STINĖT E JETĖS

Shko poshtė

STINĖT E JETĖS

Mesazh  xheladin prej Wed Aug 15, 2007 4:32 pm

xheladin hamza

STINĖT E JETĖS

Sa e dhembshme ėshtė kjo jetė
Tamam tė duket se linde – ajo iku
I la vragė rrudhat nė fytyrėn e zbehtė
Nėpėr vetullat e zbardhura
Ėshtė mbėshtjell shikimi nė zbrazėti
Terri endet nė shpirt si demon

Engjėjt numėrojnė vepra tė bėra

Jetova - e mė duket se tani linda
E pėrgatitja pėr vdekje vije vetė
Te gabzherri ėshtė ndalur e pret
Ėshtė zbathur pėr tė ecur nėpėr shpirt
Se shpirti s’vdes kurrė...


Apo jo?

11. 07. 2007.


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Wed Aug 15, 2007 4:36 pm, edituar 1 herė gjithsej
avatar
xheladin
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 42
Registration date : 11/07/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: STINĖT E JETĖS

Mesazh  xheladin prej Wed Aug 15, 2007 4:35 pm

xheladin hamza

UDHĖTOJ ĖNDRRAVE TĖ PASHKELURA

Aty ku bilbili kėngėn hyjnore e la – e more ti
Rėra mė fton nė vallen e saj tė vallėzoj dhe unė
Ta hapa portėn e kopshtit tė shpirtin tim
Aty shumė afėr teje qėndroj me zemėr tė mekur...

Bahēe mė je ku udhėtoj ėndrrave tė pashkelura
Andej ku buzėt e mi puthin trėndafila tė kuq
Jam afėr e mė duket se larg jam me horizonte tė tėra
Retina e syrit tė kėrkon aty ku engjėllushet vallėzojnė
Agun e mėngjesit e presė si simfoninė e kėputur
Mbi qerpikėt e mi tė lodhur qė s’mbyllen dot
I shpalosi kujtimet e mia tė mos vdesin kurrė...

01. 08. 2007.
avatar
xheladin
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 42
Registration date : 11/07/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: STINĖT E JETĖS

Mesazh  xheladin prej Wed Aug 15, 2007 4:38 pm

xheladin hamza

DO TĖ QAJ PĖR TY

Lulet s’bashku me mua veniten
Dashuria shuhet si vdekje
Askush shpirtin s’ma shėron
Qė flakė e zjarr digjet...

Kur s’do tė jesh mbi kraharorin tim
Do tė qaj me lot jetimi...

Me lot nė sy
Kėngė hyjnore
Do tė shkruaj veē pėr ty...

Mbi jastėkun e butė do tė qaj
Se larg mė je nė botėn e humbur..

07. 08. 2007.
avatar
xheladin
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 42
Registration date : 11/07/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: STINĖT E JETĖS

Mesazh  xheladin prej Wed Jan 23, 2008 9:37 pm

shkruan: xheladin hamza

NĖNĖS SIME

Nė ėndrrėn e natės qė iku pa kthim
Ti nėna ime, mendimet mi pėrkėdhele
I bėre tė mėndafshtė
Si flladi i verės nė mbrėmje...

Kujtimet pėr Ty
Zbritėn qerpikėve tė mi
Tė larė me lot...

Mbi varrin tėnd u pėrkula
E hapa portėn e zemrės sė djegur
Ajo u gjunjėzua totalisht

Elhamin zėshėm ta kėndova
Shpirti mė dridhej si nė ankth
E fjala mė mbeti nė fytin e tharė...

Mbi mollėzat e faqeve
M’u rrokullisėn lot dhembjeje
Ranė mbi varrin tėnd
Me lule mbuluar
Ku ti rehatshėm fle, nėna ime!
avatar
xheladin
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 42
Registration date : 11/07/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: STINĖT E JETĖS

Mesazh  xheladin prej Thu Jan 24, 2008 12:28 pm

shkruan: xheladin hamza


PĖR TY

Ēdo natė
Pranė dritares sė hapur
Hidhem nė mendime
Pėr ty loēka ime

Shumė tė dua
Ti kėtė nuk e di
Guxim s’pata tė tė them

Me lot nė sy
Emri yt
Mbi buzė tė mia fle

Tė thėrras me zė
Kur i tėrė qyteti
Nė gjumė ėshtė

Dėgjohet jehona e tij
Ti nuk mė dėgjon, jo
Jam shumė larg

Mezi pres takimin tonė
Tė tė them sa shumė tė dua
Sa shumė vuaj pėr ty

Nė ėndėrr tė kam ēdo natė
Nė mėngjes kur zgjohem
Pėrsėri shoh
Pranė nuk tė kam, eh...
avatar
xheladin
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 42
Registration date : 11/07/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: STINĖT E JETĖS

Mesazh  xheladin prej Fri Feb 01, 2008 2:30 pm

shkruan: xheladin hamza

HESHTJA NA MBYTĖ

Ndjenjat tona flenė
Mbi ėndrrat e trėndafilave
Tė kuqė e tė kaltėrtė

Vetėm nė ėndrrat
Jeta ėshtė e bukur
E ėndrrat na mashtrojnė
Shumė lehtė...

Kundėr hajnisė
Tė flasim s’guxojmė
Gjuhėn na kėpusin
Tė bėrtasim s’guxojmė
Gabzherrin na nxjerrin...

Shpirti na ėshtė bėrė
Pus i boshatisur
E heshtja na mbytė...
avatar
xheladin
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 42
Registration date : 11/07/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: STINĖT E JETĖS

Mesazh  xheladin prej Mon Feb 11, 2008 4:46 pm

shkruan: xheladin hamza

O JU MIQTĖ E MI

Ejani sonte
Kur mė sė shumti
Nevojė pėr ju kam
O ju miqtė e mi...

Natė e rėnd, shumė e rėnd
Shtrati mė ėshtė bėrė
Mė i fortė se ēdo shkėmb mali...

Rrymė nuk ka
KEK- u e ndal orar e pa orar
E nė errėsirė i lėnduar
Nė vetmi gjėmoj...

Nėpėr qiellin e hapur
Vetėtima shėtit si zonjė e rėnd
Dhe vizaton harta gjeografike
Dhe pentagrame sipas dėshirės sė saj
E murmurima shpirtin ma dridh...

Nuk mė mbeti mė
As gjak
As lot
As djersė...

Tė gjitha i mblodha nė njė vend
Dhe i mbėshtjelli nė mindilin e lagur
Dhe i pėrziej me qelbėsirėn
Nga mushkėritė e mi tė kalbur
Nga kaverna e lodhur...

Ku keni humbur
Ku keni tretur
Ejani ta festojmė kėtė PAVARĖSI
Nė tokėn tonė HYJNORE
O ju miqtė e mi...

11. 02. 2008.
avatar
xheladin
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 42
Registration date : 11/07/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: STINĖT E JETĖS

Mesazh  xheladin prej Sat Feb 16, 2008 8:47 pm

shkruan: xheladin hamza

KOSOVĖS TĖ PAVARUR E SOVRANE

(akrostik)Pėrplasen shkėmbinjtė shekullore tė vjetra e toka ndahet

Ata qė me gjakun e tyre tė kuq e lagėn kėtė tokė tė bekuar

Varret e tyre pėrgjithmonė ndritin dritė hyjnore pėr ne

Aurora mbi shpirtra tė tyre shkėlqen me ngjyra tė kristalta

Ranishtės me trėndafila tė kuq rrugėtojnė botės hyjnore

Ėndrrat pėr tė cilat syhapur ėndėrronin – u realizua pėrjetėsisht

Sofrėn me bukė, krip e zemėr e shtrojmė tani pa frikė nė liri

Ikonė dhe emblemė e KOSOVĖS TĖ PAVARUR E SOVRANE

Ashtu si e dėshiruat jeni dhe pėrjetėsisht mbeteni JU!15. 02. 2008.


Edituar pėr herė tė fundit nga xheladin nė Fri Apr 11, 2008 10:52 pm, edituar 1 herė gjithsej
avatar
xheladin
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 42
Registration date : 11/07/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: STINĖT E JETĖS

Mesazh  xheladin prej Sun Feb 24, 2008 12:45 am

xheladin hamza

VDEKJA ECĖN NĖ HESHTJE E QETĖSI

Me gjuhėn e heshtjes
Vdekja pėrjetėsisht na flet
E ne fare nuk e kuptojmė...

Pa dallim ngjyre e gjinie
Njėsoj me vete merr shpirtra
Tė zinj e tė bardhė...

Shpirtzinj i merr nė dhimbje e mundime
Dhe i vendosė nėn pemėn e Zakumit
E shoqėri u bėjnė djajtė me brirė...

Shpirtbardhė i merr me lehtėsi
Tė pėrcjellur me muzikėn hyjnore tė semas
E tė mbėshtjellur me aromė lulesh
Tė kėputura nga kopshti i Edenit...

Lindja dhe vdekja shkruhen
Me shkronja tė arta e tė zeza
Nga vet dora e tė Madhit Zot...
E mes tyre krijojnė harkun
E fillimit dhe mbarimit jetėsor...

E vdekja ecėn gjithmonė
Nė heshtje e qetėsi...

23. 02. 2008.
avatar
xheladin
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 42
Registration date : 11/07/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: STINĖT E JETĖS

Mesazh  xheladin prej Tue Feb 26, 2008 4:14 pm

xheladin hamza

MA SJELLĖ ESENCĖN E DIELLIT

Shikimin e hudha nė ardhmėri
U ngritė mbi maje tė ylberit
E puthi ngrohtė dhe mbeti aty
E unė mbeta pa shpresė dhe sytė e mi...

Dhe sot kur dėnesa
Pamėshirshėm shpirtin ma theu
Nė mijėra copėza mė tė imta
Tė lutem mos shkel mbi mua
Si mbi njė lule tė venitur...

Edhe njėherė kthe kokėn kah unė
Derisa akoma frymoj
Dhe shiko nė sytė e mi tė verbėr
Si vdesin lot veē pėr ty...

Ma sjellė esencėn e diellit
Tė ma ngrohė shpirtin e ngrirė
Tė njė varfanjaku tė braktisur
E orkideja le tė ēelė edhe njėherė
Sall pėr mua e pėr ty...

26. 02. 2008
avatar
xheladin
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 42
Registration date : 11/07/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: STINĖT E JETĖS

Mesazh  blerta prej Fri Apr 11, 2008 7:04 pm

waw urime per poezite Smile
avatar
blerta

Numri i postimeve : 5
Localisation : london
Registration date : 22/07/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: STINĖT E JETĖS

Mesazh  xheladin prej Fri Apr 11, 2008 10:55 pm

blerta faleminderit
avatar
xheladin
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 42
Registration date : 11/07/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: STINĖT E JETĖS

Mesazh  xheladin prej Fri Apr 11, 2008 10:55 pm

xheladin hamza

FJALĖT LINDĖN TĖ ĒELIKTA

Guximi dhe trimėria
Ka kohė qė kanė rėnė nė gjumė
Ėndrra tė pakėndshme i pėrqafuan
Nė heshtje...

Shkuma mbi Ibrin qanė
Me zėrin e njė fėmiu tė vogėl
Tė mbetur jetim
Pėrzihem me britmėn e njė qyteti plak
Qė e pa se drita e dellit pėr te u fsheh
Koha aty u ndalė pėr pushim
E nata rėnkon mbi brigjet e tij...

Nga malli e nostalgjia pėr fluturim
Shqiponja dykrerėshe vrullshėm u zgjua
Lindėn fjalė tė ēelikta nė vete
Nuk ka ndarje tė Kosovės asnjė pėllėmbė!

Nga horizonti i nėntė i nėntokės
U gjendėn shkronja tė arta
Edhe mbi shkėmbinjtė
Tė Mitrovicės, Zveēanit, Zubin Potokut
E tė Leposaviqit
PAVARĖSIA E KOSOVĖS!

28. 02. 2008.
avatar
xheladin
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 42
Registration date : 11/07/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: STINĖT E JETĖS

Mesazh  xheladin prej Tue Aug 19, 2008 3:21 pm

MBI GJOKSIN TĖND

Emri yt gėrryhet
Nėpėr damarėt
E shpirtit tim

I strukur
Nėn hijen
E sė kaluarės qė e mbulon

Shtriji duart kah unė
Tė pėrqafohemi
Me afsh e me mall

Tamam aty nė horizontin
Ku nė tė njėjtėn kohė
Takohet e puthitet ditėnata

Ėndrra e rinisė sonė
Aty mbi re tė arta
Syhapur fle

Bilbili kėngėn e tij mė tė bukur
Aty e shndėrron nė vaj
Mbi gjoksin tėnd si dikur
Edhe njėherė me lot dua tė qaj
avatar
xheladin
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 42
Registration date : 11/07/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: STINĖT E JETĖS

Mesazh  xheladin prej Fri May 29, 2009 3:29 pm

Tė nderuar dhe shumė tė respektuar anėtar tė kėtij forumi. Pas njė kohe goxha tė gjatė, sėrish jam mes jush. Ju dėshiroj ēaste tė bukura.

Me respekt pėr tė gjithė Ju
Xheladin HAMZA

PLAKU I ETUR PĖR DASHURI

Unė plaku i etur pėr dashuri
Me flokė e mjekėr tė thinjur
Me rrudha tė shumta nė ballė
Me duart qė mė dridhen si degė shelqe
Me kėmbė tė lodhura nga pesha e rėndė
Me trup tė lakuar si harku i shigjetės
Kokulur si luledielli e pjekur nė korrik
Me shikim tė drejtuar drejtė tokės
Nė gjirin e saj shtrėngata le tė mė merr
Lartė, lartė atje lartė nė qiell
Dua tė mbėshtillem me ngjyra ylberi
S’bashku me robinje tė bardha
Unė plaku i etur pėr dashuri...
avatar
xheladin
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 42
Registration date : 11/07/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: STINĖT E JETĖS

Mesazh  Nimfa prej Mon Jun 01, 2009 6:05 pm

Shum te bukra poezite... suksese.

z. Xh.Hamza ka kerkese nga antaret kush te dha titullin moderator dhe kure !
Dhe na shkruaj biografine ketu te tema. flm.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: STINĖT E JETĖS

Mesazh  xheladin prej Tue Jul 14, 2009 4:18 pm

Hene@ shkruajti:Shum te bukra poezite... suksese.

z. Xh.Hamza ka kerkese nga antaret kush te dha titullin moderator dhe kure !
Dhe na shkruaj biografine ketu te tema. flm.

E nderuar Hene@, nga zemra tė falenderoj qė pėlqeni shkrimet e mija dhe i vlerėsoni si tė bukura. Sa i pėrket titullit tė moderatorit, atė mė ka dhėnė administratori e qė e ėshtė e drejta e tij. Dhe nė fund biografinė time mund ta gjeni tek LETĖRISA SHQIPTARE. Besoj se do kėnaqeni me kaq. Nė vazhdim po e postoj edhe njė poezi:

DY BRIGJE TĖ JETĖS

Qerpikėt e syve
Me peshė tė rėnd
Sa toka
Hapen si dyert e kohės

Shikoj shpirtin
Tek vrapon mbi urrėn
Qė lidhė dy brigje tė jetės
Atė tė ferrit dhe parajsės

Dėgjoj zhurmėn e zemrės
Copėtohet nė njėmijė copė
.............................nga frika
Ku ta gjejė shpėtimin e saj?


Edituar pėr herė tė fundit nga xheladin nė Wed Aug 12, 2009 12:02 pm, edituar 1 herė gjithsej
avatar
xheladin
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 42
Registration date : 11/07/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: STINĖT E JETĖS

Mesazh  xheladin prej Wed Jul 15, 2009 11:16 am

Ē’MĖ KAPLOI MALLI
(Akrostik kushtuar Ēamėrisė)

Ē’mė kaploi malli pėr ty Ēamėri
Ah, me sytė tė pėrlotur qaj si fėmi
Mbushur me aromėn tėnde magjepse
Ėndėrroj ēdo natė shėtitjen qyteteve tua
Retė mbi ty mė duken mė tė bardha se e bardha
Ilaē shpirti Janinėn tonė pėrjetėsisht kam
Ashtu si tė duam tė rrugėtojmė rrugėve tona tė bėhemi
................................................. NJĖ PĖRGJITHMONĖ!
avatar
xheladin
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 42
Registration date : 11/07/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: STINĖT E JETĖS

Mesazh  xheladin prej Wed Jul 15, 2009 3:14 pm

Ja po ju dergoj edhe dokument per anetaret qe interesohen se si erdha ketu dhe kush ma dha titullin moderator

STINE Wed Jul 11, 2007 2:32 pm

mirseerdhe xheladin flm qe u rregjistrove ne forumin tim shpresoj tia kalojme mire.Je moderator i forumit.
STINE


Besoj se tani do te jene te kenaqur nga kjo si u bera moderator.

Ne vazhdim edhe nje poezi

MĖ FALĖ QĖ U KTHEVA

Mė falė qė u ktheva
Shtigjeve tė vjetra
Me shpirtin e thyer
E aty s‘tė gjeta kurrė mė...

I besoj bisedės kur tė gjithė heshtin
E ti, mė falė pėr mendimin e fshehur
Dhe nė fjalė qė s’ti shqiptova kurrė
E cila mė iku me dritėn e ditės sė harxhuar...


Edituar pėr herė tė fundit nga xheladin nė Mon Jul 20, 2009 10:34 am, edituar 1 herė gjithsej
avatar
xheladin
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 42
Registration date : 11/07/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: STINĖT E JETĖS

Mesazh  xheladin prej Mon Jul 20, 2009 10:32 am

FRIKA DHE VDEKJA

Vdekja sytė e ballit lehtas mi mbyll
Dhe pėr tė fundit herė me afsh i puthė
E ballin tė djersitur butėsisht pėrkėdhelė

Sytė me shikim tė fėrguar tė futur nė gropėza
Mbesin dėshmitarė tė fundit qė shohin engjėjt
Tek marrin shpirtin mbi krah tė tyre tė pastėr

Tė gjitha ėndrrat tė tubuara nė njė vend
Nė heshtje si qirinjtė treten e fiken pėrjetėsisht

Loti mbetet ilaē shpirti mbi buzėn e tharė
Frika ēuditėrisht nė ikje mbetet e vetmuar
avatar
xheladin
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 42
Registration date : 11/07/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: STINĖT E JETĖS

Mesazh  xheladin prej Wed Aug 12, 2009 12:01 pm

THESARI I SHPIRTIT

Nga thesari i shpirtit
Shfaqen ėndrrat e rinisė
Njė ngopje tė syrit
Qė kalojnė ēdo parafytyrim
Janė mrekulli ndaj mrekullive
Dhe gradualisht gdhendin formėn
Zogjtė me krah tė njomė
Pėrkėdhelin erėn nė fluturim
Peizazhe perlash magjepse.
avatar
xheladin
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 42
Registration date : 11/07/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: STINĖT E JETĖS

Mesazh  xheladin prej Thu Jan 14, 2010 2:57 pm

NJĖ GOTĖ ME UJĖ

Njė gotė me ujė
Ma jep or miku im
Ta shuaj etjen
E jetės nė ikje
T’i lagi buzė tė qara
E vdekjen ta arnoj me tė...

Tek gabzherri ulur
Vdekja e bardhė
Durueshėm pret
Shpirti tė del...

Njė gotė ujė
Sall edhe njė pikė ujė
Bėnė rahmet
Se s’bėnė mėkat
Or miku im!
avatar
xheladin
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 42
Registration date : 11/07/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: STINĖT E JETĖS

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi