Lutfi Coka/Thenje qe te sherbejne ne jete.

Shko poshtė

Lutfi Coka/Thenje qe te sherbejne ne jete.

Mesazh  lutfi coka prej Fri May 29, 2015 10:33 pm

Nga Lutfi Coka/Shprehje qe te udheheqin ne jete


1--Dituria eshte fuqia e mendjes,urtesia e shpirtit,DITURIA CELESI I XHENETIT.
2—Kush shoket nuk I kujton ,veten e tjeterson.
3—Pema cmohet na kokrra ,njeriu cmohet nga puna.
4—Jeta eshte nje enderr e gjate,ndersa vdekja nje zgjim I papritur.
5—Degjo keshillat e atyre qe dine shume ,por dhe atyre qe ju duan me shume.
6—Po te merresh me rinine harron pleqerine.
7—Buzeqeshi jetes se ajo do ju buzeqeshe juve.
8—Kur merr rrugen vetem je hiq.kur je vet dyteje dicka,kur je vete I yret je I kompletuar.
9-Nje zemer e bardhe vle me shume se te gjithe kokat e botes.
10—Mos bej te kunderten e asaj qe kerkon femija.
11-I shpejte si era,punetore si bleta.
12—Emri qe I vihet te pora lindurit shpreh deshiren e te medhenjeve.
13—Fjala te meson shembulli te udheheq.
14-Sjellja eshte prova e vetme e sinqeritetit qe buron nga zemra.
15—Me thuaj me cilin rrin ,te them se kush je.
16—Shoqeria nuk shikohet me sy ,por me shpirt e zemer.
17—Njeriu kur ka zemer te bardhe,ka dhe fetyre e faqe te celur.
18—Te mulliri duhen dy gure ,te miqesia duhen dy zemra.
19—Njeriu fisnik matet ne te folur,por I shpejte ne veprime.
20—Palca e miqesise se vertete eshte besimi tek njeri tjetri.
21—Besa e shqiptarit si purteka prej arit.
22—Femija eshte si pema qe kur krasitet ajo rritet e shendetshme dhe jap prodhime te bollshme.
23—Rete e bashkuar sjellin shine,por njerezit e bashkuar sjellin fuqine.
14—Erdhi bnija qeshen shtepia.
25—Artisti eshte syri,veshi,zemra,dhe zeri I epokes.
26—Thjeshtesia ka me shume bukuri se vete bukuria.
27—Po te mos kishte vuajtje ne jete ,nuk do kishte vlere gezimi.
29---Njerezit e mire shenderrisin ne toke si yjet ne qiell.,
30—Pleqeria eshte nje monedhe qe nuk I shmangesh dot.
31---Shqiptari per mik djeg shtepine.
32—S’te bent e madh mosha ,,por mendja e zemra.
33—Me I mire I pari I fshatit se I dyti ne qytet.
34—Nuk eshte emir qe te ben njeri,por njeriu ben emer.
35—Gjurmet e njeriut nuk gjenden ne uje,por ne jete ,pune dhe qendrimet e tij.
36—Miqesia eshte cilesi qe hap te gjitha portat e komunikimit.
37—Atdheu eshte kulti I njeriut.
38—Urtesia eshte shkenca e lumturise.
39—Sa me e veshtire eshte puna aq me e madhe eshte nderi I saj.
40—Xzemra e para qe lind dhe e fundit qe vdes.
41—Me mire plak ne fshat se sakat ne qytete.
lutfi coka

Numri i postimeve : 20
Registration date : 26/02/2011

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi