē heret pa lare syte e kujton?
Je e zhytur mes punes e vetmise
kete dhurate kaq hyjnore haron?!
...
Shiko njehere veten ne pasqyre,
do zbulosh se je vertet nje mrekulli?
Perse s'ja ve vetes si detyre,
ta gezosh jeten, si e meriton ti?!
...
Adami ne uje, pa veten e tij.
U gezua, se shtynte ate merzi.
Erresira prap e la ne vetmi.
Diten, me balte krijoi nje sozi.
...
Lutej, qe te frymonte e levizte,
si ai qe imitonte nder uje,
mbrapa i shifte, qiellin qe shndriste,
sa deshironte, kjo te merrte udhe.
...
Nje ze jehone Adami degjoi:
"- Jepi jete, prej gjoksit shkul nje brinje,
do jeni dy gjysmat e nje se tčre,
harmonizohuni te jeni mire!"
avatar
Hektor Koēiu
Antar i/e re
Antar i/e re

Numri i postimeve : 98
Registration date : 22/04/2011

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Hektor Koēiu

Mesazh  Hektor Koēiu prej Mon Nov 21, 2011 6:10 pm

Keshille per "jabanxhinjte..."

-Te trokasesh ne porten e shpirtit qe deshiron,
nuk eshte mekate.
-Po ta hapin, pershendeti. Te dha doren, jepi!
-Po te ftuan te hysh brenda, mos nguro,
hyre, shiko e vepro!
-Kujdes rregullat e miresjelljes te shtepia e tjetrit,
kurre mos i haro!
-Mos u merzit:
-per porten qe s'te hapet,
-per ato porta, qe u kane hequr sinjalet e degjimit,
-per ata qe kane lene pak hapur porten e s'te pergjigjen,
kur ju kerkon leje per tu futur brenda!
-Mos prova te zgjatesh koken brenda, per te shuar kureshtjen!
-Mund te kesh nje dhurate surprize: (kove me uje mbi koke)!
Qofsha i gabuar...!
avatar
Hektor Koēiu
Antar i/e re
Antar i/e re

Numri i postimeve : 98
Registration date : 22/04/2011

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Hektor Koēiu

Mesazh  Hektor Koēiu prej Mon Nov 21, 2011 6:11 pm

Madheshtia e femres

Ike nga parajsa,sfidove ligesine.
Erdhe ne planet, dhurove dashurine.
Krijove familjen, durimin e trete.
si humbin lumejt kur derdhen ne dete!
...
Nga lotet tuaj, u kripen oqeanet.
Duroni ju, pa shperthejne vullkanet.
Me dhimbjet e lindjes, krijuat termete.
Me Madheshtine tuaj, kombe e shtete!!!
avatar
Hektor Koēiu
Antar i/e re
Antar i/e re

Numri i postimeve : 98
Registration date : 22/04/2011

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Hektor Koēiu

Mesazh  Hektor Koēiu prej Mon Nov 21, 2011 6:13 pm

O nate, s'te du me drita!

O nate s'te du me drita,
u zhgenjeva kur e prita,
sa agoi u ngriē e ika,
t'kisha prit e dy dekika,
do me kishte ramun pika.
Pse o zot, pse nuk e dita?!
...
Syte e saj ne erresire,
me kan' pamun fare mire,
tek rrijsha ke llampadari,
tuj prit, se m'vjen "behari".
Me pa boll, sa i ik malli...
Sun e dijsha un' qyqari!
...
Ka kja jeten, per se gjalli
e enjtja, na ish dite vorri
"e martonte"baba prej zori...!
Dashnine e saj lumit ja hodhi,
shpirtin tim, zjarrmit e dogji,
baba na mbet; "burre zakoni"!
...
- Nga drita te pashe
dhe ne drite te lashe.
Zoti drite te dhashte!
Zemren e ngushtova,
s'erdha dot te takoja,
erresires, shkova e lotova!
...
Ti shkrojta keto fjale,
mbaji,te nxjerresh malle.
po ti le tek gurri bardhe,
perhere do te jem prane,
lutem ma meshiro babane
e kujdesmu per vellane!!!
...
O nate s'te du me drita
e hana me m'dale e "fika"!
* * *
( U mundova ta shkruaj me dy dialekte,
keshtu e mendova lidhjen, me falni, per
ndonje pasaktesi gjuhesore_ H.Koēiu)
avatar
Hektor Koēiu
Antar i/e re
Antar i/e re

Numri i postimeve : 98
Registration date : 22/04/2011

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hektor Koēiu

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 4 e 4 Previous  1, 2, 3, 4

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi