Video lojėrat bėjnė fėmijėt e trashė dhe agresiv

Shko poshtė

Video lojėrat bėjnė fėmijėt e trashė dhe agresiv

Mesazh  STINE prej Thu Aug 16, 2007 6:37 pm

Skenctarėt Suedez kanė vėrtetuar njė gjė ēka mund edhe tė paramendohet: lojrat nė kompjuter mund tė kenė efekt shumė tė keq nė rritjen e fėmijės.
Nė kohėn e fundit nė mediume shumė shpesh po shkruhet rreth efekteve anėsore tė lojėrave agresive. Njė gjė tė tillė ndodh shpesh edhe me lojėn "Vice City" ku janė shėnuar incidente tė shumta, qė ka ndikuar loja agresive me armė.
Analizėn tė cilėn e kishin bėrė shkenctarėt (ndėr tė cilėn kishte edhe psikiatėr fėmijėsh) do tė shfaqet nė dokumentarin e quajtur "Deadly Game".
Citatet ndėr tė cilat pėrmenden ėshtė edhe ajo e kandidatin demokrat pėr kryetarė tė SHBA-sė, Joseph Liberman, i cili lojėn "Grand Theft Auto" e ka pėrshkaur si tė tmerrshme.
"Luajtja e video lojėrave ėshtė brengosėse sepse lojtarėt ushtrojnė skenarin tė cilin mund ta shprehin nė jetėn e pėrditshme" tha Michael Rich, njė anėtarė i Akademisė Pediatrike nė Amerikė.
Me kėtė nuk pajtohet njė lojtar 16 vjeēar Suedez Gustav Niel-Berggren. "Tė gjuash dikend nė lojė ėshtė si tė japėsh gol nė ndonjė ndeshje futbolli" tha ai.
Tregu i video lojėrave nė Amerikė ka vlerė prej 10 miliardė dollarė.

_________________
pershendetje te gjithve.rrespekte
avatar
STINE
Administator
Administator

Numri i postimeve : 360
Age : 32
Localisation : gjithandej lale
Registration date : 07/07/2007

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi