A ka vlere kuvendi i sotem!!!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

A ka vlere kuvendi i sotem!!!

Mesazh  lutfi coka prej Mon Jun 13, 2011 7:03 pm

Ne kohen kur nuk kishte shtet,tribuna e udheheqjes dhe e organizimit te popullit ishin "Dhomat e burrave" dhe "sheshet e trimave''..
Ne dhoma mbaheshin kuvende dhe diskutohej per cdo problem qe kishte populli.Pas nje diskutimi,se si do te zgjidhet me mire ky problem.jepeshin mendime nga me te ndryshme dhe ne fund hidhej ne vote mendimi me i mire dhe me i pelqyeshem,dhe nuk mbetej agje tjeter vetem zbatimi me korrektesi dhe sejcili mundohej me aftesine etij per ta bere realitet dhe jo per te penguar se vete ai ka votue ...
Ne sheshe behej mbledhja ku merrnin pjese mbi 18 vjec dhe merrnin vesh se si eshte punuar per te zbatuar vendimin.Sot,ne shekullin e 21 kuvendi zgjidhet nga populli,per te punuar dhe drejtuar reformat ekonomike e politike ne vend.Por ndodh nje gje e paimagjinueshme ne kuvendet tona ,gjoja te paisur me nje nivel bashkekohore.
Ne kuvend diskutohet se si duhet te pengojme nje alternative,si ta nxijme me keq qe ajo te mos realizohet,ne vend qe te japin alternative dhe rruge per ta permisuar,per ta realizuar sa me shpejte dhe sa me mire.Arrin puna sa fillon e prishet gjuha e te shprehurit,te nxijne mendimet e njeri tjetrit dhe te dalin pa nje perfundim te sakte dhe sa me shpejte ne sherbim te popullit .Ne momentin kur nuk gjejne zgjidhje ndermjet tyre dalin e qajne ne televizor,duke iu ankuar popullit qe i votoi per kete qellim..Kur nuk jane te afte te nxjerrin nje produkt te mire gjate diskutimit,cdo ti ndihmoje populli!? Populli mendon e thote:--"Kur nuk jan te afte te mirren vesh me njeri tjetrin ,ata e kote te jene ne kete kuvend burrash"
Kuvendet e popullit dhe besa e tyre,kane mobilizuar ne lufte popullin dhe me ta kane korrur fitore,pa nje shtet te tille,pa nje kuvend qe paguhet nga vete ky popull qe pret kaq shume.
E pra o popull,hap syte,kerko e voto alternativen me te mire dhe nje kuvend me te mire,qe ne plan te pare vendosin popullin,atdheun dhe jo korrupsionin e parane...Kjo e fundit do ju ngec ne fyt sa me shpejte e me shume turp..Meno, gjyko ku jemi e ku do shkojme me nje politike te tille

lutfi coka

Numri i postimeve : 17
Registration date : 26/02/2011

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi