Dėborė nė Progonat

Shko poshtė

Dėborė nė Progonat

Mesazh  Mihal Gjergji prej Mon Nov 17, 2014 8:34 pm

Dėborė nė Progonat

Njė vello bore si magji
Mbuloi tej e tej krahinėn
Rėnkojnė trarėt nėn ēati
Me kuje era ndez violinėn

U zunė rrugėt. Gjurmė s’ka
Pėrēori sheh hutuar shtigjet
Kjo bore e madhe gjysh na ra
Dhe drur’ e shkurre fshehin brigjet?!

Oxhaqet vjellin tym tė bardhė
Nė vatra ēkoqet prush pėrralli
Ēibuqet djeg e mbush me radhė
Brezi qė tret kujtime malli:

Kėshtu dhe Bilbilenjtė i prenė
Takėmet Shkurti ua rrėnoi
Nė Podgoricė mbi Hodo-Bej-nė
Ēetnikėt-bam e Ai shkoi

Dhe Smail Leskua vjen nė kėngė
Si Hetem Toto ‘rrėnjėdali’
Se ē’ligjėrime tha njė nėnė
Nė gji tė tij i mori mali

Ky vėnd nga tradhtitė u shėmb
Kėshtu e shkroi dorė e fatit
Flasin ‘profetet’ nė kuvėnd
Tek rrap i madh i Progonatit

S’shėrohen dhimbjet, djegin shumė
Se koha plagė tė tjera hapi
Ndaj syri s’mbyllet, s’bėn dot gjumė
Dhe copėra kėngėsh pėrkund rrapi!
avatar
Mihal Gjergji

Numri i postimeve : 11
Age : 57
Localisation : Tirane Albania
Registration date : 17/11/2014

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi