Ēaste trishtimi

Shko poshtė

Ēaste trishtimi

Mesazh  Mihal Gjergji prej Mon Nov 17, 2014 8:35 pm

Ēaste trishtimi

Te porta njė shegė majhoshe
Sė larti me krahėt e blertė
Pėrkulet mbi kokėn thinjoshe
Qė grindet me veten dhe retė

Argjendin e vjeshtės ja shkundi
Me gjuhėn e erės kjo stinė
E pashė, dhe trishtimi mė mundi
Se di pse kujtova rininė!

Rikthehet sėrishmi pranvera
dhe pyjet harlisen plot’ jetė
Njeriut, gjithė rrugėt-humnera
I kthehen mes dhimbjes qė vret

Tė isha njė Lis hijerėndė
(Se turma verbane tė ndot!)
Me pjergulla, zogj edhe kėngė
Mes tyre tė isha ngamot

Pa pranga tė isha(!). Sa dua
Hapsirės tė ngjitem i lirė
S’ka ‘Pashkė’ e ‘Ringjallje’ pėr mua
Se kupat me helm i kam pirė!
avatar
Mihal Gjergji

Numri i postimeve : 11
Age : 56
Localisation : Tirane Albania
Registration date : 17/11/2014

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi